Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Český komisař trestal Schumachera: Jako vždycky byl za neviňátko

NEVIŇÁTKO. Michael Schumacher se nejprve hájil, že v Maďarsku nechal Barichellovi dost místa. Až den po incidentu se omluvil. | foto: AP

3 2010
Je jedním ze čtyř mužů, kteří v neděli v Maďarsku vyslýchali Michaela Schumachera. A kteří mu pak i za bláznivý manévr, po němž málem Rubens Barrichello v rychlosti 300 km/h naboural do betonové zdi, vyřkli tváří v tvář trest. "Divil se a zase byl za neviňátko," vypráví český komisař ve formuli 1 Radovan Novák.

Jak těžké to bylo rozhodování?
Lehké. Incident jsme viděli z několika záběrů, a když se na ně podíval Rubens, tak jen řekl, že je podruhé na světě a jde si dát štamprli. A pak podotkl, že jestli to vidí mladí kluci z nižších sérií a budou to kopírovat, tak se zabijou. Stupnice trestů je jednoduchá: buď dostane časový trest, což by v případě Schumachera, který byl za bodovanými místy, bylo k ničemu, nebo dostane trest, který se vykoná příští závod (Schumacher ztratí v Belgii deset míst na startu). Samozřejmě jsme si oba jezdce i jejich týmy pozvali a Schumacher byl jako vždy neviňátko. To Ross Brawn (šéf stáje Mercedes, za kterou Schumacher jezdí) byl potichu a neřekl půl slova, protože přesně věděl, o co jde.

Říkáte, že byl Schumacher za neviňátko. Jak se hájil?
Že nic neudělal, že jen jel a nechal mu tam dost místa. Že ho prý neviděl a takové věty, které vždycky říká. Se mnou rozhodoval i Derek Warwick,

Co se stalo v F1?

Rubens Barrichello pár kol před koncem nedělního závodu v Maďarsku dojel Michaela Schumachera, který držel 10. místo. Barrichello měl lepší pneumatiky a byl rychlejší, i proto se ho na rovince pokoušel předjet. Schumacher se však začal na soupeře tlačit a zkracoval mu prostor k předjetí. Nechybělo mnoho a Barrichello v rychlosti 300 km/h narazil do zdi. Nakonec Schumacher ustoupil. "Pokud Michael chce do nebe, tak já tam nemíním dorazit před ním," řekl Barrichello. Schumacher byl potrestán ztrátou deseti míst na startu příštího závodu.

bývalý pilot F1, a ten mu u videa říkal: Michaeli, podívej se, jak se díváš doprava na toho Rubense, tak mi neříkej, že jsi ho neviděl. Ale to nepřekvapí, Schumacher nebude jiný.

Jak dlouho slyšení trvalo?
Schumacher přišel s Rossem, my mu pustili video, aby věděl, proč ho vyšetřujeme. Něco k tomu řekl, ale za patnáct minut bylo hotovo. Tohle bylo zcela jednoznačné a on to moc dobře věděl. Jsou však případy, kdy to trvá hodinu.

Vy jste se při závodě v Maďarsku vůbec zapotili. Třeba Vettel dost možná nevyhrál kvůli trestu, který dostal při jízdě za safety car. Však se také pořádně rozčiloval.
Pane, ten řval jak Viktorka u splavu. Ne, že se hodně rozčiloval. Tam je pravidlo, že při safety car může být maximálně deset délek za autem před ním a on byl víc. Díky tomu ve chvíli, kdy safety car zajížděl do boxů, mohl více zrychlit a vydělat na tom. Že byl nasr...? A kdo by nebyl. Navíc ho porazil týmový kolega Webber. Já mu přitom fandím, je to můj oblíbenec, ale tady musel být potrestán.

Prohlédněte si nebezpečný manévr:

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze