Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Česky komentovaný televizní golf je už běžný, ale je tu prostor na víc

Záběr na televizní obrazovku s přímým přenosem z golfového turnaje. | foto: Martin Kabátpro iDNES.cz

12 2009
Televizní kanál Sport 2 není čtyři měsíce po své české premiéře dosud běžnou součástí programových nabídek v médiích. Čeští golfoví fanoušci se už ale propracovali k informaci, že právě zde budou k vidění přímé přenosy z PGA Championship. I nadále bude nutné počítat s tím, že vysílání velkých turnajů a sestřihů z profesionálních sérií bude roztříštěné. Mělo by ale zároveň být čím dál bohatší.

Každý z turnajů kategorie major vysílal v češtině někdo jiný. Masters přenášel čtvrtý kanál České televize, US Open byla na Sportu 1, British Open na stanici Nova Sport. Vybrané turnaje zámořské PGA Tour zakoupila ČT, evropské zase Nova a obě do konce roku ještě čtyři či pět podniků zmíněných sérií českým divákům nabídnou.

Zatímco o osudu americké série v České televizi na rok 2010 není dosud rozhodnuto, programový ředitel Novy Sport Marek Kindernay pro golf.idnes.cz potvrdil, že European Tour ve vysílacím schematu zůstane. "Na další tři roky jsme koupili i British Open, poprvé ukážeme i vybrané přenosy z LPGA," doplnil k rozšíření nabídky.

přehlídka Top Secret - bývalý přítel Lucie Borhyové Alan Babický dorazil bez dámského doprovodu

Tradiční sestřihy z velkých golfových turnajů by měly zůstat na Eurosportu, který občas zařazuje i highlights z ženských sérií a speciálních akcí, jakou byla například Hassan II Trophy. Je to sice až ve středu, ale zato v hlavním vysílacím čase. "Režie je v Paříži, my ze studia na ochozu O2 Areny komentujeme sestřih živě. Vidíme ho o pár vteřin dřív než divák, náš zvuk jde zpátky do Paříže a odtud teprve do celé Evropy," líčí golfový profesionál Alan Babický, jenž působí v roli analytika.

Babický už si vyzkoušel i přímý přenos při seniorském Ryder Cupu. "To je jiné kafe, tam je čas sdělit vnitřní informace, věnovat se technice úderu, říct víc o hráči. Při sestřihu moji práci omezuje, že záběry mají v průměru sedm až dvanáct vteřin a já k nom mohu říct jen pár slov," přiblížil svou úlohu zkušený trenér. Je si vědom toho, že jej zároveň poslouchají jak laici, tak golfisté různého stupně výkonnosti, v krátké větě nemůže uspokojit všechny.

Magazíny a sestřihy pravidelné i občasné

Na konec středečního golfového bloku Eurosportu přichází většinou na řadu magazín Golfový klub, tedy přehled všeho zajímavého, co se v uplynulém týdnu stalo. Pravidelné pořady podobného druhu mají i jiné stanice.

Nova Sport nabízí v několika reprízách týdně vždy za sebou European PGA Tour z kontinentální série a Inside PGA Tour z americké. "Víme, že golf není v České republice stěžejní sport, ale je to vhodný doplněk programu," potvrdil Kindernay, že ve vysílání relací bude placený kanál pokračovat.

Česká televize nabízí Golfmagazín s výběrem nezajímavějších okamžiků profesionálních tours minulého období. Není to pravidelný pořad a nemá na ČT4 stálé místo. Někdy jde v neděli brzy ráno, jindy v pondělí večer, pak třeba v jiný všední den dopoledne.

Český golf v koutě, na Slovensku je ještě hůř

Veřejnoprávní stanice se dosud příliš nevěnuje českému golfu. "Oslovili jsme Českou televizi, ale nebyl zájem," říká Vít Koďousek z agentury Golf Media, která se speciálem Golf CS uspěla u Novy. "Zapadlo jim to do koncepce. Děláme pořad na klíč, letos to bude dvacet dílů. Výroba jednoho patnáctiminutového týdeníku stojí kolem stovky tisíc korun."

Golfmagazín ČT občas zachytí významnější tuzemskou akci, ale obecně se televizní éter zatím domácímu dění příliš nevěnuje tak, aby divák získal přehled o akcích, které třeba stály i za osobní návštěvu. Hudbou budoucnosti je i živé vysílání. "Loni jsme vysílali závěrečné kolo Czech PGA Tour v Kaskádách. Udělat přímý přenos z golfu vyžaduje obrovské množství kamer a přenosových vozů, tudíž hodně peněz a sponzorů," podotýká Kindernay.

Český fanoušek má přesto už teď poměrně velký výběr sledovat na obrazovkách golf v rodném jazyce. Třeba ve východní části bývalé federace jsou na tom mnohem hůř. "Eurosport je na Slovensku jediný kanál s golem, oni u toho přímo leží," doplňuje Babický ze zkušenosti. Velká část diváckých ohlasů a dotazů mu chodí právě ve slovenštině.Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze