Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Český golf dostane peníze na olympijskou přípravu už teď

Prezident golfové federace Milan Veselý je stále aktivním golfistou. | foto: Martin Kabát

21 2010
Prezident České golfové federace Milan Veselý zaujal směle místo v první řadě. V plénu za ním, mezi členy Českého olympijského výboru, sedělo mnoho rekreačních golfistů. Třeba olympijská vítězka v běhu na lyžích Kateřina Neumannová. Hráči i nehráči, všichni byli svědky toho, jak přijetí golfu do olympijské rodiny dostalo oficiální punc.

Neumannová seděla v sále pražského Autoklubu blízko Miroslava Holuba, generálního sekretáře ČGF, jenž svůj sport v olympijském hnutí zastupoval doposud, neboť federace byla přidruženým členem. Ke změně statutu na člena řádného došlo formálně 18. listopadu 2009 následkem říjnového přijetí golfu za člena Mezinárodního olympijského výboru.

Plénum bylo důležité v tom, že jednomyslně schválilo začlenění golfu (a ragby) do Rozvojového olympijského programu ČOV na období 2009 až 2012. Jde o systém financování olympijské přípravy sportovců. Na otázku, jak je to pro český golf důležité, odpověděl Holub jednoznačně: "Strašně!"

Ačkoli golf byl spolu se sedmičkovým ragby zařazen do programu letních her až na léta 2016 (Rio de Janeiro) a 2020 (dosud neurčeno), už nyní může čerpat peníze na přípravu reprezentantů. "Jsme rádi že už teď, a bereme to jako úspěch. Čerpání může začít dřív, než jsme čekali," uvedl Holub.

rozvojový program ČOV

Celkové výdaje na období 2009 - 2012: 200 milionů korun

Tři základní oblasti
- přímé finanční příspěvky (stálý základ a výkonnostní příplatky)
- svazové projekty (předolympijské kempy, stipendia, nadstandardní podpora, týmové hry, a pod.)
- olympijské naděje (účast na vybraných mezinárodních akcích, trenéři mládeže)

Peníze půjdou přes federaci, jejíž dlouhodobý systém výchovy bude směrován k roku 2016. Holub připomněl, že amatérský statut by dost dobře neumožnil, aby olympijský výbor podporoval golfové reprezentanty přímo, jak je tomu v případě jiných individuálních sportovců.

Veselý směle prohlásil: "Bez šance na olympijský start Češi nejsou. Nominační kritéria nejsou upřesněna, ale naši talenti by se mohli na olympiádu prosadit." Jmenoval současné amatéry, ale uznal, že těm nejlepším nemůže federace bránit v přechodu mezi profesionály. "Jejich odchod je nevyhnutelný."

Jelikož olympijský turnaj počítá s účastí absolutní špičky, cesta českých golfistů k případné účasti bude proto ještě hodně dlouhá. Na světovém žebříčku dosud není žádný muž ani žena.

Veselý nicméně na olympijském plénu přijímal gratulace, zejména od představitelů sportovních odvětví s přidruženým statutem. Podle prezidentova odhadu je mezi členy ČOV asi dvacet procent aktivních golfistů.Najdete na iDNES.czmobilní verze