Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Český florbal brzy přijde o další hvězdu: v prosinci ukončí kariéru Novotná

Ilona Novotná v dresu národního týmu | foto: ČFbU

15 2009
Pražskou Děkanku přivedla coby její nejproduktivnější hráčka ke třetímu titulu v řadě. Stále patří k oporám národního týmu. Přesto dá nejlepší česká florbalistka Ilona Novotná už brzy vrcholovému sportu sbohem. "Po prosincovém mistrovství světa skončím," řekla překvapivě Novotná.

Po Danielu Foltovi, který se s vrcholovým florbalem rozloučil po sezoně vinou zraněného kolena, tak český florbal brzy přijde o svůj největší klenot mezi ženami.

Na rozhodnutí Ilony Novotné ukončit aktivní kariéru se už těžko něco změní. S Děkankou začne v září ligu, poté absolvuje Evropský pohár a pak se začne připravovat na závěrečný turnaj své kariéry. "Mistrovství světa ve Švédsku bude mou poslední velkou florbalovou akcí," šokovala po sobotním vyhlášení tuzemských anket.

Letos devětadvacetiletá opora Děkanky a národního týmu by přitom díky svému florbalovému umění mohla domácí špičce kralovat klidně ještě několik let. "Potenciál by asi ještě byl, ale florbal je časově velmi náročný. Nezbývá prostor na nic jiného," vysvětlila hlavní důvody Novotná. 

V extralize nastupuje dvanáct let. Volné soboty a neděle téměř nezná. Z dalšího volna ukrajují tréninky a už deset sezon také reprezentační akce.

Na sport většinou padla i celá dovolená, což před čtyřmi lety částečně kompenzovala změnou zaměstnání. Jako fyzioterapeutka si zařídila soukromou praxi, přestala tak být se žádostmi o volno závislá na zaměstnavateli. "V tomhle směru se to určitě zlepšilo," uvedla.

Ilona Novotná

O úmyslu skončit s vrcholovým sportem nevědí zatím ani spoluhráčky a trenérky. "S trenérkami to ještě budeme probírat. Pokud by bylo málo holek, ještě bych konec zvážila," připustila. Že by ale zaskakovala jen podle potřeby, příliš reálně nevidí. "Trenérky preferují hráčky, které pravidelně trénují, tohle by asi neprošlo."

Jediné, co by její rozhodnutí mohlo zvrátit, by byla lákavá nabídka ze zahraničí. Zájem by byl. "Ale muselo by jít o hodně zajímavou nabídku. Jenže já už mám velké, i finanční, závazky tady a už bych si odejít asi nemohla dovolit."  Přiznala, že ideální čas na angažmá v cizině už propásla před čtyřmi lety. "Zpětně trošku lituji, že jsem tehdy neodešla."

Sběratelka trofejí

Novotná se v sobotu stala potřetí nejlepší florbalistkou sezony. Zvolena byla rovněž nejužitečnější hráčkou extraligy, vyhrála i anketu mezi čtenáři serveru florbalové unie.

Má ještě kam trofeje odkládat? "Mám takové odkladiště u rodičů, kde jsem dřív bydlela. Tam to všechno shromažďuji," usmála se.

Její Děkanka vstoupí do další sezony s novým názvem Herbadent Tigers SJM. Do nového působiště v Kunraticích jde s klubem i jeho úžasná série 61 extraligových zápasů, v nichž tým neztratil ani bod. Naposledy Děkanka v lize prohrála v březnu 2007 s Bohemians.

"Prostě jsme se sešly. Kvalitní hráčky, super trenérky. A tak nějak se povedlo, že je ta série tak dlouhá. Nikomu nechceme naší porážkou udělat radost. Víme, že jednou to přijít musí. Ale čím déle se ta šňůra bude natahovat, tím líp. A až to přijde, tragédie to nebude. Budeme makat dál."

Odejde tedy Novotná do florbalového důchodu s Děkankou neporažená? "Uvidíme, co ten půlrok přinese," řekla jen.Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze