Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Český daviscupový tým táhne duo Berdych + Štěpánek. Chybí záloha

Tomáš Berdych a Radek Štěpánek se radují po vítězné čtyřhře proti Srbsku. | foto: AP

21 2010
Štěpánek, Berdych, Štěpánek - Berdych, Berdych, Štěpánek. Čeští tenisoví fanoušci si na tuto sestavu v důležitých duelech Davis Cupu v posledních letech zvykli. Na bedrech obou hráčů leží velká zátěž. V Srbsku jim ale síly došly. Navíc může být mnohem hůř. Chybí alternativa...

"Už brzy mohou přijít chudší roky: baráže, záchrany i sestupy," říká kapitán Jaroslav Navrátil. Štěpánkovi je 32 let, letošní sezona ukázala, jak křehký je stav jeho těla. "Doufám, že vydrží ještě rok dva. Ale pak? Věk singlisty není tak dlouhý jako u deblistů," ví kapitán.

Koho potom volit k Berdychovi? Hájek a Minář nedorostli do velikosti, aby obstáli proti top zemím. "Pořád se říká, že síla českého tenisu je obrovská, přitom Davis Cup hrajeme furt jen dva," povídá Štěpánek. "Nechci, aby to vyznělo, že ti další na to nemají – ale kvalitu v tak velkých zápasech jako proti Srbsku prostě potřebujete."

Hájek s Minářem obstáli v Chile, kde proti nim nastoupili 101. a 186. tenista světa. "Jsou oba skvělými sparingy, obětují se Radkovi a Tomášovi, jenže když přijde těžký zápas jako semifinále, patřičné úrovně nedosahují," říká Navrátil. "Fyzické a psychické vypětí pro Radka a Tomáše je pak obrovské. Srbsko mohlo rozložit síly. My ne."

Radek Štěpánek a Tomáš BerdychRadek Štěpánek a Tomáš Berdych

Třetí nejlepší český muž je 96. na žebříčku, další dva na 152. a 161. příčce, toť zlá zpráva o šíři domácí špičky. "Lámu si s tím hlavu," tvrdí Navrátil. Jen závidět může francouzskému kapitánu Forgetovi. Tomu se nyní před semifinále zranily hned tři opory Tsonga, Gasquet a Benneteau (všichni však seděli na tribuně!), přesto mohl sáhnout po Llodrovi a Monfilsovi – a slavit postup.

Česká perspektiva bohužel není dobrá. "Potrvá nejméně pět let, než by mohl dorůst někdo z talentované generace 15 až 17letých. Ale tou dobou už bude Tomáši Berdychovi třicet," počítá Navrátil.

V horizontu nejbližších čtyř let nevidí kapitán žádného dalšího hráče, který by pronikl do popředí žebříčku.

Štěpánkovi se to ani trochu nelíbí: "Není dobře, že tíha leží jen na nás dvou. Ale starám se o to, co mohu ovlivnit. Tohle nemohu. Na to mají hlavy jiní, aby si řekli, že s tím musí něco udělat."

Užívejme si každého zápasu, při němž ještě Berdych se Štěpánkem budou vyrovnanými soupeři nejlepším týmům světa. Brzy možná budeme jen vzpomínat...

Koho mají v záloze

Přehled tenistů za nejlepšími dvěma hráči dvouhry pro prvních 8 zemí daviscupového žebříčku

Španělsko
1. Nadal, 8. Verdasco – 11. Ferrer, 16. Almagro, 22. Montanes, 24. Lopez, 26. Ferrero, 40. Robredo a dalších 5 tenistů v první stovce.
Česko
7. Berdych, 35. Štěpánek – 96. Hájek a až za první stovkou 152. Rosol, 161. Minář.
Argentina
29. Nalbandian, 33. Monaco – 35. Del Potro, 53. Chela, 56. Schwank, 72. Zeballos a další 3 tenisté v první stovce.
Rusko
6. Davyděnko, 9. Južnyj – 92. Gabašvili, 99. Andrejev.
USA
10. Roddick, 19. Fish – 21. Querrey, 23. Isner, 86. Russell, 93. Dent.
Srbsko
2. Djokovič, 34. Tipsarevič – 47. Troicki.
Francie
12. Tsonga, 15. Monfils – 28. Llodra, 30. Gasquet, 38. Benneteau, 41. Simon a dalších 5 v první stovce.
Chorvatsko
14. Čilič, 17. Ljubičič – 66. Karlovič.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze