Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Český cyklista oblékl poprvé na Giru růžový trikot

15 2000
Ř í m -
Poprvé v historii prestižního cyklistického závodu Giro d'Italia oblékl český závodník růžový trikot vedoucího jezdce. Stalo se tak po sobotním prologu, časovce na 4,6 kilometru, který vyhrál Jan Hruška ze španělského týmu Vitalicio Seguros. Ve včerejší etapě Hruška vedení neudržel. "Hodně jsem riskoval, abych vyhrál. Nejdůležitější asi bylo posledních pět set metrů. Před startem jsem doufal, že se dostanu mezi nejlepší pětici, i když mám zpravidla raději delší časovky, tak na deset patnáct kilometrů," řekl Hruška, který vyhrál o pouhých 59 setin před domácím favoritem Savoldellim. Většina cyklistů si stěžovala, že pořadatelé připravili prolog v centru Říma extrémně těžký, protože musela jet několik úseků na dlažebních kostkách a zvládnout ostré zatáčky. Hruškovi však trať perfektně sedla. "Letošní sezona je pro mě jakoby nová. Profesionálně jezdím sice od roku 1996, ale nikdy jsem nejel velký závod. Teprve loni si mě na Vueltě Rioja všiml sportovní ředitel týmu Vitalicio Javier Minguez a začal na mě více tlačit, když jsem skončil v časovce třetí," sdělil český cyklista. První etapu závodu vyhrál italský cyklista Ivan Quaranta. Hrušku vysvlékl z růžového trikotu vedoucího jezdce další Ital Mario Cipollini, včera pátý. Hruška však na něho ztrácí jen dvě vteřiny. Milan Kadlec včera dojel v hlavní skupině na dvacáté pozici. Ze závodu odstoupil na radu lékařů olympijský vítěz Pascal Richard ze Švýcarska. "V noci onemocněl," vysvětlil týmový manažer Sean Yates. Na poslední chvíli se přihlásil i domácí jezdec Marco Pantani, který byl vyloučen v závěru loňského ročníku kvůli zvýšené hodnotě hematokritu. V prologu ztratil Pantani na Hrušku čtyřicet vteřin. Na start závodu naopak nebyl připuštěn Rus Berzin, protože neprošel lékařskou prohlídkou. Důvodem diskvalifikace třicetiletého jezdce stáje Mobilvetta byl zvýšený počet červených krvinek. Překročení limitu červených krvinek je znamením, že sportovec zřejmě užil nedovolený hormonální prostředek EPO. Podle manažera stáje Mobilvetta Stefana Giulianiho hrozí ruskému jezdci propuštění z týmu.

Časovka na 4,6 km: 1. Hruška 5:38 min., 2. Savoldelli (It.) stejný čas, 3. McGee (Austr.), 4. Cipollini (It.) oba -4, 5. Rubiera, 6. Gutierrez (oba Šp.) oba -6.

1. etapa (125 km): 1. Quaranta 2:46:46, 2. Zanotti (oba It.), 3. De Jongh (Niz.), 4. Martinello, 5. Cipollini (oba It.), 6. McEwen (Austr.) ... 20. Kadlec všichni stejný čas.

Průběžné pořadí: 1. Cipollini 2:52:22, 2. Hruška -2, 3. Savoldelli -2, 4. McGee -6, 5. Rubiera -8, 6. Gutierrez -8.

Autor:


Témata: Giro d’Italia
Najdete na iDNES.czmobilní verze