Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Vyprodáno na čtyři roky, hlásí biatlonisté. Zbohatli a rozmnožili se

ODSTARTOVALI BIATLONOVÝ BOOM. Čeští biatlonisté Jaroslav Soukup (zleva), Gabriela Soukalová, Veronika Vítková a Ondřej Moravec s medailemi, které vybojovali na olympijských hrách v Soči. | foto:  Michal Růžička, MAFRA

6 2014
Trenér Ondřej Rybář bude navzdory jarním výrokům znovu stát při závodech u střelnice. A Gabriela Soukalová je opět jednou nachlazená. Přesto je u biatlonistů před sezonou mnohé jinak.

Kolekce olympijských medailí povznesla český tým ekonomicky i společensky do jiné dimenze. „Byl to v Soči sen, o kterém se nám ani nezdálo,“ říká Jiří Hamza, jenž převzal svaz po úmrtí Václava Fiřtíka.

„Věnovali jsme potom velké úsilí tomu, abychom prodali výsledky ze Soči. A to se povedlo. Příjmy od sponzorů jsme navýšili pětinásobně,“ pochlubí se nový svazový předseda.

Nyní od sponzorů čerpají 25 milionů korun ročně a rozpočet svazu činí 50 milionů. Dostali se do luxusní, v minulosti nepoznané situace: mají vyprodané reklamní plochy na další olympijský cyklus.

Třicet procent z navýšených prostředků půjde na reprezentanty, 70 procent do rozvoje mládeže. Zájem dětí o biatlon rostl po hrách přímo exponenciálně a biatlonový potěr se natolik rozmnožil, že by nyní mohli mít v Česku až tisícovku žáků. „Zatím jsme pro mladé nakoupili 150 nových flint.“

V Novém Městě na Moravě přistaví zásobník sněhu, v Letohradu se dočkají sněhových děl, v Jilemnici budují nové biatlonové centrum. Na Světový pohár, který přivítá Nové Město od 6. do 8. února, je už nyní prodáno 5 500 vstupenek na každý den. Vysočina Arena se opět rozzáří, tak jako při světovém šampionátu 2013.

Čeští fanoušci nezapomněli na fantastické olympijské zážitky - a těší se na další porci emocí. Pokusí se o ně takřka stejná závodnická sestava, ale obměněný trenérský kádr. Kormidlo týmu žen převzal po Jindřichu Šikolovi bývalý reprezentant Zdeněk Vítek.

Vrcholy zimy 2014/15

Světový pohár
29.11. - 7. 12. Östersund (Švédsko)
11. - 14. 12. Hochfilzen (Rak.)
17. - 21. 12. Pokljuka (Slovin.)
6. - 11. 1. Oberhof (Něm.)
13. - 18. 1. Ruhpolding (Něm.)
21. - 25. 1. Anterselva (It.)
6. - 8. 2. Nové Město n. M. (ČR)
11. - 15. 2. Oslo (Nor.)

Mistrovství světa
3. - 15. 3. Kontiolahti (Fin.)

Finále Světového poháru
20. - 23. 3. Chanty-Mansijsk (Rus.)

A hlavní kouč týmu mužů... prostě není. „Jednali jsme s Tomášem Kosem, trenérem Slovinců. Ten řekl asi čtyřikrát ano a čtyřikrát ne. Nakonec to nedopadlo,“ povídá Hamza.

Ondřej Rybář chtěl kvůli rodině svůj post u mužů opustit. Posléze však přistoupil na řešení, že na ně coby šéftrenér celé reprezentace znovu dohlédne.

„Ale na všech soustředěních nebudu, tam mě zastoupí Marek Lejsek,“ zmíní svého asistenta. „Plány však dělá pořád Ondra,“ ujišťuje Lejsek.

Gabriela Soukalová zůstává s tréninkovou skupinou mužů. „Našla si tam svoji pozici. Ale zároveň některé stěžejní tréninky absolvuje při společných soustředěních se ženami, aby se do jejich týmu víc začlenila,“ oznamuje Rybář.

Za tři týdny vyrazí Češi v Östersundu do Světového poháru. Zbývá jen udržet si zdraví. Což není jen tak.

„Tak rekordní marodku nepamatuju. Za poslední dva týdny střídavě onemocněla třetina týmu,“ posteskne si šéftrenér. O mononukleóze Víta Jánova ani nemluvě.

Ondřej Moravec, trojnásobný medailista ze Soči, pro změnu řešil od léta bolesti, z nichž se vyklubal chronický zánět obou achilovek. Sádru odmítl a ledoval je až osmkrát denně. „Už je to dobré,“ ujišťuje a odhodlaně plánuje: „Chci se posunout ještě výš než v olympijské zimě.“

Že by snad Moravec pomýšlel na čtyři medaile z mistrovství světa ve finském Kontiolahti? „To ne,“ zasměje se. „Ale myslím na stabilnější výkony v poháru. Rozhodně neřeknu: V Soči jsem měl tři medaile, tak si dám rok oraz.“

Autor:






Nejčtenější

Najdete na iDNES.cz



mobilní verze