Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Český aerobik obhajuje sedmkrát zlato

15 2003
Praha - V roli největšího favorita odjede tuto středu česká výprava na mistrovství Evropy ve sportovním aerobiku a fitness týmech do maďarské Pécse. Loňské zlato obhajují čeští senioři v pěti ze sedmi disciplín, junioři ve dvou. "Není to jako dřív, kdy nás nikdo neznal," poznamenal Jakub Strakoš, dvojnásobný mistr světa v seniorské kategorii družstev.

"Dnes už od nás každý čeká zlato, takže spíš než se soupeři se musíme vypořádat s psychickým tlakem."

Vedle družstva David Holzer, Jakub Strakoš, Vladimír Valouch budou v Pécsi loňské evropské zlato ve sportovním aerobiku seniorů obhajovat Lucie Jiříková v ženách a dvojice Jana Kavříková, Petr Jánský v kategorii párů. V mužích nebude startoval loňský šampion Jánský, který kvůli poraněnému ramenu startuje pouze v párech.

Podobná situace je i ve fitness týmech. Zlato z mistrovství Evropy 2002 chce k kategorii aerobiku zopakovat družstvo Top Gun Team, ve stepu se o totéž pokusí celek s názvem Těžká směs.

Česká výprava bude v Maďarsku vůbec nejpočetnější. "Až na kategorii funk ve fitness týmech, kde budeme mít jen jedno družstvo, máme ve všech dalších maximální možné zastoupení, tedy po třech soutěžících," poznamenala na pondělní tiskové konferenci Bohumila Řešátková, generální manažerka Českého svazu aerobiku.

Český aerobik jakožto světová velmoc bude mít na nadcházejícím šampionátu ještě další významné zastoupení. Do rozhodcovské poroty usednou Jitka Polášková, předsedkyně domácího svazu, a Jana Hájková.

Součástí seniorského mistrovství Evropy bude zároveň evropský šampionát juniorů a Světový pohár kadetů.

Rovněž ve všech juniorských kategoriích se představí čeští zástupci, zlato z loňského roku zde budou ve sportovním aerobiku obhajovat Silvie Galíková v ženách a Jan Pochobradský v mužích.

"Letošní mistrovství Evropy mělo být původně v Holandsku, ale tamním pořadatelům se nepodařilo zijistit akci sponzorsky a tak Mezinárodní federace sportovního aerobiku uvítala nabídku Maďarů," řekla Polášková. "Na jejich žádost pak byl do programu šampionátu zařazen Světový pohár kadetů. Madaři jsou totiž v této mládežnické kategorii velice silní a tak si od tohoto závodu hodně slibují."

Pro většinu účastníků mistrovství Evropy bude šampionát důležitou přípravou na mistrovství světa, které proběhne v Praze ve dnech 6. až 8. listopadu 2003.

"Spíš než se soupeři budeme asi nejvíc bojovat sami se sebou. Nesmíme totiž nic pokazit a jak už říkal Jakub Strakoš, ten psychický tlak není nic příjemného," uvedl Vladimír Valouch. Právě kvůli nečekané chybě ve finále přišlo totiž české družstvo o titul na loňském mistrovství světa.

"Samozřejmě i my bereme mistrovství Evropy jako generálku na pražský světový šampionát, který bude pro všechny vrcholem letošní sezony," dodal Valouch.

Mistrovství Evropy v Pécsi začíná ve čtvrtek 18. září, o den později jsou na programu semifinálové závody, finále proběhne v sobotu 20.Najdete na iDNES.czmobilní verze