Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Čeští volejbalisté změří síly s týmy, které se probojovaly do Ria

Český volejbalista Martin Kryštof | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

15 2016
Z Afriky přiletí tým Egypta, ze Severní Ameriky výběr Kanady a Asii bude zastupovat Čína. Z těchto kontinentů a zemí dorazí do Českých Budějovic ti nejlepší volejbalisté, aby se v rámci Světové ligy utkali s českým národním týmem.

Třídenní turnaj letos hostí v České republice jen Budvar aréna. „Změnu systému, kdy jsme vloni hráli dvojzápasy v několika městech, jsme museli udělat vlastně na základě pokynů světové volejbalové federace. Letos je program nahuštěnější hlavně kvůli olympiádě v Riu,“ vysvětluje mluvčí Českého volejbalového svazu Lukáš Kozáček.

Svaz se rozhodl uspořádat letošní zápasy v krajském městě hned z několika důvodů.

„Budějovice jsou jedno z nejlepších volejbalových měst v republice. A máme také z minulých let vyzkoušené, že na zápasy přijde opravdu hodně lidí,“ dodává Kozáček s tím, že vloni přišlo zafandit českým volejbalistům proti Francii téměř pět tisíc lidí.

Martin Kryštof se těší na atmosféru

Češi začnou v pátek od 16 hodin s Egyptem. „Naši fotbalisté hrají na Euru proti Chorvatsku také v pátek, ale věřím, že ještě před fotbalem se diváci půjdou podívat na pěkný volejbal. I díky velice atraktivním soupeřům věříme, že návštěvnost letos bude podobná jako minulý rok,“ dodává svazový mluvčí.

Česká republika je ve druhé výkonnostní skupině Světové ligy s dalšími jedenácti celky. Češi se tak utkají například se Slovenskem, Kubou, Nizozemskem či Koreou.

Mezinárodní soutěž pokračuje po českobudějovickém turnaji na Slovensku (23.-25. června) a končí v Koreji (1.-3. července). Z 12 týmů postupují tři nejlepší a ve Final Four čtyřku doplní Portugalsko jako zástupce pořadatelské země.

Z českobudějovického Jihostroje, třetího celku uplynulé extraligové sezony, je v nominaci do národního týmu čtveřice hráčů - smečař Petr Michálek, nahrávač Filip Habr, libero Martin Kryštof a blokař Vladimír Sobotka.

Povede je nový trenér Miguel Ángel Falasca Fernández ze Španělska, kterému bude asistovat liberecký kouč Michal Nekola. Martin Kryštof se už do Budvar arény těší. „Po loňské zkušenosti, kdy na nás přišla opravdu spousta lidí, se nejde netěšit. Navíc je to útulná hala ideální pro volejbal,“ prohlásil.

Kryštof připomněl, že celky Kanady a Egypta jsou už jistými účastníky olympijských her v Brazílii. „Pro nás to bude velice zajímavé porovnání. Chceme vyhrát a dokázat lidem, že i proti takovým týmům umíme hrát volejbal,“ dodal hráč Jihostroje, který už v minulosti proti Egyptu nastoupil.

„Ale je to už dávno, co si tak vybavuji. Myslím si, že Egypt i Kanada budou mít podobný, nebo stejný styl, o který se snaží ostatní evropské mančafty. Uvidíme agresivní volejbal a už jen to, že se dostali na olympiádu, bude nesmírně zajímavé,“ zmínil s tím, že trochu odlišný volejbal může v Budvar aréně předvést nevyzpytatelná Čína, která se na mezinárodní scéně zlepšuje.

„My však musíme být pozitivní, protože jsme tři týdny poctivě trénovali a pěkně jsme si mákli. Byla volejbalová cvičení, posilovna. S tréninkovými jednotkami teď trochu ubíráme a zatím všechno klape,“ těší české libero.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze