Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


2015 = hokej, fotbal, atletika... Bude Česko hostit i basketbalové ME?

Pavel Pumprla (vlevo) z české reprezentace střílí přes Jaku Blažiče ze Slovinska. | foto: AP

21 2014
Rok 2015 by v Česku mohl být rokem špičkového vrcholového sportu. Mistrovství světa v hokeji, mistrovství Evropy fotbalistů do 21 let, evropský šampionát atletů v hale. To jsou všechno už jisté akce. A teď se rýsuje i nečekaná možnost pro pořádání mistrovství Evropy basketbalistů.

Prestižní akce se má příští rok odehrát na Ukrajině, ale současné politické problémy v zemi pořádání vrcholového podniku nenahrávají. Přípravy na šampionát sice na Ukrajině pokračují a tamní ministr sportu Dmytro Bulatov ve čtvrtek ubezpečil, že s organizací basketbalového svátku nadále počítá, ale šéf kyjevské radnice Volodymyr Bondarenko naopak sdělil, že hlavní město veškeré přípravy z ekonomických důvodů ukončuje.

Česká basketbalová federace projevila o šampionát zájem už před několika týdny, kdy debatovala o možném spolupořadatelství s Polskem. Nyní se objevuje nová možnost. Šéf svazu Miroslav Jansta oficiálně oslovil FIBA s variantou, že by se v Praze mohla odehrát jedna ze základních skupin mistrovství Evropy.

"Česká basketbalová federace plně podporuje úsilí Ukrajinské basketbalové federace, aby byla připravena na pořadatelství významné basketbalové akce. Jsou však situace, které nemohou organizátoři ovlivnit. Pokud by některá z nich vyžadovala naší pomocnou ruku, jsme připraveni," napsal Jansta v dopise adresovaném generálnímu sekretáři FIBA Europe, jímž je jiný Čech Kamil Novák.

Jasno by mělo být už po víkendu, kdy se v Mnichově sejde výkonný výbor FIBA a bude možnosti okolo ukrajinského šampionátu projednávat.

"Pražská O2 arena už v minulosti hostila řadu významných sportovních akcí, včetně těch basketbalových. Určitě by byla důstojným místem," prozradil Jansta, s jakou halou by pro mistrovství Evropy počítal. "Praha nabízí ideální a turisticky snadno dostupnou destinaci. Také ubytovací kapacity bez problémů splňují požadavky FIBA Europe," uvedl šéf české sportu Jansta.

Zatím není jasné, zda by se česká reprezentace v případě diplomatického úspěchu musela účastnit kvalifikace. Nyní platí, že si účast na šampionátu musí vybojovat ve skupině s Portugalskem, Gruzií a Maďarskem. Všechny domácí zápasy se hrají letos v srpnu v Nymburce, kde kvůli národnímu týmu vyroste nová tribuna.Najdete na iDNES.czmobilní verze