Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Veselý a Schilb se připojili k reprezentaci, Balvín zůstane v Americe

Český basketbalista Jan Veselý střílí přes Anteho Tomiče z Chorvatska. | foto: Reuters

23 2016
Kádr českých basketbalistů pro kvalifikaci o olympijský turnaj v Riu doznal v posledních několika dnech změny. Jak se vyvinula situace kolem Ondřeje Balvína? Kdy se připojí Tomáš Satoranský, Pavel Pumprla či David Jelínek?

Tým, který se už na začátku července utká v šestičlenném turnaji o jedno místo pod pěti kruhy, ještě rozhodně kompletní není. Po návratu z přípravných zápasů v Itálii se však trenéru Ronenu Ginzburgovi přece jen zlepšila nálada, když v přípravě přivítal Jana Veselého i Blakea Schilba.

S národním celkem naopak nepokračují Tomáš Pomikálek a Adam Pecháček. Je také jisté, že se v kvalifikaci v Bělehradě bude muset obejít bez Ondřeje Balvína.

„Jsme s ním v kontaktu. I nadále platí, že preferuje svoji individuální přípravu v rámci USA. Jeho cílem je získat kontrakt s týmem z NBA. Pokud se mu to povede, bude určitě tým chtít, aby hrál Summer League a připravoval se s družstvem. I kdyby kontrakt nezískal, tak chce hrát Letní ligu. V tu chvíli se naše programy časově překrývají. Je otázka, co by se dělo v případě postupu na olympiádu, ale to je vzdálená budoucnost, kterou teď nikdo neřeší,“ nevyloučil manažer reprezentačního výběru Michael Šob zapojení dlouhána ze Sevilly do přípravy po případném úspěchu v kvalifikaci.

Trenér Ginzburg naopak může počítat se dvěma z hlavních strůjců loňského úspěchu na Eurobasketu. Do služby se přihlásili Jan Veselý a Blake Schilb.

„Blake přiletěl do České republiky 16. června, když jsme byli v Itálii. V tu dobu trénoval individuálně a od pondělí trénuje s týmem. Nic nebrání tomu, aby v přípravě pokračoval podle plánu. To znamená, že s námi odlétá do Chorvatska,“ uvedl manažer na adresu letošního vítěze Eurocupu s Galatasarayem.

Radost mu udělala také přítomnost Jana Veselého: „Honza se připojil také v pondělí. Trénuje s týmem.“

Výčet největších hvězd českého basketbalu je tak téměř kompletní. Jako poslední své klubové povinnosti ukončil Tomáš Satoranský, jeho Barcelona dohrála neúspěšné finále španělské ligy s Realem Madrid ve středu.

Satoranského účast na přípravě v Chorvatsku je značně nejistá, ale domácímu publiku by se měl v zápasech proti Tunisku (28. června) a Mexiku (30. června) v Praze na Královce představit.

„Jsme domluveni, že se po skončení finále se spojíme. Samozřejmě, jedná se o klíčového rozehrávače, ale my striktně netrváme na tom, aby se připojil už do Chorvatska. Bude potřebovat čas alespoň na částečnou rekonvalescenci po náročné sezoně. Dohoda je taková, že stoprocentně bude připraven na přípravu s Tuniskem,“ ozřejmil Michael Šob.

Na konci týdne se navíc má do týmu vrátit David Jelínek, který po prvním přípravném zápase odletěl do Dallasu, aby se předvedl na try-outu u tamních Mavericks.

Nejméně přehledná situace panuje kolem Pavla Pumprly. Ten už má za sebou drobnou operaci a začal pracovat na svém návratu na palubovku, ale čas zbývající do olympijské kvalifikace mu utíká.

„Pavel je v Praze v péči našich lékařů a fyzioterapeutů. Tento týden by měl jít na vyšetření po tom, co absolvoval částečnou fyzickou zátěž. Lékaři posoudí, jak na ni jeho tělo reaguje, a zároveň přijdou s časovým odhadem. Shodli jsme se, že nemá cenu to na sílu uspěchávat tak, aby měl Pavel případně zdravotní komplikace. Pořád platí, že je zde šance, aby mohl odjet na kvalifikaci. Bude ale záležet na jeho zdravotním stavu, aktuální formě a nominaci trenéra,“ nemůže být manažer týmu v tuto chvíli konkrétnější.

Další zápas čeká na české basketbalisty už v neděli v Chorvatsku, kde se ve 20 hodin utkají v repríze osmifinále loňského Eurobasketu s domácím výběrem.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze