Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Juniorští basketbalisté na ME řádí v útoku, těží z lavičky. A vítězí

Čeští mládežničtí reprezentanti Martin Peterka (14) a Radovan Kouřil v utkání s Polskem. | foto: FIBA/Ciamillo-Castoria/Marchi

13 2015
Čeští basketbalisté do 20 let zatím navazují na svém výkony z přípravy i na evropském šampionátu. V základní skupině nestačili pouze v úvodním zápase na Španělsko. Další tři střetnutí však zvládli a postoupili do osmifinálové skupiny. Jako první český juniorský výběr po jedenácti letech.

Naposledy se český tým do 20 let ze základní skupiny probojoval do dalších bojů v roce 2004 na domácí palubovce v Brně.

„Samozřejmě jsme rádi, že jsme postoupili a podařilo se přetavit výsledky z přípravy do základního cíle, kterým byla záchrana. Aspoň my trenéři ale zároveň doufáme, že tenhle postup nebude konečná stanice,“ je do dalších bojů odhodlaný Ladislav Sokolovský, asistent trenéra Petra Czudka.

Zároveň připomíná důležitost postupu ze skupiny, kdy letos z divize A sestupuje hned sedm týmů. Avšak Češi mezi nimi jistě nebudou.

Mladí reprezentanti drtí své soupeře především na útočné polovině. Vždyť česká ofenziva produkující v průměru 79,5 je druhou nejlepší hned za Srbskem.

„V přípravě snažili zaměřit hlavně na obranu. A je to opravdu dost zajímavé, protože útoku se nějak extrémně nevěnujeme. Spoléháme spíš na to, že většina hráčů má velice dobré individuální a herní kvality, dovedou zahrát jedna na jedna i pick and roll a trenéry k tomu ani tolik nepotřebují,“ usmívá se Sokolovský.

„Navíc je to hodně podpořené tím, že v týmu jsou až na nějakou malou výjimku všichni včetně pivotů střelci za tři, což je určitá paralela s Opavou. Sami hráči to o sobě ví, a když kolem nich jsou při nájezdu dva tři obránci, rádi to vyhodí ven. Ví, že z toho pak může být koš a sami to tak chtějí,“ chválí své svěřence za týmové pojetí hry. Opavu zmiňuje proto, že Sokolovský i hlavní trenér Czudek právě zde působí.

Po úvodní porážce od Španělů (54:71) vyzráli Češi postupně na Ukrajinu (90:68), Polsko (102:67) a Rusko (72:53). V základní skupině obsadili druhé místo a do další fáze si s sebou berou po jedné prohře i výhře. Utkání s Ukrajinou Češi definitivně zlomili na začátku druhého poločasu a zápas s Ruskem museli dokonce ve druhé dvacetiminutovce otáčet z dvojciferného deficitu.

Oproti soupeřům však mají jednu podstatnou výhodu - širokou rotaci.
„Hrajeme ve větším počtu lidí než další týmy. Většina jich má tři čtyři hlavní hráče kolem 30 minut a únava se v tom zdejším vedru v průběhu zápasu nasčítává. My to směřujeme k tomu, abychom byli v posledních čtvrtinách daleko aktivnější, rychlejší dopředu a agresivnější v obraně,“ nechal do kuchyně nahlédnout Sokolovský.

Výkony národního týmu se opírají o úspěšný ročník hráčů narozených v roce 1995, pro které je letošní rok posledním v mládežnických kategoriích. Tým pak vhodně doplňují i hráči o rok mladší: „Ročník 95 je za poslední období jedním z vůbec nejúspěšnějších. Byl druhý na Evropě kadetů před čtyřmi roky a prošel si i dvěma mistrovstvími světa. Hodně si tak věří, což u Čechů nebývá obvyklé. A tyhle pětadevadesátky teď byly doplněny ještě o některé další hráče.“

Do osmifinálové skupiny vstupují Češi pondělním utkáním s Litvou (14:15), v úterý je čeká Turecko (18:15) a ve středu Německo (18:15). Do play-off postoupí čtyři nejlepší celky ze šesti.

„Karty jsou rozdané. S sebou máme jednu výhru a startujeme z děleného třetího místa. Chceme jít co nejdál, soupeře už jsme si tu při zápasech nakoukali, ale je to tak, že můžeme třikrát vyhrát i prohrát. Dá se s nimi hrát, ale nám to třeba nemusí padat, nebo nás soupeři mohou překvapit. Přesto doufám a věřím, že nějakou výhru ještě získáme. Hlavně musí chtít hráči a zatím to vypadá, že chtějí,“ cítí Sokolovský uvnitř týmu touhu po úspěchu.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze