Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


České basketbalistky 3x3 vybojovaly ME, basketbalisté jsou ve hře

Česká basketbalistka Kristýna Minarovičová (vlevo) zakončuje ve čtvrtfinále MS 3x3 na ruský koš. | foto: FIBA

24 2017
Mají náročný program. České basketbalistky musely dva dny po konci světového šampionátu bojovat o účast na letošním mistrovství Evropy. A úspěšně. To na mužskou reprezentaci rozhodující krok teprve čeká.

Už přes týden jsou české reprezentantky 3x3 ve Francii. Během této krátké doby zvládly odehrát dva velmi důležité turnaje. Po konci na MS ve čtvrtfinále se pouze přesunuly v rámci Franci, aby v Poitiers od pátku bojovaly o účast na evropském šampionátu.

Z trojice válčící na MS zůstaly Tereza Vorlová, Kateřina Novotná a Kristýna Minarovičová. Jen Michaelu Uhrovou, která odjela zpět do České republiky, nahradila Sára Krumpholcová.

Z vyrovnaného kvalifikačního turnaje postupovalo šest nejlepších celků na ME. Češky vstoupily do dvoudenního klání vítězstvím nad Irskem a díky vývoji ve tříčlenné skupině před posledním zápasem věděly, že jim stačí i mírná prohra v utkání s Polskem. I přes porážku 11:13 postoupily do čtvrtfinále z prvního místa.

V něm narazily na Rakousko. S vědomím, že vítěz tohoto klání jisto jistě postoupí na ME, odehrály oba celky vyrovnané střetnutí. Vedení se přelévalo ze strany na stranu, ale posledním košem rozhodly Češky o svém nejtěsnějším vítězství 15:14. Díky tomu už ani tak nezáleželo na semifinálové prohře se Španělskem 12:21, protože své místo na ME měly jisté.

To muži ve složení Ondřej Dygrýn, Jan Kratochvíl, Roman Zachrla a Filip Zbránek vstoupili do své kvalifikace až v sobotu. Na úvod podlehli v základní skupině Lotyšsku rozdílem dvou bodů 15:17. Dostali se tak pod tlak, že nedělní program by se jich nemusel už týkat a přišli by o možnost startovat na letošním ME.

V utkání proti Polsku museli bezpodmínečně zabrat. Vzhledem k vývoji ve skupině bylo jasné, že se jedná o přímý souboj o postup do čtvrtfinále. Češi dokázali zlepšit svůj výkon a i když jim chyběl jediný bod k tomu, aby utkání ukončili předčasně, nemuseli smutnit. Po výhře 20:15 si zahrají i v neděli. Ve čtvrtfinále narazí na Rusko.

Vítězové čtvrtfinále postupují na ME. Poražení budou hrát ještě o dvě zbývající místa na evropském šampionátu.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze