Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Ragbisté se statečně rvali, světovému výběru podlehli o 70 bodů

Australský rojník Sam Carter z Barbarians pokládá pětku proti české ragbyové reprezentaci. | foto: ČTK

8 2016
Čeští ragbisté se nedali, dřeli, prali se statečně, tisíce fanoušků na pražském stadionu Na Markétě jim tleskalo. V nádherném utkání podlehli Barbarians, světovému výběru hvězd, 0:71, což není úplně špatné skóre, jak se může zdát.

„Skóre pro nás není kruté, vypovídá o úrovni, na jaké jsme my a svět,“ poznamenal v televizním rozhovoru český rojník Miroslav Němeček.

Slavnější ragbyový soupeř v Česku nikdy nehrál, dorazil na pozvání k 90. výročí zdejšího ragby.

Mužstvo složené ze špičkových ragbistů Nového Zélandu, Jižní Afriky či Austrálie, kteří se nedostali do prvních výběrů svých zemí, případně už reprezentační kariéru uzavřeli, ve studeném večeru předvedlo několik nádherných akcí. Celkem položilo jedenáct pětek.

Česko - Barbarians FC 0:71

Fakta

Body: Richard Mo`unga 14, Robert Du Preez 12, Melani Nanai 10, Matt Faddes 10, Kwagga Smith 10, Toby Smith 5, Sam Carter 5, Schalk Van-der Merwe 5.

Pětky: 0:11.

Rozhodčí: Maxime Burlet (Belgie)

Diváků: 7300

Poločas: 0:31

„Ale prvních dvacet minut bylo těžkých, Češi hráli hodně silově,“ řekl v televizním rozhovoru Melani Nanai, autor deseti bodů.

Poločas sice skončil 0:31, ale ve hře zdánlivě takový rozdíl nebyl. Hosté však v rozhodujících chvílích v obou obranných územích zvýšili tempo, rychlost, tvrdost, razanci. Ubránili nadějnou českou akci a na druhé straně hřiště přetlačili soupeře a skórovali.

V úvodu byl duel vyrovnaný, i proto, že Češi hráli s obrovským nasazením a hosté do utkání vstoupili trochu vlažně. Ale stačila drobná nepozornost, mlýnová spojka soupeře proběhla obranou a po pěti minutách položila první pětku.

Češi dál dokázali protivníky zastavovat, skládat. Usadili se na polovině soupeře, měli silný tlak v ruckách i maulech, čili v chumlech na zemi i vestoje. Jestliže proti Čechům nastoupili světoví hráči, pak i česká obrana byla na světové úrovni. Chvílemi.

Několik minut se hrálo v obranném území Barbarians, Češi měli tři auty, jeden mlýn, ale do blízkosti brankoviště se nedostali.

Fotogalerie

Po dvaceti minutách hosté přidali, druhou pětku dali po trvalém tlaku, třetí po protiútoku přes celé hřiště. Matt Faddes měnil směr běhu, zmátl obránce a doběhl pod háčko.

V závěru půle čtvrtou pětku položil Sam Carter po akci roje, pátou samoánské křídlo Melani Nanai. Po mlýnu na polovině hřiště si seběhl do středu a hladce proběhl obranou.

Body přibývaly i po pauze, Češi nestíhali především rychlostně, nedokázali skládat a marně naháněli unikající protivníky. Na čas se skóre zastavilo, domácí se zase zmátořili, hosté trochu polevili. Ne, na porážku o sto bodů to rozhodně nevypadalo. I když papírově je mezi českým a světovým ragby rozdíl několik světelných let.

Pak hosté zase přidali a předvedli rychlé akce zakončené pětkami.

V posledních deseti minutách se na hřiště dostal i Ben Franks, dvojnásobný mistr světa s Novým Zélandem v letech 2011 a 2015.

Sestavy

Česko: 1. Rapant, 2. Kutil, 3. Havlíček, 4. Němeček, 5. Voves, 6. Hruška, 7. Mára, 8. Havel, 9. Šimák, Marek, 10. Pantůček, 11. Berounský, 12. Rohlík, 13. Kovář, 14. Žalud, 15. Schlanger.
Náhradníci: 16. Hubert, 17. Caldaroni, 18. Olbrich, 19. Charvát, 20. Čížek, 22. Pailodze, 23. Elis.

Barbarians: 1. Schalk Van-der Merwe, 2. Ready, 3. Toby Smith, 4. Dan Tuohy, 5. Muller, 6. Sam Carter, 7. Kwagga Smith, 8. Ackermann, 9. Stirzaker, 10. Mo ́unga, 11. Nanai, 12. Du Preez, 13. Faddes, 14. Morahan, 15. Blommetijies.
Náhradníci: 16. Akker Van der Merwe, 17. Goodes, 18. Ben Franks, 19. Fatialofa, 20. Shields, 21. Ellis, 22. Taufua, 23. Buckman.

Autor:


Témata: ragby
Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze