Český pivot Patrik Auda čelí Pattymu Millsovi z Austrálie.

Český pivot Patrik Auda čelí Pattymu Millsovi z Austrálie. | foto: ČBF / Václav Mudra

Konec snů, medaile nebude. Austrálie byla na basketbalisty příliš silná

• 573
Šanghaj (Od našeho zpravodaje) - Několik basketbalových velmocí odstranili z cesty, tuhle už ne. Češi prohráli ve čtvrtfinále mistrovství světa s Austrálií 70:82 (17:17, 30:33, 48:63), a to hlavně kvůli výpadku ve třetí čtvrtině. Teď je čeká fáze o 5. až 8. místo a zápas s Polskem, jenže vzhledem k tomu, že Američané zkolabovali ve svém duelu proti Francii, už nepůjde o přímý postup na olympiádu do Tokia.

Kromě logického cíle - boje o medaili - byl původně ve hře i tento poklad, obhájci zlata z USA však promrhali náskok a padli

ONLINE

Zápas jsme sledovali podrobně.

A tak bylo před začátkem českého duelu jasné, že k udržení naděje na přímý postup na příští letní hry potřebuje tým okolo Tomáše Satoranského zvítězit. Teorie o možné cestě přes klání poražených čtvrtfinalistů byly fuč.

Tolik věcí v banku. Taky to od začátku byla řežba, každý minisouboj se počítal.

Australská superstar Patty Mills působil v první čtvrtině jako z jiné planety, nastřílel za ni 13 bodů! Extrémně těžké trojky trefoval snad ještě snadněji než ve videohře...

Na české straně byl v úvodu nejlepší Patrik Auda: rvavý, dynamický, přesný v koncovce.

Už v 8. minutě se na hřiště poprvé dostal Blake Schilb, který díky kontinuální péči fyzioterapeutů a týmového lékaře dokázal dát do dostatečného stavu svůj poraněný kotník - a brzy přispěl čistě trefenou trojkou.

Australané vyvíjeli obrovský tlak na Satoranského, který neproměnil úvodní čtyři střely a posbíral rychle čtyři ztráty - ale také měl za poločas 5 doskoků a hlavně 8 asistencí. Češi mírně ztráceli, úvodní půli prohráli po trefě nezdolného Audy těsně před klaksonem 30:33.

Jenže pak to přišlo.

Tým kouče Ronena Ginzburga po pauze sráželo nejen nízké procento střelby, soupeřova mimořádně agresivní obrana mu brala už tak docházející síly.

Ne, tohle nebylo vůbec dobré.

Český basketbalista Blake Schilb se vrátil do sestavy po výronu kotníku.
BOJ. Česká basketbalista Tomáš Satoranský (uprostřed) bojuje o míč během...
Český basketbalista Martin Kříž během čtvrtfinále MS s Austrálií vyhrál souboj...

Češi chybovali, nestíhali, pět minut nedali koš a pod tím vlastním nechávali až příliš místa. Australané ve 29. minutě navýšili náskok už na 16 bodů.

Čtvrtina zkázy, v níž nic nefungovalo a znamenala první český výrazný výpadek na celém turnaji, rozhodla.

MS v basketbalu 2019

speciální příloha iDNES.cz

Ač tým znovu ukázal lví srdce a vstoupil do poslední části sedmibodovou šňůrou, nestačilo to. Austrálie má příliš dobrý a příliš zkušený celek na to, aby si neporadila.

Češi se hned ve čtvrtek v Šanghaji utkají s Polskem (15.00) a podle výsledku pak v sobotu, na závěrečném víkendu v Pekingu, buď s vítězem, nebo s poraženým ze souboje USA vs. Srbsko. Pokud by v obou případech uspěli, překonají československé maximum, jímž je šestá příčka z MS v roce 1970.

Sestřih ze zápasu Austrálie - Česko:

Křídlo Jaromír Bohačík: „Mám pocit, že jsme se celý zápas tak nějak nedostali do útoku, do patřičné plynulosti. Nemyslím, že by to v obraně bylo tak špatné, ten poločas jsme udrželi na nízkém skóre, to až tak nevadilo. Teď nemáme moc času do dalšího zápasu, což je asi to nejhorší, protože Poláci už dneska odpočívají. Tam bude důležité si udělat aspoň nějakou náladu, abychom vyplavili aspoň nějaké hormony štěstí a připravili se.“

Pivot Patrik Auda: „Gratulace Austrálii, odehráli vážně dobrý zápas. Na druhé straně jsem opravdu hrdý na náš tým, bojovali jsme do poslední sekundy. První poločas byl velice dobrý, ve druhém jsme začali trochu kazit v obraně, oni si dávali výborně míč, skórovali pár snadných košů, to bolelo. Taky byli celý zápas hodně tvrdí, agresivní v obraně, jsou silní. Ale jsem šťastný, že jsme s nimi bojovali.“

Pivot Martin Peterka:„Určitě můžeme odejít s hlavami nahoře, odehráli jsme dobrý zápas. Na druhou stranu nebudeme zakrývat, že jsme zklamaní. Šli jsme do utkání s tím, že chceme vyhrát, vždyť se jednalo čtvrtfinále mistrovství světa. Každý očekává, že proti Polsku vyhrajeme, ale lehký zápas to nebude. Už jen proto, že měli o den víc času na odpočinek.“