Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

České volejbalisty povede Španěl. Novotný pomohl přivést Falasku

Miguel Falasca | foto: Archiv ČVS

11 2016
České volejbalisty nově povede dvaačtyřicetiletý španělský kouč Miguel Ángel Falasca Fernández, jenž je zároveň prvním mužem na lavičce předního polského klubu z Belchatówa. Coby hráč se Falasca podílel na titulu mistrů Evropy 2007.

Falasca podepsal s českým národním týmem dvouletou smlouvu s možnou opcí. Střídá Zdeňka Šmejkala, který vedl reprezentaci od konce roku 2013.

Dvaačtyřicetiletý rodák z argentinské Mendozy je pátým zahraničním trenérem u českého týmu, přičemž předchozím čtyřem se s muži příliš nevedlo.

„Jsem rád, že se nám po dlouhých jednáních podařilo přivést k mužskému národnímu týmu trenéra takového kalibru,“ uvedl v tiskové zprávě nový vedoucí reprezentačních družstev Jakub Novotný.

Trenéři české reprezentace

Milan Žák (1993-94)

Milan Žák a Petr Kop (1994-95)

Miroslav Nekola (1996-98)

Pavel Třešňák (1999-00)

Zdeněk Haník (2000-01)

Julio Velasco (Argentina/2002)

Pavel Řeřábek (2003-05)

Laurent Tillie (Francie/červenec-září 2005)

Igor Prieložný (Slovensko/leden-září 2006)

Zdeněk Haník (2006-09)

Jan Svoboda (2009-11)

Stewart Bernard (Nizozemsko/2012-2013)

Zdeněk Šmejkal (2013-2015)

Miguel Falasca (Španělsko/od 2016)

„S Falaskou se znám ještě z doby svého hráčského působení v Polsku. Je precizním, tvrdě pracujícím a celosvětově uznávaným odborníkem. Vize je taková, aby ho v realizačním týmu doplnil kvalitní český trenér, který bude detailně znát české prostředí,“ doplnil Novotný.

Posledním zahraničním trenérem u volejbalistů byl Nizozemec Stewart Bernard, který skončil v roce 2013. Ženy do loňska vedl Ital Carlo Parisi.

„Pokračujeme v trendu, kdy do českého prostředí přinášíme impulsy mezinárodního volejbalu, protože trenérské know-how není v Česku, ale za jeho hranicemi. Není to nic proti českým trenérům, naopak je chceme do procesu zapojit,“ řekl předseda Českého volejbalového svazu Zdeněk Haník.

Jedním ze základních Falascových úkolů u českého týmu bude postup na mistrovství Evropy v roce 2017, které bude v Polsku. Kvalifikace na ME je na programu letos v září a ve skupině čeká Estonsko, Makedonie a Rumunsko.

„Je pro mě obrovskou ctí a zároveň velkou výzvou přijmout nabídku české reprezentace. Již teď se těším, až začátkem května zahájíme s týmem přípravu,“ prohlásil Falasca.

Falasca získal jako hráč tři tituly s Palmou de Mallorca, působil i v italské Modeně, ruské Ufě či již polském Belchatówu, kde pomohl vybojovat během čtyř let tři tituly i bronz v Lize mistrů. Jeho trenérská kariéra je od sezony 2013 spojena právě s polským velkoklubem, se kterým dokázal vyhrát polskou ligu, polský pohár, polský superpohár a v minulém ročníku se probojoval do Final Four volejbalové Ligy mistrů.

Autoři: ,


Najdete na iDNES.czmobilní verze