Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

České volejbalisty čeká na MS souboj s americkými olympijskými vítězi

Peter Pláteník (vpravo) a Petr Konečný (vlevo) blokují úspěšně útok Vladimira Nikolovatova z Bulharska. | foto: AP

30 2010
Získané sebevědomí po vítězství nad silným Bulharskem může českým volejbalistům pomoci v dalším těžkém utkání. Od 17 hodin je dnes na světovém šampionátu čekají olympijští vítězové z USA (zápas vysílá Sport 1).

"Nejsou tu v kompletní olympijské sestavě, ale pořád jde o světovou extratřídu," říká šéf volejbalového svazu Zdeněk Haník.

Ačkoli zlatý pekingský tým zastupuje "jen" sedm mužů z 12 a na lavičce je nový kouč, bylo by bláhové Američany jakkoli podcenit.

ptejte se volejbalistů

Posílejte otázky českým volejbalovým reprezentantům do Itálie. Hráči a trenéři vám budou průběžně odpovídat po dobu svého pobytu v dějišti šampionátu ZDE.

Ostatně – je to podobné, jako by fotbalisté měli hrát proti Anglii: tam se zrodil sport s míčem na zemi, za Atlantikem pak jako první vymysleli hru s balonem posílaným přes síť.

USA jsou kolébkou volejbalu od roku 1895, kdy s nápadem v Massachusetts přišel William G. Morgan z organizace YMCA – šlo mu o to, aby se nový sport dal hrát v tělocvičně, nastupovalo v něm více lidí a zvládli jej třeba i starší sportovci.

Morgan vše nazval "mintonette" a až o rok později, kdy se "mintonettisté" poprvé představili, vznikl dnešní název. A zámořská stopa pokračovala dál: také při prvním volejbalovém představení na olympiádě, v Paříži 1924, šlo o prezentaci do té doby především amerického sportu.

Ačkoli si od těch časů volejbal našel jiné taháky – brazilskou hravost či sovětskou a poté ruskou strojovou školu – zůstala Amerika pořád mezi nejužší špičkou.

"Naší vizí je, abychom byli uznáváni jako světový volejbalový lídr. Úspěchem je proto zisk zlatých medailí na všech mezinárodních akcích," píše se v příslovečně americkém duchu na webu tamní volejbalové federace.

"Do souboje s Američany se musíme ponořit úplně stejně jako do zápasu s Bulharskem," srovnává USA s evropskou velmocí univerzál Jan Štokr.

Bude to šichta, soupeř ještě na šampionátu neprohrál. "Naším mottem je bojovat od samého začátku do úplného konce. A na tom konci chceme vždy vítězství," říká americký kapitán William Priddy.
I on je jedním z vítězů z Pekingu.

A také mužem, který si naplno užil následnou slávu – Priddy spolu s parťáky ukázali zlatou medaili dokonce ve speciálním vydání slavné show Oprah Winfreyové, kde vedle nich seděli třeba Michael Phelps nebo Kobe Bryant.

I tak umí kolébka volejbalu ocenit své hvězdy.

Jak dál na volejbalovém šampionátu v Itálii


Současný stav

Nyní se hraje 6 skupin po 3 týmech. Češi v té své narazí dnes na USA a v sobotu na Kamerun (oba zápasy od 17.00 vysílá Sport 1). Ze skupiny dál postupují dva nejlepší týmy.

Další vývoj MS
Vytvoří se další 4 skupiny po 3 týmech. Z nich pak vítězové jdou do semifinále, týmy z druhého místa do skupiny o 5.–8. místo a poslední do skupiny o 9.–12. místo.Najdete na iDNES.czmobilní verze