Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

České volejbalisty čeká „malý světový šampionát“. Favority chtějí překvapit

Univerzál české reprezentace Jakub Novotný smečuje v duelu s Austrálií | foto: ČTK

20 2010
1. Brazílie, 2. Polsko, 3. Bulharsko. To jsou stupně vítězů na mistrovství světa volejbalistů 2006. A zároveň je to pořadí soupeřů, se kterými se o víkendu utká česká reprezentace. Její role je na Memoriálu Huberta Wagnera v polské Bydhošti jasně daná. Budou za outsidery.

"Všechny ty tři mančafty jsou výkonnostně nad námi. A na nás je, abychom je zkusili potrápit a abychom se od nich něco přiučili," říká před turnajem český univerzál Jakub Novotný, který díky bohatým zkušenostem z italské či polské ligy ví o světovém volejbalu hodně.

Ale zbraně Češi dopředu neskládají. "Musíme jít do každého zápasu s tím, že chceme vyhrát. Taková by myslím měla být strategie. Samozřejmě všechny tři zápasy budou extrémně těžké a favority rozhodně nebudeme," tvrdí Novotný. "Naším cílem je hrát dobře. A když se ty dvě věci spojí, může se stát, že překvapíme," pokračuje dlouholetý český reprezentant.

program

Memoriálu Huberta Wagnera

Pátek 20. srpna
17:30 Česko - Brazílie
20:15 Polsko - Bulharsko

Sobota 21. srpna
14:45 Česko - Polsko
16:45 Brazílie - Bulharsko

Neděle 22. srpna
12:30 Česko - Bulharsko
14:45 Polsko - Brazílie

A jak jednatřicetiletý hráč soupeře českého výběru vidí?

Brazílie: "To je stabilně nejlepší mančaft na světě. Technicky neskutečně vybavený. Opírají se o zkušenosti Giby a diagonálního hráče Vissotta. Někdo tvrdí, že oslabili na postu nahrávače. Teď mají mladého Rezendeho. Ale já si to nemyslím. Jsou absolutní špička."

Polsko: "Disponuje obrovsky vyrovnaným kádrem. Zagumny je jeden z nejlepších nahrávačů Evropy. Mají starší technické hráče typu Swiderského nebo Winiarského, ale i mladý hovádka typu Kurek. A mají vynikajícího trenéra. Ne nadarmo jsou to mistři Evropy."

A nakonec Bulharsko: "Ti se klasicky budou opírat o dva hlavní aktéry. Matej Kazijski je jeden z nejlepších hráčů na světě. A potom je tam Vladimir Nikolov. Ten vyhrál prakticky všechno, co se v klubových soutěžích vyhrát dá. Je to tým, který je silný blokařsky i razancí útoku."

"Tak hodně štěstí," přeju českému výběru na závěr rozhovoru. "No, to budem potřebovat. To se nebojte," odvětí Jakub Novotný pohotově. Má nejspíš pravdu.

První zápas? Klasika, hrál jsem ostudně

Jakub Novotný (vpravo) přebírá trofej pro nejužitečnějšího hráče polské ligyLoňskou reprezentační sezonu musel Jakub Novotný vynechat kvůli zranění. Letos se vrací. A touží po zářijovém mistrovství světa v Itálii. Jak vidí hráč polského mistra Skra Belchatów dosavadní průběh přípravy českého národního týmu?

V jaké formě se teď česká reprezentace nachází?
Myslím, že se to začíná dávat dohromady, ale určitě to není optimální forma, se kterou bychom měli hrát na mistrovství světa. Ve spoustě herních elementů máme jako mančaft mezery, ty je potřeba co nejrychleji a nejefektivněji zacelit.

Proti Austrálii jste měli výsledkově a podle trenérových slov i výkonnostně sestupnou tendenci. Čím to?
Jednak se projevilo, že jsme se na zápasy nepřipravovali, ale stále jsme dopoledne trénovali. Dělala se fyzička a zároveň se dělal volejbal. A potom se taky všelijak zkouší. Hráči jsou individuálně dobří, ale tým se dává dohromady. To se projevilo. Oni také ve třetím zápase víc chtěli, nám naopak nevyšel.

A něco podobného se vám "podařilo" i při dvojzápase s polským béčkem, že?
Ten první zápas jsme odehráli celkem dobře. Ve druhém jsme se dostali nahoru z problémů, ale pak nám ten zápas utekl v pátém setu.

A co vy osobně? Jak se vám zatím na hřišti daří?
Zdravotně jsem OK. Můžu trénovat a můžu hrát. Cítím se v dobré formě. Ale chybí nám zápasy z Evropské nebo Světové ligy, kdy se mančaft může ve 12 duelech dát dohromady. Takže já se třeba při útočení cítím dobře, ale na obraně bych potřeboval zapracovat, abych se dostal na nějakou snesitelnou úroveň.

Jakou máte pozici v souboji o pozici univerzála? Vy, David Konečný a Jan Štokr bojujete o dvě místa.
Já si to netroufám hodnotit. Snažím se vybojovat si místo v týmu. Není to vůbec snadné, protože moji dva konkurenti jsou samozřejmě velice dobří, mladší, fyzicky jsou na tom možná trošičku líp.

Vy jste byl u prohry s Austrálií a vítězství nad béčkem Polska. Jak se vám v těchto zápasech dařilo?
Proti Austrálii to byl můj klasický první zápas. Hrál jsem prostě ostudně. Tam jsem se hledal ve všech činnostech. S Polákama jsem to odehrál o trošku líp. Samozřejmě jsem hrál proti týmu, ze kterého téměř všechny hráče znám, takže se mi nechtělo prohrát.

Otázka na klubové působiště: zůstanete ve Skře Belchatów i v příští sezoně?
Ano, zůstávám. Ještě rok. Jsem tam moc spokojený. Samozřejmě někdo říká, že bych měl hrát furt. Ale to jsou nesmysly. Jsem v jednom z nejlepších klubů v Evropě. Jsem spokojený, zahraju si taky dost. Výsledky máme. A co se týče mentality nebo celkového pojetí volejbalu, naučím se tam víc, než kdybych hrál jinde. Absolutně si nemůžu stěžovat.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze