Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Jak si žije nová česká fedcupová parta ve floridském ráji

Kristýna Plíšková při tréninku v resortu Saddlebrook na Floridě před semifinále Fed Cupu mezi výběrem USA a českými tenistkami. | foto: Karel Knap, MAFRA

20 2017
Tampa (Od našeho zpravodaje) - Ráno vykročí z pokojů v nízkých bílých domcích. České tenistky zdraví vlídně hřejivé slunce a šumění palem, nad nimiž se klene sytě modrá obloha. Než stihnou nasát vůni čerstvě posekané trávy z okolních golfových hřišť, už vidí tréninkový kurt a vzápětí taky centrální dvorec s neobvykle zbarveným povrchem, za nímž v jezírku sídlí a občas z něj vylézá macatý aligátor.

Čtveřice tenisových princezen bude na šedivé antuce v aréně pro čtyři tisíce diváků o víkendu hájit výsostné postavení Česka ve Fed Cupu. V prázdninovém ráji Saddlebrook Resort severně od Tampy hodlá v boji s domácími favoritkami protáhnout sérii deseti vítězství a pokročit k zisku čtvrtého titulu za sebou.

Kateřina Siniaková, Kristýna Plíšková, Denisa Allertová a čerstvě rozžhavená kometa Markéta Vondroušová si mezi intenzivními tréninky lebedí v prázdninové atmosféře a v péči mužů z dokonale sladěného podpůrného kolektivu okolo kapitána Petra Pály.

Ten se ve středu dopoledne odvážně pouštěl do nespoutaných výměn se sedmnáctiletou Vondroušovou, až se mu z čela řinuly potůčky potu.

Markéta Vondroušová v resortu Saddlebrook na Floridě před semifinále Fed Cupu...
Markéta Vondroušová v resortu Saddlebrook na Floridě před semifinále Fed Cupu...

Markéta Vondroušová v resortu Saddlebrook.

„Potřebuješ pauzu, úplně to na tobě vidím!“ volal v žertu na nejnovější slečnu v družstvu a zadýchán spěchal na lavičku.

Kudy chodí, tudy chválí podmínky v přepychovém areálu, kde vyrostl Andy Roddick a který připomíná přírodní park. Majestátně se nad ním vznáší pro evropského návštěvníka exotičtí dravci i vodní ptáci, po kmenech laškovně šplhají veverky, po stěnách i po zemi se co chvíli mihnou drobné ještěrky.

Zmíněného aligátora jako první vyfotila Allertová a vyhrála tak soutěž o to, kdo ho první zvěční.

Nejvíc je však tento predátor spojován s Vondroušovou, která jej zde poprvé viděla loni na turnaji nižší kategorie ITF: „Jednou jsem se zmínila, že tady je a od té doby si ze mě všichni dělají srandu, že se ho bojím a že mě sežere.“

Žádná ze čtyř nominovaných dívek ještě ve Fed Cupu nenastoupila k ostrému střetnutí. Allertová a Siniaková si vyzkoušely pouze čtyřhru za rozhodnutého stavu. Teď stojí před kolosálním úkolem nahradit z různých důvodů scházející vůdkyně Petru Kvitovou, Karolínu Plíškovou, Barboru Strýcovou a Lucii Šafářovou.

Kateřina Siniaková při tréninku v resortu Saddlebrook na Floridě před...

Kateřina Siniaková při tréninku.

V sestavě USA jsou singlistky Vandewegheová, Davisová a Rogersová, všechny členky Top 50, a deblová jednička Matteková-Sandsová.

„Američanky jsou podle žebříčku lepší, ale naše holky jdou nahoru a můžou předvést velké výkony. Jsme sebevědomí,“ pravil Pála na tiskovce, jež se konala na dřevěném pódiu na zahradě.

Zmínil se o úterní golfové partičce na čtyři jamky, v níž porazil své pobočníky. A také o tom, že k bazénu se zatím nedostal. „Není si nač stěžovat. Užíváme si pohodlí a nádherné prostředí, ale nesmíme si ho užívat moc. Máme tu práci,“ řekl.

Za deset let v roli kapitána ještě nezažil tak přívětivé podmínky. Čerstvá vlna tenistek, jež by mohly svou zemi táhnout za úspěchy v nadcházející éře, si svou premiéru odbude na opravdu pěkné štaci.

Předpověď počasí nehrozí deštěm, takže se klání nejspíš neprotáhne do pondělí jako v dubnu 2013 v Palermu nebo v únoru 2014 v Seville. Tým si libuje, že nemusí dojíždět z hotelu. Když chce vyrazit na večeři, dámy a pánové naskáčou do minibusu a svezou se do nedalekého městečka Wesley Chapel. Předevčírem vyzkoušeli jednu japonskou restauraci.

Členové českého týmu v resortu Saddlebrook na Floridě před semifinále Fed Cupu...

Siniaková a spol. si postupně zvykají na pravidla a povinnosti, které měly jejich předchůdkyně v malíku. Zapojují se do tradiční čáry, kutálení míčků od sítě k základní čáře. Řídí golfová vozítka.

Mile je překvapuje servis - k službám je jim takřka neustále vyplétač Richard Šodek, lékař Vlastimil Voráček či fyzioterapeut Pavel Kovač. Obvykle nechodí denně na masáž.

„Mám tyhle týmové soutěže odjakživa ráda,“ tvrdí Vondroušová. „Po večeři si všichni sedneme a povídáme si. Všechno rychle utíká, je zábava. Nenudíme se.“

Na první pohled vládne idyla, ale v zákulisí a myslích hráček roste napětí. Vše kvapí k sobotnímu zahájení. Schyluje se k zásadní bitvě.

Autor:


Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze