Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

České skokany by měl vést Rakušan Schallert

22 2006
Liberec - Novým trenérem české reprezentace skokanů na lyžích by se měl stát Rakušan Richard Schallert. Jméno nástupce velmi úspěšného Slovince Bajce oznámil během valné hromady v Liberci předseda skokanského úseku Leoš Škoda. Bývalý asistent rakouských skokanů předběžně souhlasil, ale smlouvu zatím nepodepsal.

Otázkou je, zda Schallert povede i vítěze Světového poháru Jakuba Jandu, který se možná bude připravovat mimo národní tým.

"Máme Schallerta dojednaného, navíc si bere svého fyzioterapeuta. Ideální stav je to udělat na celý olympijský cyklus," řekl Škoda. "Peníze mám slíbené od finanční skupiny, aby to nešlo z rozpočtu úseku," řekl Škoda s tím, že Schallertův plat by měl být nižší než Bajcův a jeho asistentem by se měl stát český kouč. "Chci, aby trenérská rada rozhodla, koho tam dát," uvedl Škoda.

Schallert skončil jako asistent u rakouského národního týmu a se Škodou dojednali spolupráci koncem sezony. "Chtěli jsme někoho německy mluvícího. Němci i Rakušané už mají zaběhnutý řád," řekl Škoda.

Otázka Jandy v reprezentaci by se měla vyřešit zhruba do měsíce. Problémem je komunikace s úsekem a jednání o reklamních plochách. "Žádné reklamní plochy pro sportovce. Pokud to povolíme, tak netušíme, jak klubům hradit věci a zajistit rozvoj skoku a mládeže republice. Peníze mají být v úseku," řekl manažer úseku Rostislav Jozífek a jeho návrh byl po dlouhých diskusích delegáty hromady schválen.

"Není to jen otázka peněz, ale hlavně o tom, jak komunikace funguje. Když někdo někoho pohřbí, nebo dokáže před vrcholem sezony skoro odrovnat, tak nevím, jestli se s nimi dá seriózně pracovat," narážel Jandův manažer František Jež na situaci, kdy Bajc šokoval výrokem, že nepojede na olympijské hry. Po nátlaku nakonec do Turína odcestoval.

Jež se nebrání diskusi s vedením úseku a bude se především řídit Jandovými přáními a potřebami. "Bude záležet na Kubovi, co bude schopen skousnout. Byl pod psychickým vydíráním celý rok, že Bajc odejde, a to se nesmí opakovat. V první řadě je na něm, co chce," řekl Jež.

Pokud nedojde k dohodě, může se Janda připravovat mimo národní tým. "To Schallert ví. Tak by to bylo, i kdyby se zranil a muselo by se jet dál," řekl Škoda. "Kuba může jet sám dál a potřebuje akorát někoho, kdo mu bude mávat, když to přeženu do extrému," doplnil Jež.

V úvahu přichází třeba varianta, že by Schallertovým asistentem byl David Jiroutek, bývalý reprezentační trenér, který Jandovi pomáhal. "Už jsem s ním o tom mluvil," řekl Škoda. Jež tuto variantu nevyloučil. "Musí tam být český trenér a David Jiroutek by to měl být stoprocentně, když si budou vyhovovat. Jakub si to musí sám urovnat, jestli do toho jde a jestli to je
pro něj akceptovatelné," řekl Jež.

Bajc opouští český skok po dvouletém působení. Slovinec za tu dobu dovedl Jandu k stříbrné a bronzové medaili na mistrovství světa v Oberstdorfu 2005, k celkovému triumfu ve Světovém poháru a na Turné čtyř můstků. Na druhé straně chtěl složit svoji funkci krátce před olympiádou v Turíně, na kterou odjel až na poslední chvíli po přemlouvání.

Delegátům valné hromady úseku Bajc zaslal čtyřstránkové hodnocení, v kterém si nebral servítky. "Tolik skokanských analfabetů jako v České republice jsem nepotkal nikde ve své kariéře," zaznělo při čtení jeho dopisu, přeloženého z angličtiny. "Je lehké kritizovat, ale probuďte se, nebo nechte pracovat ty, kteří tomu rozumějí," napsal Bajc.

Bajc vysvětlil i svůj odchod z funkce. "Když jsem přišel, někteří si mysleli, že začnu pít, nebo uteču, jako všichni přede mnou, nebo mě vyhodí. Ale nic se nestalo a musím vás zklamat, skokanští všeználci," uvedl Slovinec. "Jsem otráven ze sobeckých a intrikánských lidí a chudák ten, který přijde na moje místo. Bude to mít těžké."

Autoři: ,


Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze