Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Vytetujeme si vaše jména na lýtka, shání české lakrosistky peníze na MS

17 2016
Příští rok by měly reprezentovat Českou republiku na mistrovství světa v Anglii. Proč ten podmiňovací způsob? Nejde o sportovní výsledky, lakrosistkám však chybějí peníze. Rozpočet dávají dohromady z vlastních zdrojů, ale také pomocí crowdfundingu, se kterým jim pomáhá i režisér Jakub Kohák.

„Chystáme se na mistrovství světa do Anglie. Abychom se tam mohly vydat, potřebujeme ještě někoho, kdo nemusí být úplně jako my, nemusí mu slušet náš dres a nemusí si dělat náš týmový make-up,“ říkají české lakrosistky ve speciálním videu.

Hledají tak fanoušky, kteří jim pomohou s financováním. Jednoho z nich ve videu znázorňuje právě Jakub Kohák.

„Fandíš nám i ty? Tak nás podpoř na Hithitu, abychom na mistrovství mohli reprezentovat i tebe.“

Poslední věta je myšlená doslova. Dárci na crowdfundingové stránce Hithit.com si mohou za svůj příspěvek vybrat odměnu. Třeba vytetované jméno na rameni či lýtku vybrané hráčky během zápasu. Nebo jméno v týmovém pokřiku před a po zápase. Ba dokonce účast na grilovací párty po návratu ze šampionátu.

České lakrosistky v zápase proti Německu.

České lakrosistky v zápase proti Německu. FOTO: Ondřej Mika

Rozpočet na celou akci včetně roční přípravy činí 1,6 milionu korun. Z toho jenom startovné vyjde na milion. Část financí za osmnáct hráček, dva trenéry a jednoho fyzioterapeuta zaplatí svaz, část samy lakrosistky a zbytek sponzoři či právě fanoušci-podporovatelé.

Crowdfunding je hromadné financování. V českém sportu jde o neobvyklý způsob shánění peněz. Lakrosistky si stanovily, že takto chtějí dát dohromady 160 tisíc korun. Ve čtvrtek večer - tedy měsíc před koncem projektu - měly splněno z jedné desetiny. Druhou crowdfundingovou kampaň spustil v USA trenér William Mraz, americký kouč české reprezentace - z cílových pěti tisíc dolarů získal už přes tři a půl tisíce.

Ženské mistrovství světa v lakrosu probíhá jednou za čtyři roky. V roce 2009 ho hostila Praha. Český tým se zúčastnil třikrát a vždy skončil v elitní desítce (dvakrát osmý, jednou devátý).

Minulého mistrovství v roce 2013 v Kanadě se české reprezentantky nezúčastnily právě kvůli financím.Příští rok půjde o jubilejní desátý šampionát.

České lakrosistky na něm mohou soutěžit s vytetovanými jmény fanoušků na lýtkách.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze