Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


České kvarteto finišovalo jako šesté

26 2000
B e i t o s t ö l e n - Šesté místo vybojovaly české běžkyně na lyžích Zuzana Kocúmová, Kamila Rajdlová, Kateřina Neumannová a Petra Letenská ve štafetě Světového poháru v Beitostölenu na 4x5 kilometru. Smíšený závod, složený ze dvou klasických a dvou bruslařských úseků, vyhrály Finky. Zásluhou finiše Kaisi Varisové porazily o čtyři desetiny favorizované Rusky a ukončily jejich čtyřletou štafetovou nadvládu. Vítězná šňůra Rusek se táhne od 8. prosince 1996 a zahrnuje dvacet triumfů. O případné lepší umístění českou štafetu připravil pád Kocúmové v jednom ze sjezdů v polovině prvního úseku, po němž Češky klesly z pátého na osmé místo.

Rajdlová si ještě o místo pohoršila a vše zachraňovala Neumannová. Na bruslařském úseku běžela nejrychleji, stáhla i dvanáctisekundový náskok Italky Stefanie Belmondové, a českou štafetu vytáhla na páté místo. Letenskou sice předběhla Norka Bente Skariová-Martinsenová, ale Češka udržela šesté místo před finišmankou druhé ruské štafety Ninou Gavriljukovou.

O vítězství si to rozdaly Finky s Ruskami. Na posledním úseku taktizovaly Varisová a Julie Čepalovová. Finka se neúspěšně pokusila poodjet kilometr před koncem, a tak rozhodl souboj v cílové rovince. Varisová nastoupila po poslední ostré zatáčce a hladce Čepalovovou porazila. Třetí místo vybojovala švédská štafeta. "Byla jsem hodně překvapená, že jsme s Ruskami držely od začátku krok," přiznala Varisová.

Trenér českých reprezentantek v běhu na lyžích Josef Kubica byl s výkonem svých svěřenkyň v dnešním závodě spokojen. Štafetu žen rozběhla Kocúmová, která však měla smůlu a upadla. "Bylo to zrovna v úseku se špatně vyjetou stopou. Zuzka tvrdila, že by se to nestalo, kdyby dávala větší pozor, ale asi to nebyla její chyba jako spíš smůla," uvedl pro Kubica.

"Brnkla v tom sjezdu jednou lyží o druhou a byla na zemi. Než se vrátila, tak ztratila patnáct sekund. Snažila se pak ztrátu dohnat, ale už se jí to nepovedlo," konstatoval kouč. Největší problém přitom podle něj nebyl v samotné ztrátě, kterou Kocumová nabrala, ale v tom, že se po pádu už nedokázala dostat znovu do tempa.

"Další členky štafety dělaly, co mohly, ale na lepší než na šesté místo už to nestačilo. Asi největší obavy jsem měl z Letenské, která tady v sobotu nezajela dobře, i když je pravda, že klasiku moc často nejezdí," připustil trenér. "Ale Petra mě mile překvapila. Podala velmi solidní výkon," pochválil Kubica finišmanku české štafety.

Vedle kvarteta Kocúmová, Rajdlová, Neumannová a Letenská se na startu dnešního závodu objevila ještě Jana Šaldová. "Chtěl jsem ji vyzkoušet, počítám s ní na rozjezdy," uvedl kouč. "Jela kombinovanou štafetu s Italkami, která skončila jedenáctá. Na svém úseku ztratila minutu, ale podle mého názoru zajela velmi dobře," dodal Kubica.

Ženy - štafeta 4x5 km klasicky/volně:
1. Finsko (Manninenová, Jauhová, Kuitunenová, Varisová) 52:01,7 min., 2. Rusko (Danilovová, Jegorovová, Lazutinová, Čepalovová) -0,4, 3. Švédsko (Anderssonová, Öhmanová, Holmbergová, Handlerová) - 58,8, 4. Norsko -1:06,6, 5. Itálie - 1:14,7, 6. ČR (Kocúmová, Rajdlová, Neumannová, Letenská) -1:45,3.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze