České krasobruslení čeká na čtverný skok

9 2002
Praha - Co by byli bez čtverného skoku, srdnaté rotace nad ledem, všichni ti hrdinové z bájí, oper a románů, toreador z Carmen Pljuščenko, Pán prstenů Eldridge, Muž se železnou maskou Jagudin, Dračí rytíř Stojko, ale kdysi i Hamlet Barna! Jejich ambice by nedosáhly na vrcholné pocty i pozdější bohatství. Před deseti lety jako první Čech roztočil čtverný skok Petr Barna. Toeloop mu pomohl k titulu mistra Evropy, k bronzové medaili na olympiádě v Albertvillu 1992 i revuální kariéře. Byl posledním Čechem, jemuž se to podařilo.

Za jeho éry bylo takových skokanů na světě sotva na prsty jedné ruky. A dnes? „Na letošním mistrovství světa zvládlo čtverné skoky čtrnáct mužů,“ říká František Pechar, komentátor Eurosportu a někdejší Barnův trenér. Na olympiádě v Salt Lake City zvládl Američan Timothy Goebel ve volné jízdě tři čtverné skoky. Olympijský vítěz Alexej Jagudin vyskákal kombinaci čtverného toeloopa s trojitým a dvojitým rittbergrem. Jen v Česku ticho po pěšině.

„Čtverný skok je nutnost, už se s trenérem nediskutuje, já to snad zkusím, ale já na tom musím makat!“ říká Pechar. Na čtverném skoku usilovně „maká“ jediný český bruslař, šestnáctiletý Tomáš Verner.

Čtverný skok, jedna z nejvrcholnějších sportovních dovedností, nemůže být

Tomáš Verner - 16 let

Gymnazista z lékařské rodiny v Českých Budějovicích se vydal na vandr do Prahy. S požehnáním rodičů a zváben vidinou, že jednou dobude slávy s bruslemi na nohou. Pokoj na zimním stadionu ve Vršovicích, pár kroků od ledové plochy, není nepodobný klášterní klauzuře odříkání. V půl třetí se vrací ze školy, od tří má trénink na ledě, pak tělocvična a znovu led. Končí v devět večer. Od půl desáté se učí. „Kolik mladých lidí by tohle dělalo?“ povzdychne si trenérka Vlasta Kopřivová.

Praha mu připadala cizí. Zvykl si. Nad všechna gymnaziální moudra, možná z něj bude lékař, teď Tomáši Vernerovi straší v hlavě úhel pravé nohy při odskoku ke čtverné rotaci. Jak málo! A jak hodně! Jak se to vezme.

vystavěn na pocitech ve vzduchu. Je to nacvičený automat, který se spustí odrazem. A co se stane? Adrenalin, onen hormon vzrušení, zachvátí bruslaře. „Je tak vyplavený, že je těžké se koncentrovat na další jízdu,“ říká trenér Pechar.

Vědí to všichni bruslaři, že čtverný skok může zničit návyky na trojitého axela! Verner se pokouší o čtverák tak osmkrát denně. Rotaci dotočí, ale dopadá na dvě nohy. „Jistí se, nechce si namlátit, už má zadek dost natlučenej,“ myslí si trenérka Vlasta Kopřivová. „Nebojím se, že bych padal, už jsem se napadal dost, ale jen stihnout nahoře ty čtyři obraty!“ Je sám. Jenže chuť o něco usilovat by měla být vyburcována i konkurenčním prostředím. „Záleží i na vjemech, na popudu, aby se bruslař dostal z letargie,“ říká trenér Pechar.

Tak vzhůru na cesty! V srpnu odjel Verner s trenérkou Kopřivovou do Číny. Tam jsou ti praví péráci somatotypem, stavbou těla. Mají to v nohou. Na ploše deset bruslařů a všichni skáčou všechno, nestačila se divit trenérka. „Hned jak vlezou na led, švihají skok za skokem. Nikdo neodpočívá.“ Čínští bruslaři ovládají dynamiku skoku, mají fantastickou rotaci, ale přece jen, postrádají eleganci.

A Čech Verner, oči navrch hlavy v tomhle kotli, si toho dobře všiml. „Rvou skoky silou, ale byl tam jeden, co lítal nejen do výšky, ale také do dálky, takový kultivovaný styl, to mě fascinovalo.“ Do příští sezony by si přál čtverného toeloopa konečně zařadit do volné jízdy. „To mi bude sedmnáct, a to už je ve světě běžná záležitost.“

Autoři:


Nejčtenější

Štěpánek: Nikdy nezapomenu. Teď si dám nohy nahoru, u tenisu zůstanu

Radek Štěpánek naposledy mává pražskému publiku.

VIDEO Dva a půl měsíce tvrdě dřel v posilovně i na kurtu. Ke kondičnímu zápřahu a rodinným povinnostem...

Štěpánek se rozloučil s kariérou. Dorazili Jágr, Nedvěd, Čech i Agassi

LOUČENÍ. Tenista Radek Štěpánek děkuje vyprodané O2 areně, která viděla jeho...

VIDEO Po 22 letech mezi profesionály definitivně končí. Radek Štěpánek se velkolepě rozloučil s bohatou...Los Turnaje mistryň: Kvitová narazí na Plíškovou hned ve skupině

Petra Kvitova při slavnostním ceremoniálu a losování na Turnaji mistryň v...

VIDEO K souboji nejlepších českých tenistek na Turnaji mistryň dojde. V Singapuru jsou totiž společně v...

Prohra, která Štěpánka nemrzela. Kamarád mohl přiletět na rozlučku

Tenisté Leander Paes a Radek Štěpánek na Turnaji mistrů

VIDEO Telefon téměř neodložil z ruky. Radek Štěpánek ladil poslední detaily svého velkolepého loučení,...

Slováci ponocovali. Trenér fotbalistů Kozák skončil kvůli večírku hráčů

Trenér Ján Kozák na střídačce slovenských fotbalistů.

VIDEO Trenér slovenských fotbalistů Ján Kozák po zápase s Českem rezignoval proto, že sedm hráčů z kádru...

Další z rubriky

Žokej Myška: Bridgeur vydržel daleko, krizi jsme neměli, jenže nebojuje

Velká pardubická 2018: zleva Bridgeur v sedle s Jaroslavem Myškou, Nikas s...

Je mu 35 let, Velkou pardubickou jel už šestnáctkrát a dvakrát, s hnědákem z polského chovu...

Druhé místo? Jedno oko září, druhé pláče, říká trenér Hegnuse

Desetiletý hnědák Hegnus v sedle s Markem Stromským (vlevo) během 128. ročníku...

Radost i zklamání. Dva zcela protichůdné pocity se mísí v mysli dostihového trenéra Radka Holčáka...

Jílkův návrat na pekelný Winterman. Drsný závod něžných tátů ovládl

Triatlonista David Jílek během Wintermana

Triatlonista David Jílek ze Zábřehu se vrátil na pekelný Winterman, 11 hodin a 21 minut bojoval s...Najdete na iDNES.cz