Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


České kamiony jsou ve druhé desítce

31 2004
Barcelona - Prologem v Barceloně odstartovala tradiční Rallye Dakar. Do klání kamionů vstoupil nejlépe Nizozemec Hans Bekx s vozem DAF, který porazil o patnáct vteřin Rusa Firdause Kabirova s kamazem. Z českého tria si v úvodu na písčité trati počínal nejlépe jedenáctý Tomáš Tomeček, za Bekxem zaostal téměř minutu.

Dakarskou rallye zahájil v kategorii automobilů nejlépe úplný nováček v soutěži Robby Gordon, který se stal prvním americkým vítězem etapy v populárním
pouštním dobrodružství. S vozem Volkswagen Touareg vyhrál na Silvestra šest kilometrů dlouhý prolog na pláži v Barceloně s náskokem dvou sekund před dvojnásobným vítězem rallye Japoncem Hirošim Masuokou s mitsubishi.

Mezi motocyklisty byl nejrychlejší Francouz David Frétigné s yamahou. Českého jezdce Iva Kaštana na KTM postihl menší pád, který se obešel bez následků pro závodníka i jeho stroj. Za Francouzovým časem zaostal Kaštan o více než šest minut a usadil se na 164. pozici.

Soutěž kamionů rozjel nejlépe Nizozemec Hans Bekx s vozem DAF, který porazil o 15 sekund druhého Rusa Firdause Kabirova s kamazem. Z českého tria si na španělském písku počínal nejlépe jedenáctý Tomáš Tomeček, jenž ztratil na Bekxe téměř minutu.

Šestinásobný vítěz dakarské rallye Karel Loprais s další tatrou je na průběžné čtrnácté pozici. Martinu Macíkovi s liazem patří 21. místo. Obhájce prvenství mezi kamiony Rus Vladimir Čagin figuruje na sedmé příčce.

"Prolog byl takovým malým zákuskem na začátek. Jeli jsme po mokrém, již vyježděném písku. Předjížděli jsme asi tři pomalejší vozy, což nás trochu zdrželo. Na trati bylo několik zrádných hrbů, za nimi čekaly díry, které nebyly moc vidět," uvedl
Tomeček, který proto zvolil opatrnější jízdu.

V závěru prologu se trať ucpala, na což doplatil mimo jiné Macík, před jehož kamionem zůstali stát tři konkurenti. Když se kolona se rozjela, vzápětí nečekaně opět zastavila a liaz při drobném střetu přišel o dva přídavné reflektory a utržil šrám na předním ochranném rámu. Vážnější komplikace se české posádce
vyhnuly.

Devátým časem vstoupil do rallye vítěz minulého ročníku v soutěži automobilů Francouz Stéphane Peterhansel, jenž útočí na celkově osmé prvenství. Pátý čas zajel před zraky 200.000 diváků bývalý francouzský lyžař Luc Alphand, z kterého se stal tradiční účastník Dakaru. Osmý je exmistr světa v rallye Colin McRae.

V rámci sobotní druhé etapy závodníci přejeli z Barcelony do Granady po 920 kilometrů dlouhé trase, na které však neabsolvovali žádnou rychlostní zkoušku. Na trati už chyběl francouzský motocyklista Denis Comte, jenž se stal obětí zlodějů. V pátek přišel o dokumenty a peníze, z nichž si sám platil účast v závodu, a musel odstoupit.

V neděli už se karavana vozů a motocyklů přesune na africké území. Na 573 kilometrů dlouhé trati čeká závodníky měřený úsek dlouhý jen deset kilometrů.|

Výsledky - 1. etapa (6 km rychlostní zkouška)
Automobily:
1. Gordon (USA/Volkswagen) 4:20 min., 2. Masuoka (Jap./Mitsubishi) -2, 3. De Villiers (JAR/Nissan) -3, 4. Saby (Fr./Volkswagen) -5, 5. Alphand (Fr./Mitsubishi) -8, 6. Kleinschmidtová (Něm./Volkswagen) -10.
Motocykly: 1. Frétigné (Fr./Yamaha) 4:11, 2. Després (Fr./KTM) -8, 3. Verhoef (Niz./KTM) -13, 4. Brouwer (Niz./Yamaha) -21, 5. Walch (USA/KTM) -27, 6. Vinters (Lot./KTM) -28, ...164. Kaštan (ČR/KTM) -6:10.
Kamiony: 1. Bekx (Niz./DAF) 5:20, 2. Kabirov (Rus./Kamaz) - 15, 3. J. De Rooij (Niz./DAF) -16, 4. Mardějev (Rus./Kamaz) -23, 5. G. De Rooij (Niz./DAF) -26, 6. Duisters (Bel./DAF) -32, ...11. Tomeček (ČR/Tatra) -53, 14. Loprais (ČR/Tatra) -1:13, 21. Macík
(ČR/Liaz) -1:31.

Autoři: ,


Najdete na iDNES.czmobilní verze