Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Těžká zkouška českých házenkářek. Postaví se šampionkám z Černé Hory

Takto házenkářky Černé Hory v prosinci 2012 slavily titul mistryň Evropy. | foto: Reuters

26 2014
Ve srovnání s řadou evropských zemí je to trpaslík, který má necelých 660 tisíc obyvatel. Jenže Černá Hora i tak produkuje skvělé sportovce a sportovkyně. Malý balkánský stát je nejpyšnější na své házenkářky, mistryně Evropy z roku 2012. Právě ony budou ve středu v Mostě soupeřkami Česka v boji o postup na letošní Euro.

Těch pár měsíců se hrdým Černohorcům musí pořád jevit jako ze sna. Nejprve chyběly házenkářkám v olympijském finále v Londýně pouhé tři branky ke zlatu, i tak ale bylo stříbro z her obrovským úspěchem. No a triumfální rok završilo černohorské družstvo vedené střelkyněmi Kněževičovou, Radičevičovou nebo Popovičovou evropským triumfem!

"Tyhle dívky jsou hrdinky. Děkujeme za všechno, milujeme vás," říkal kouč Dragan Adžič davu fanoušků, jenž mistryně Evropy přivítal ve vlasti. A Ana Dokičová líčila: "Spoluhráčky jsou pro mě jako rodina. Dvě medaile za pár měsíců, to je teda věc... Ale takový pocit se nikdy neomrzí. Šly jsme za zlatem a máme ho."

Tabulka skupiny

1. Česko 4 body (57:39)
2. Černá Hora 4 (54:45)
3. Polsko 0 (40:47)
4. Portugalsko 0 (44:64)

Na Euro 2014 postupují první dva týmy. Česky čeká v tomto týdnu dvojduel s Černou Horou, v červnu zakončí kvalifikaci v Portugalsku a proti Polsku.

Těžko říct, zda toto krátké a přeúspěšné období mohou házenkářky zopakovat. Týmu tvořený převážně hráčkami Budoucnosti Podgorice, stálice na evropské klubové mapě, ve finále Eura 2012 zdolal "tradiční šampionky" z Norska a oplatil jim porážku z finále olympiády. "Sesadily jsme je z trůnu," radovala se Jovanka Radičevičová.

Ve středu od 16.20 v Mostě (vysílá ČT sport) se této síle postaví české házenkářky. Jak vyplývá z boxu vedle těchto řádek, vítězství buď doma, či případně v nedělní odvetě v Černé Hoře by svěřenkyně kouče Jana Bašného výrazně přiblížilo postupu na evropský šampionát. Ten letos v prosinci hostí Maďarsko a Chorvatsko.

"Hlavně by jedna výhra zajistila, že by Černohorky neměly postup dopředu jistý. Pak by musely hrát v červnu v Polsku na vítězství, což by nám mohlo před posledním duelem kvalifikace pomoci," řekl trenér Bašný (rozhovor zde).

Pro diváky v Mostu i u televize bude konfrontace Česka s Černou Horou možností vidět špičkou ženskou házenou dneška. "Je to reprezentační tým absolutní top světové úrovně," říká pivotka Petra Vítková. "Svědčí o tom jejich výsledky, předváděná hra i to, v jakých klubech hráčky Černé Hory působí."

Pro Bašného družstvo zároveň půjde o příležitost, jak potvrdit pozitivní tendenci minulých let. Hráčky skvěle začaly kvalifikaci, když vyhrály v Polsku - to může být klíčový výsledek. Jenže prosincový světový šampionát nepřinesl nijak oslnivé výkony. Česky na mistrovství skončily až patnácté.

Jejich vzestupu předcházela lekce právě od Černohorek, jež házenkářky v létě 2011 v baráži vyškolily dvěma debakly. "Za ty tři roky jsme se někam posunuli. Ač mezitím Černá Hora získala dvě medaile včetně evropského zlata, my jsme zvládli dvě kvalifikace a jsme zkušenější. Jsme prostě jinde," věří Bašný.

V Mostě budou mít házenkářky ideální příležitost, jak trenérova slova potvrdit.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze