Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Na MS proti Evropě. Víkend odhalí šance českých házenkářek

BOJ. Jedna z českých opor Michaela Hrbková se soupeřkou na zádech. | foto: Alžběta Vejrostová/chf.cz

2 2017
Bietigheim-Bissingen (Od našeho zpravodaje) - V nejházenkářštější zemi planety zahájí české reprezentantky svůj světový boj - proti Evropě. „Nemáme na výběr. Věřím, že hráčky zabojují,“ vyhlašuje kouč národního družstva Jan Bašný.

Tohle jsou kulisy pro jeho nelehkou misi: německé město Bietigheim-Bissingen, ležící kousek od Stuttgartu, hezká hala pro 4 517 přihlížejících. Vzhledem k tomu, že tahle země má házenou velmi ráda, a navíc umí pořádat sportovní festivaly, by mohlo být plno.

Jenže ve skupině B je na mistrovství světa „plno“ i jinak. V házené totiž na rozdíl od mnoha jiných sportů stále panuje evropská nadvláda. Na šampionát do Německa míří z 24 účastnických zemí hned 15 zástupkyň „starého kontinentu“. V celé 60 let dlouhé historii ženských mistrovství světa ostatně putovaly na jiné kontinenty pouhé tři sady medailí!

Program mistrovství světa

Češky ve skupině B:

Sobota 2. prosince:
14:00 Česko - Argentina

Neděle 3. prosince:
14:00 Polsko - Česko

Úterý 5. prosince:
18:00 Švédsko - Česko

Čtvrtek 7. prosince:
20:30 Česko - Norsko

Pátek 8. prosince:
18:00 Česko - Maďarsko

V roce 2013 senzačně triumfovaly Brazilky, čímž navázaly na Jihokorejky (zlato 1990, bronz 1995), ale i tak to jsou zatím pouhé střípky z dějin.

A zpět k Češkám: skupina B je jediná s pěti celky z Evropy. Od chvíle, kdy to takto určil los, v tom spočívá jasný zádrhel. „Přesto je naším cílem postup. Budeme chtít bojovat v každém zápase. Bojovat - a vyhrát!“ burcuje spojka Kamila Kordovská.

19letá vytáhlá blondýnka vlastně tým symbolizuje. Působí v německém celku HSG Blomberg-Lippe, ze 16 nominovaných hraje v cizině nadpolovičních devět házenkářek. Pod vedením Bašného se kádr omladil a roste - v Německu právem věří ve svoji šanci na vylepšení dosavadního historického maxima České republiky na MS v podobě 13. místa. Jenže dřina to bude velká.

A už start napoví.

Sobota, 14.00 - Argentina, nepříjemný sok z 5. koše. Soupeřky nezvyklé, druhé nejlepší z házenkářsky se lepšící Jižní Ameriky. Výhra je absolutní nutností.

Česká nominace

České házenkářky slaví postup na mistrovství Evropy.

Neděle, 14.00 - Polsko, tedy krutý žertík losujících. Polky s divokou kartou patřily až do 6. koše spolu svyloženými outsiderkami z Kamerunu, Paraguaye a Tuniska.

Čtyři body by Češky takřka dotlačily k postupu do play-off, byť Bašný správně varuje: „Stačit to nemusí, Polky podle mě něco vyhrají.“

Dva body by znamenaly, že bude následně nutno obrat někoho z velmi silného tria Švédsko (úterý), Norsko (čtvrtek), Maďarsko (pátek).

Nula, to by bylo zlé, tuze zlé.

Tolik teorie. Češky dál netuší, zda je na šampionátu posílí první vítězka Ligy mistryň Jana Knedlíková, která jako náhradnice doléčuje zraněné lýtko. Sílu by měly mít v trojici brankářek i v nasbíraných zkušenostech. Pod Bašným už si světový šampionát zkusily v roce 2013, kdy postoupily do osmifinále - tehdy ve skupině pod sebou nechaly Tunisanky a učící se Australanky.

„Jsme silné v tom, že držíme spolu, jsme tým. Jedna hráčka druhou vždycky podpoří a tohle nám funguje,“ říká Michaela Hrbková. Na co to bude stačit, to hodně naznačí ostrý víkendový start.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze