Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Budějovičtí volejbalisté v boji o Ligu mistrů: Musíme zvládnout tlak

Libero Českých Budějovic Martin Kryštof na příjmu. | foto: Petr Lundák, MF DNES

12 2017
Volejbalisté budějovického Jihostroje začali předkolo evropské Ligy mistrů porážkou. Ve středu je domácí finský tým Sastamala přejel 3:0. Aby mohli Jihočeši postoupit do další fáze soutěže, nesmí v neděli zaváhat.

Scénář pro odvetu, která se hraje v českobudějovické hale v neděli od 18 hodin, je jasný. Volejbalisté Jihostroje si mohou dovolit ztratit v evropské soutěži už jen jeden set.

„Musíme vyhrát za tři body, tedy 3:0 nebo 3:1 a pak ještě musíme zvládnout zlatý set, který rozhodne o postupujícím,“ vysvětluje 35letý Martin Kryštof, libero budějovického Jihostroje.

První set jste prohráli 20:25 a druhý 22:25. Rozhodovalo se tedy až v koncovkách?
Sice to tak může vypadat, ale my jsme si oba úvodní sety prohráli už v jejich prostředku. Nevyužili jsme bodové míče, měli jsme nepřesnosti v mezihře. Domácí se pak chytili na těžkém zákroku v poli a naopak my jsme dotahovali ztrátu. To samé bylo ve druhém setu, kdy jsme se chytili jen na začátku.

Ve Finsku byli slyšet

Bylo jich šest. Jedna slečna a pět chlapů vážilo přes dva tisíce kilometrů dlouhou cestu, aby mohli podpořit svůj oblíbený tým. Šestice fanoušků Jihostroje podporovala ve středu českobudějovické volejbalisty v úvodním utkání předkola Ligy mistrů přímo ve finském městě Sastamala.

I když český tým na domácí favority nestačil a prohrál 0:3, fanoušci byli spokojení. „Brali jsme to jako výlet, rozhodně si nemůžeme stěžovat. Když vyrážíte na venkovní utkání v Lize mistrů, tak nečekáte jasné výhry,“ řekl jeden z fanoušků Jan Čipera.

„Abychom venku uspěli, muselo by se sejít víc věcí dohromady. Na domácí by třeba spadla nervozita a my měli naopak hodně štěstí. Co si budeme nalhávat, domácí byli lepší a jasně vyhráli. Ale pro nás jsou takové zápasy spíš odměnou za celý rok, kdy fandíme doma,“ dodal Čipera.

Jihočeská šestice měla s sebou ve Finsku tři bubny a v menší hale, kde bylo 800 diváků, se s fanděním rozhodně neztratila. „Zanechali jsme dobrý dojem,“ usmál se Jan Čipera.

„Finové k nám byli laskaví, přišli si před zápasem i po něm popovídat. Zkoušeli jsme rozjíždět chorály. I když se prohrálo, tak jsme po konci zápasu zklamané kluky pořád povzbuzovali. Ale i finští fanoušci byli výborní, v neděli jich k nám prý přijede okolo sedmdesáti,“ dodal Čipera.

Fanoušci Jihostroje si ještě ve čtvrtek dopoledne prohlédli památky ve Finsku a ve 14 hodin odletěli z Helsinek.

Výsledek jasně mluví pro finský celek, je něco, co vás na vašem výkonu potěšilo?
I když to podle čísel tak nemusí vypadat, tak nás Sastamala zase tak moc neválcovala. V tom vidím jisté pozitivum. Pokud dokážeme zlepšit mezihru, bude to z naší strany lepší.

Máte tedy na víc?
Určitě ano. S naším středečním výkonem nejsem moc spokojený, je možné, že se trochu projevila nervozita. Bylo to poprvé od začátku sezony, co náš tým prohrával a byl pod tlakem. To se vám pak také hraje jinak a to musíme zvládnout. Nechci nijak snižovat výkony týmů v české extralize, ale zatím jsme sedm zápasů nenarazili na žádného silného soupeře.

Utkání v jiných soutěžích než v domácí extralize jsou specifická i tím, že si musíte rychle zvyknout na úplně novou halu. S tím jste neměli ve Finsku problém?
Na to bylo času dost. Po příletu jsme měli večer první trénink a před zápasem také jeden na příjem a servis. V tom problém nebyl, navíc Finy teď čeká to samé u nás.

Co vás v předkole Ligy mistrů nejvíce překvapilo?
Určitě jejich nahrávač Esko Mikko. Dalo by se říct, že svého času to byl top nahrávač světa. Dneska je mu čtyřicet a věk na něm není vůbec znát. Hraje pořád výborně.

Předkolo se hraje v rychlém sledu, odveta je v plánu už v neděli. Je to pro vás výhoda?
Je to jedině dobře, že se nemusí čekat třeba čtrnáct dní. I když sice byla cesta do Finska i zpátky dlouhá, nabitý program nám vadit nebude. My se teď musíme rychle z té prohry poučit, oklepat a připravit se na domácí zápas.

Nastoupíte doma před plnou halou. Jaké činnosti chcete ještě do odvety vylepšit?
Doufám, že se jako tým hlavně zklidníme, zlepšíme mezihru a také je musíme trochu zatlačit servisem, ať to mají na příjmu těžké. Doufám, že se doma budeme moci opřít o naše skvělé diváky.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze