Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Na šampionát chodí málo diváků, lituje volejbalista Červinka

Kristián Červinka v českobudějovickém dresu | foto: Petr Lundák, MF DNES

30 2017
V dubnu slavil s budějovickým Jihostrojem extraligový titul. Nyní dvacetiletý nahrávač Kristián Červinka vede jako kapitán českou volejbalovou reprezentaci hráčů do 21 let na světovém šampionátu. Právě v Českých Budějovicích bojuje domácí tým o umístění mezi 13. a 16. pozicí. Ve čtvrtek Češi prohráli s Itálií 2:3 a teď je čekají ještě poslední dva duely.

O přesunu do Budějovic jste před turnajem asi „nesnili“, že?
Mrzí mě to, protože v Brně (tam hraje nejlepších osm týmů mistrovství) byla atmosféra fantastická a my tam nezůstali. Tady v Budějovicích je to bohužel nebe a dudy. A to od organizace turnaje, přes diváky až po náš špatný výkon.

Lidé do Budvar arény na volejbal nechodí?
I když jich pár na zápasy přišlo a opravdu se snažili nás podporovat, tak je jich pořád strašně málo. Zdá se mi, že všechno je tady v Budějovicích tak nějak napůl.

Vyhráli jste jen zápas s Marokem, čekalo se asi víc.
Kdybychom neprohráli s Kanadou 2:3, tak jsme tady ani možná nemuseli být. Druhý den jsme s Polskem hráli vyrovnaně, ale pak přišly v každém setu dvě, tři chyby a prohráli jsme 0:3. S Marokem jsme splnili povinnou výhru 3:0.

Pak jste se přestěhovali na jih Čech a hned na úvod jste prohráli 0:3 s Egyptem.
Byl to asi nejtrapnější výkon, který jsem kdy na hřišti zažil. Už bych se k tomu nechtěl vracet, ale Egypťané byli k poražení. V dalším zápase s USA jsme tři sety hráli poměrně slušně, ale pak jsme se nepochopitelně sesypali a náš výkon v tie-breaku nebyl hodný mistrovství světa. Nakonec jsme 2:3 prohráli.

Jste kapitán týmu, berete si nepovedené výsledky víc osobně?
Mám výčitky z toho důvodu, že jako družstvu se nám za posledních pět let výsledkově vrcholné akce nedařily a nebyl naplno využitý potenciál našeho celku. Za to cítím také zodpovědnost. I pak z pohledu herního vlastně, protože jsem nahrávač a měl bych hru dirigovat.

V minulé sezoně jste působil v Jihostroji, ale pocházíte z Brna. V obou městech se teď šampionát odehrává. Využívali vás také spoluhráči jako průvodce?
Když jsme měli v Budějovicích týdenní přípravu, tak to jsem klukům ukázal hodně věcí a v Brně jsem se také snažil, i když tam už nebylo tolik času.

V Jihostroji jste po zisku titulu skončil. Kde budete hrát v následující sezoně?
Domluvil jsem se v Brně, protože ten klub pro mě hodně znamená a můžu tam nadále růst. Budu to mít také blíž domů, k přátelům a do školy. Dokonce jsem uvažoval, že skončím s volejbalem, protože v minulé sezoně mi ho někteří lidé dokázali dost znepříjemnit. Ale jsem rád, že jsem si v Budějovicích mohl zkusit zahrát, byť je to hodně ambiciózní klub.

O víkendu vás čekají ještě dvě poslední utkání, která rozhodnou o celkovém umístění.
Bylo by fajn, kdyby nás přišlo podpořit více lidí. I když po tom, co jsme jim předvedli s Egyptem, nevím, jestli by to pro ně nebyla skoro až ztráta času. Můžu jen slíbit, že předvedeme na hřišti maximum.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze