Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


České biatlonistky ve Světovém poháru zaválely. Ve štafetě dojely šesté

Vítězná štafeta švédských biatlonistek | foto: AP

15 2010
Ruhpolding (Od zvláštního zpravodaje iDNES.cz) - Tak tomu se říká olympijská forma. České biatlonistky zaválely ve štafetě Světového poháru, v německém Ruhpoldingu si dojely pro šesté místo. Štafetu na 4x6 km skvěle rozjela Veronika Vítková, dalšími členkami kvarteta byly Magda Rezlerová, Gabriela Soukalová a finišmanka Zdenka Vejnarová. Z triumfu se radovaly Švédky před Ruskami.

Češky dosáhly nejlepšího výsledku ve štafetě od roku 2003, kdy kvarteto Faltusová, Pešinová, Česneková a právě Vejnarová obsadilo v norském Oslu páté místo.

"Tohle nikdo nečekal, je to úžasný výsledek. Cíl byl do desítky, tohle je nad očekávání," rozplývala se v cíli finišmanka Zdenka Vejnarová. Česká čtveřice ztratila na vítězné Švédky 2:36 minuty.

hromadný závod i se soukupem

Jaroslav Soukup se kvalifikoval do sobotního závodu s hromadným startem, kam se kvalifikuje třicet nejlepších v aktuálním pořadí SP.

Soukupovi sice patří v pořadí 34. místo, ale závodu se nezúčastní Berger, Sikora, Deryzemlja a Sedněv.

Pro Soukupa to bude první hromadný závod v kariéře.

Závod před bouřlivou kulisou, dorazilo asi 18 tisíc diváků, výborně rozjela Veronika Vítková. Přestože odstartovala jako poslední, neboť ji dvakrát zradila hůlka.

Poprvé jí podklouzla, podruhé si ji píchla do boty. Na střelnici dobíjela pouze jednou a Rezlerové předávala třetí s nepatrným odstupem.

Také zkušená Rezlerová si na druhém úseku vedla výborně, po své první střelbě byla dokonce druhá za Neunerovou. Ale euforii vysřídalo zklamání ze stojky. Netrefila první terč a nepovedlo se jí to ani třemi náhradními náboji.

A tak musela na jedno trestné kolo. "Věřila jsem, že to dám, že na to kolo nepůjdu," řekla Rezlerová, která neměla daleko k slzám.

V cíli předávala na osmém místě juniorce Soukalové, která jela svou premiérovou štafetu mezi dospělými. "Hodně jsem se bála, ale po startu to ze mě spadlo." Nadějná juniorka neminula z deseti terčů ani jednou a vytáhla štafetu na šestou pozici.

Vejnarová pak už jen potvrdila, že jí tento týden v Ruhpoldingu sednul (ve sprintu skončila dvacátá). Z poslední střelby sice vyjížděla pátá, ale v posledním okruhu před sebe pustila Číňanku. "Překvapila, že jela tak rychle. Ale já už byla tuhá a tak jsem se to snažila hlídat."

Vítězné Švédky triumfovaly v sestavě Högbergová, Olofssonová-Zideková, Nilssonová, Jonssonová, druhé Rusky ztratily šestnáct sekund, třetí Norsko půl minuty. Až čtvrté doběhly domácí Němky, které zradila střelba Neunerové na druhém úseku, po níž musela na dvě trestná kola.

ruhpolding - štafeta ženy - 4x6 km

1. Švédsko (Högbergová, Olofssonová-Zideková, Nilssonová, Jonssonová) 1:17:31,4 (0 tr. okruhů/6 dobíjení), 2. Rusko (Romanovová, Bulyginová, Medvedcevová, Zajcevová) -16,7 (0/8), 3. Norsko (Eikelandová, Flatlandová, Rogstadová, Bergerová) -29,1 (0/6), 4. Německo -32,3 (2/10), 5. Čína -2:22,9 (2/15), 6. ČR (Vítková, Rezlerová, Soukalová, Vejnarová) -2:36,3 (1/8).

Průběžné pořadí SP (po 4 z 5 závodů):

1. Rusko 228, 2. Německo 200, 3. Švédsko 191, 4. Francie 184, 5. Norsko 153, 6. Čína 150, ...14. ČR 95.
Najdete na iDNES.czmobilní verze