Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Další úkol pro basketbalistky před domácím MS: nenechat se rozptýlit

Richard Fousek (klečí) a jeho tým. | foto: FIBA Europe

8 2014
První zápasovou prověrku v přípravě na domácí světový šampionát v Plzni a Klatovech mají za sebou české basketbalistky do 17 let. V Jičíně se třikrát utkaly se svými o rok staršími reprezentačními kolegyněmi. Jednou nad nimi dokázaly zvítězit a dvakrát odešly poražené.

Na závěr soustředění v Nové Pace si vicemistryně Evropy do 16 let z loňského roku zajely třikrát do Jičína k soubojům s českou reprezentací do 18 let. Hned v prvním utkání na své starší kolegyně dokázaly vyzrát a zvítězily 72:67. V sobotu a v neděli se pak radovala osmnáctka po výsledcích 75:58 a 65:55.

"Nemyslím si, že by ten první zápas byl v něčem jiný. Všechny tři byly dlouho vyrovnané. V tom prvním utkání měla osmnáctka špatné procento trestných hodů, jinak by možná zvítězila i v něm," přemítal nad vstupem do herní přípravy před mistrovstvím světa trenér družstva Richard Fousek.

Nabízel také důvod, proč to v dalších dvou utkáních nevyšlo: "Ve druhém jsme vyhráli poločas, ve třetím jsme vedli po třech čtvrtinách. Nedokázali jsme ale naší hru praktikovat po celý zápas, měli jsme výpadky v koncentraci."

Krátce po třetím utkání pochválil Fousek hru, se kterou se jeho svěřenkyně musely v Jičíně popasovat: "Chtěl bych ocenit výkon osmnáctky. My jim děkujeme za možnost odehrát tři zápasy. To, že jsme dvakrát prohráli, není překvapením. Mají osm hráček, které hrají v ŽBL. U nás některé občas nastoupí v první lize. Ta připravenost je jinde. Osmnáctka navíc hrála hezký basketbal, rychlé protiútoky a výborně bránila."

Všechna tři utkání měla podobný průběh. Ve vyrovnaných prvních třech čtvrtinách se oba celky střídaly ve vedení a o vítězi tak zpravidla rozhodovalo až závěrečné dějství. Výsledky naznačují, že i letos by mohly svěřenkyně trenéra Richarda Fouska stavět na obraně. Ve dvou utkáních totiž dokázaly starší a zkušenější soupeřky udržet pod 70 body.

Přesto našel trenér ve hře hodně chyb. "Byly to pro nás prospěšné zápasy a doufám, že nám otevřely oči. Odkryly totiž nedostatky, které máme. Vloni jsme se opírali o kolektivní pojetí, obranu a rychlý protiútok. Tuto hru nejsme schopni momentálně produkovat. Hrajeme příliš individuálně. Snad je to dané tím, že jsme týden po kondičním soustředění. Působili jsme unaveně, hráčky byli těžké a pomalé," nebyl trenér s úvodním vystoupením hráček spokojený.

Do startu světového šampionátu sedmnáctiletých, který propukne 28. června v Klatovech a Plzni, už se české basketbalistky utkají pouze se stejně starými soupeřkami. A čeká je pořádný mix stylů. Za týden se ve Zlíně postaví evropské basketbalové škole reprezentované Francií. Pak už se přesunou do Klatov. Zde se nejprve seznámí s jihoamerickým pojetím v podání Brazílie a generálka na MS je naplánovaná na 25. června v utkání proti Japonsku.

"Není příjemné prohrávat, ale pokud ty porážky k něčemu budou, dobře že přišly teď. Doufám, že si teď odpočineme a vše si srovnáme v hlavě. Výkon byl až příliš uvolněný, nebylo tam soustředění a nadrženost na hru. Nechali jsme se rozptýlit nebasketbalovými aktivitami, které souvisí s tím, že hrajeme MS doma. Musíme se vrátit k poctivé práci, soustředit se na basket a nenechat se rozptylovat," vyhlásil hlavní úkol do zbytku přípravy Richard Fousek.

Výsledky zápasů českých basketbalistek

6. 6.2014
Česko U17 - Česko U18 72:67 (20:21; 42:35; 51:52)

7. 6. 2014
Česko U17 - Česko U18 58:75 (13:19; 34:32; 44:52)

8. 6. 2014
Česko U17 - Česko U18 55:65 (16:16; 30:32; 48:42)

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze