Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Nominace českých basketbalistek pro ME 2017 v Praze a Hradci

15 2017
Lenka Bartáková řídí hru Nymburka.

Lenka Bartáková (Nymburk, rozehrávačka, 175 cm, 26 let). V USK Praha se neprosadila, v Nymburce se však letos posunula na pozici první rozehrávačky a vydařeným ligovým čtvrtfinále si řekla o místo v reprezentaci. Agresivní obránkyně letos uspěla i jako dirigentka hry. Na velkou akci se vrací po pěti letech, zahrála si už na olympiádě v Londýně.

Ilona Burgrová na tréninku v Hradci Králové.

Ilona Burgrová na tréninku v Hradci Králové.

Ilona Burgrová (USK Praha, pivotka, 196 cm, 33 let). Na mistrovství světa 2010 debutovala v seniorské reprezentaci a hned pomohla k nečekanému stříbru. Od té doby tahle pivotka do národního celku patří neodmyslitelně. Rodačka z Hradce Králové slavila v české lize ještě jako teenagerka třicetibodové večery, ze zámořské NCAA se však do Evropy vrátila především jako nekompromisní obranářka.

Karolína Elhotová během utkání hvězd basketbalové ligy 2015/16 ovládla soutěž...

Karolína Elhotová (USK Praha, křídlo 182 cm, 25 let). Konečně naplnila svůj potenciál a se svou starší sestrou Kateřinou se potká v národním týmu. I ona je vyhlášenou střelkyní z dálky, o nominaci však musela bojovat až do poslední chvíle. Prý se nachází v životní formě, v jenže přípravě si poranila koleno. Jejím partnerem je basketbalový reprezentant Tomáš Kyzlink.

Kateřina Elhotová na tréninku českých basketbalistek

Kateřina Elhotová (USK Praha, křídlo, 180 cm, 27 let). Je to už rovných deset let, kdy se coby velký talent českého basketbalu podívala na mistrovství Evropy poprvé. A od té doby na velkém turnaji nechyběla. Loni v létě byla vyhlášena nejlepší českou hráčkou sezony - to však už věděla, že ji čekají mateřské povinnosti, v listopadu se jí narodil syn Daniel. K basketbalu se však rychle vrátila. Skvělá v útoku, zářila hlavně na ME 2011, letos si přibrala povinnosti kapitánky a vůdkyně.

Česká pivotka Alena Hanušová si kryje míč v utkání s Běloruskem.

Alena Hanušová (USK Praha, pivotka/křídlo, 191 cm, 26 let). Prosadila se i v mezinárodní sestavě USK a teď ji čeká nový úkol: táhnout reprezentaci. Nebude to mít úplně snadné, v klubu nastupuje pod košem, avšak reprezentační trenér Ivan Beneš se ji chystá využít rovněž na křídle. Ale kdo jiný by si s touhle výzvou měl poradit, když ne vyhlášená flegmatička?

Petra Kulichová na tréninku basketbalové reprezentace v Lázních Bělohrad

Petra Kulichová (Botasspor Adana, pivotka, 198 cm, 32 let). Nejzkušenější z českých reprezentantek, kromě světového stříbra 2010 vlastní i zlatou medaili z mistrovství Evropy 2005. Po štacích v Gambrinusu Brno a USK Praha se z ní v posledních letech stala cestovatelka, zahrála si za Good Angels Košice, Besiktas i Galatasaray Istanbul a tuto sezonu strávila v Botassporu Adana. Prostředí „venkovského“ tureckého klubu si nemohla vynachválit, přestože s ní otřásl velký teroristický útok v Adaně.

Michaela Stejskalová

Michaela Stejskalová (Gran Canaria, křídlo, 186 cm, 30 let). Z Kanárských ostrovů se vrací po slušné osobní sezoně, její klub však skončil ve španělské lize poslední. Vždycky usměvavá blondýnka patří po rozsáhlých změnách v národním celku k nejstarším a nejzkušenějším. Jak se s novou rolí dokáže vyrovnat?

Pavla Švrdlíková z Valosunu Brno se nestačí divit.

Pavla Švrdlíková (Handicap Brno, pivotka, 185 cm, 26 let). Nejmenší a zároveň nejméně zkušená z českých podkošových hráček. O svůj debut na mistrovství Evropy a velkém turnaji vůbec bojovala až do poslední chvíle. Nakonec úspěšně. Jejím starším bratrem je pardubický Kamil Švrdlík, člen širšího kádru basketbalové reprezentace.

Kia Vaughnová před tréninkem, který český tým poprvé absolvoval na zimním...

Kia Vaughnová (USK Praha/New York Liberty, pivotka 193 cm, 30 let). Průkopnice. České basketbalistky ještě nikdy neměly posilu ze zámoří, dočkaly se jí letos. V Praze hraje rodačka z newyorského Bronxu už pět let a šancí nastoupit rovněž za reprezentaci nepohrdla. Rázem se stala patrně nejsilnější českou reprezentantkou a rozhodně jednou z hlavních útočných zbraní domácího výběru.

Veronika Voráčková na tréninku basketbalové reprezentace v Lázních Bělohrad.

Veronika Voráčková (USK Praha, křídlo, 185 cm, 17 let). Rodačka z Českých Budějovic je jedním z největších talentů tuzemského basketbalu, dotáhne to stejně daleko jako Kateřina Elhotová, která se první nominace dočkala v totožném věku? Jejím úkolem na šampionátu bude získávat zkušenosti. A také oslavit osmnácté narozeniny. Tím nejlepším dárkem by pro ni byl postup do čtvrtfinále.

Tereza Vyoralová z USK Praha (vlevo) a Michaela Matušková z Hradce.

Tereza Vyoralová (USK Praha, rozehrávačka/křídlo, 176 cm, 23 let). Členka basketbalového rodu letos povýšila. V reprezentaci převzala výsostný post první rozehrávačky, přestože dosud hrála především na křídle. Před ní si tímto přerodem prošla Hana Horáková. A změna dopadla skvěle. Jak ho zvládne rodačka z německého Weissenfelsu?

Petra Záplatová

Petra Záplatová (Rotenburg, křídlo/rozehrávačka, 175 cm, 25 let). Trutnovská odchovankyně má za sebou první zahraniční angažmá. Z německého Rotenburgu se odrazila k premiérové šanci v národním týmu. Na šampionátu v Praze a Hradci Králové může českému celku přispět coby střelkyně z dálky, popřípadě zastoupit rozehrávačku Vyoralovou.Najdete na iDNES.czmobilní verze