Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Česká vlajka ve výsledcích na US Open? To je Alex Čejka!

Alex Čejka, US Open, Pebble Beach, 2. kolo | foto: AP

20 2010
Před začátkem letošního US Open se ve startovní listině objevila u jména Alexe Čejky česká vlajka. A tak Česká republika měla – alespoň na chvilku – svého zástupce na druhém majoru letošního roku. Navíc zástupce velmi úspěšného. Zatím. I když pořadatelé záhy napravili chybu a umístili na leaderboard vlaječku německou.

Čejka, jenž se k České republice vždy bez váhání hlásil, je před finálovým kolem na děleném sedmém místě (70 - 72 - 74, +3). Do turnaje postoupil z kvalifikace a na hřišti Pebble Beach potvrdil, že mu zdejší podnebí sedí. Nicméně teď ho čeká krok poslední a nejtěžší: finálové kolo. Bohužel v minulosti to ne vždy dopadlo dobře.

Nejmarkantnějším příkladem by mohl být ten z minulého roku na Players Championship, kdy ani náskok pěti ran nestačil Čejkovi na premiérové vítězství v americké PGA Tour. Přitom si z Evropy přivezl pověst velmi kvalitního hráče, který dokázal vyhrát tři turnaje v jediném roce (1995). V zámoří však stále na vítězství čeká.

Alex Čejka, třetí kolo US Open 2010.

Mimo zmiňovaného Players Championship byl velmi blízko triumfu i na B.C. Open v roce 2003 či o rok později na turnaji The International. V obou případech skončil na druhém místě. Nejlepším umístěním na major turnaji pak byla čtvrtá pozice na PGA Championship v roce 2003.

Na US Open startuje Alex Čejka počtvrté. Vždy dokázal projít cutem, i když ani jednou z toho žádné kvalitní umístění nebylo. Naposledy hrál US Open v roce 2004 v Shinnecock Hills, kde obsadil dělené 60. místo. Vinu na tom opět mělo finálové kolo – 85 ran!

Alex Čejka (v popředí) a Phil Mickelson, třetí kolo US Open 2010.

Tak už to na velkých turnajích bývá. Říká se, že se vždy hrají dvě klání: jedno začíná ve čtvrtek a končí v sobotu, to druhé a rozhodující je v neděli.

Avšak právě na zdejším hřišti by populární Alex mohl pomýšlet na kvalitní výsledek. Jeho hra je totiž pro zdejší podmínky velmi příhodná. Mariánskolázeňský rodák patří k těm nejpřesnějším hráčům. Ve statistikách letošního US Open mu patří v zasahování greenů v regulaci (GIR) druhé místo hned za vedoucím Dustinem Johnsonem.

Alex Čejka, první kolo US Open 2010.

Navíc hrbolaté greeny vymazávají Čejkovu největší slabinu, patování. V zasahování fairwají je také vynikající, průměr má skoro 74 procent.

Takže stačí, aby se vypořádal s psychickým tlakem finálového kola a dokázal prodat své přednosti. Ale to bývá velmi těžké a pro hráče, který se skoro deset let snaží o vítězství na US PGA Tour, je to ještě náročnější. Snad mu vzpomínka na únorové dělené desáté místo ze zdejšího hřiště (při AT&T Pebble Beach National Pro-Am) bude inspirací.Avokádové quacamole
Avokádové quacamole

Rychlovka, kterou zvládne a miluje každý.

Najdete na iDNES.czmobilní verze