Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Česká opora pro světový šampionát Spilková: Ryder Cup je jako fotbal!

Klára Spilková, čtvrté kolo mezinárodního mistrovství ČR na rány 2010. | foto: Martin Kabát

19 2010
Nejlepší česká golfistka, teprve patnáctiletá Klára Spilková, se krátce po návratu z juniorského Ryder Cupu zase sbalila a zítra v Argentině spolu s Karolínou Vlčkovou a Adélou Cejnarovou vstoupí do mistrovství světa družstev.

Juniorský Ryder Cup byl pro ni herní zkušeností. Na velkém Ryder Cupu, kde se byla podívat, si užívala hlavně atmosféru. "Něco takového jsem ještě nezažila. Všichni skákali, běhali, křičeli, tleskali. Připomínalo mi to fotbal," svěřila se Klára Spilková.

Spojené státy porazily Evropu na juniorském Ryder Cupu 13,5:10,5. Jela jsi do Skotska vyhrát nebo jsi s výsledkem spokojená?
Vždycky jedu na turnaj s tím, že chci vyhrát. Tady to ale nezáleželo jenom na mně, ale na celém týmu. Hrála jsem foursome, fourball i singl a celkem jsem mohla uhrát tři body. Vybojovala jsem jeden a půl bodu a s tím spokojená jsem.

Prohrála jsi jediný zápas, nevyšlo ti to s Američankou Doris Chenovou. Co se nedařilo?
Hrály jsme hrozně vyrovnaně a dobře, akorát ona neudělala žádnou chybu. Poslední jamku jsem propatovala a to rozhodlo. Ale bylo to do poslední chvíle napínavé.

Skotské hřiště Gleneangles patří mezi nejkrásnější v Británii, za čtyři roky se na něm bude hrát velký Ryder Cup. Jak se ti na něm hrálo?
Hřiště se mi líbilo, turnaj jsem si vážně užila. Když jsem se vrátila, hned jsem o tom musela všem vyprávět. Trochu mi to připomínalo juniorský Solheim Cup, který jsem hrála loni. Tady ale byli i kluci a v tom to bylo jiné. A potom jsme hlavně všichni společně jeli na velký Ryder Cup.

Odlet českých golfových amatérek na mistrovství světa: Klára Spilková nakládá objemné zavazadlo.

Odlet českých golfových amatérek na mistrovství světa: Klára Spilková nakládá objemné zavazadlo.

Říká se, že žádný jiný turnaj nemá takovou atmosféru jako Ryder Cup.
Bylo to neskutečné, nedokážu to ani popsat. To bys musela zažít. Atmosféra byla opravdu jedinečná, to mě hrozně překvapilo. Navíc jsme tam měli možnost zahrát si přátelský match se Spojenými státy. Tribuny plné lidí, prostě zážitek.

Jaké to bylo, jít hřiště, na kterém zrovna hrála světová golfová špička?
Super. Na poslední jamce jsem navíc zahrála birdie, jediné birdie na devíti jamkách. První ránu jsem hrála drivem, druhou hybridem, třetí devítkou železem na green a nakonec jsem proměnila asi sedmimetrový putt. Byl to skvělý pocit.

Potkala jsi nějakou zajímavou golfovou osobnost?
Bylo tam tolik lidí, že jsem se mezi nimi pomalu ztrácela. Golfová legenda Tommy Horton nám pomáhal na juniorském Ryder Cupu. Sám si Ryder Cup zahrál. Nejenže znal snad úplně všechny golfisty, ale hlavně nám vyprávěl úžasné golfové historky.

Klára Spilková, trénink na ME žen 2010, Kunětická Hora.

Klára Spilková, trénink na ME žen 2010, Kunětická Hora.

Teď budeš reprezentovat pro změnu Českou republiku na mistrovství světa družstev. Jak jste se připravovaly?
Měly jsme s reprezentačním koučem Keithem Williamsem jednodenní soustředění. Bylo to super jako vždycky. Víc času jsme společně strávit nemohli, hrajeme turnaje a máme toho všechny hodně. Já jsem se vlastně připravovala i na juniorském Ryder Cupu, tam jsem hrála pořád.

Na co se na šampionátu hlavně zaměříte?
Určitě na krátkou hru, ale Keith se nás snažil hlavně pozitivně motivovat. Když jdeme na hřiště, musíme tam jít s tím, že jdeme vyhrát. Mně říkal, že teď toho mám za sebou hodně a musím si pořádně odpočinout. Až se vrátím z Argentiny, letím na dva týdny na Floridu a tam si budu jen tak pinkat.Najdete na iDNES.czmobilní verze