Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Česká naděje Mäki před HME: Budu se držet v čele a doufat, že to vyjde

Atletka Kristiina Mäki slaví republikový titul v závodě na 1500 metrů na stadionu v Ostravě. | foto: Jiří Seidl, MF DNES

6 2015
Drží tři české rekordy v běhu žen na vytrvaleckých tratích. Třiadvacetiletá Kristiina Mäki se v pátek před půl druhou představí na halovém mistrovství Evropy v Praze v rozběhu na tři kilometry. „Podle mě tam bude hodně taktizování. Ale do finále chci postoupit za každou cenu,“ říká půvabná dcera finského otce a české matky, která studuje Fakultu architektury na ČVUT v Praze.

V letošní halové sezoně za sebou máte řadu závodů na distancích od osmistovky do tří kilometrů. Byla to dobrá průprava na mistrovství Evropy?
Myslím, že jo, jsem spokojená s tréninky i závody. Naposledy v Paříži mi to sice úplně nevyšlo, protože jsem tam měla zdravotní problémy (na mítinku v Eaubonne 10. února Mäki doběhla do cíle třetí s časem 09:11,42 minuty), ale jinak to bylo v pohodě.

Nominovala jste se jak na 1 500, tak na 3 000 metrů. Je pravda, že nakonec poběžíte pouze „trojku“?
Ano, protože finále trojky se kryje s rozběhem patnáctistovky. Původně jsem uvažovala o tom, že bych v ní závodila, kdybych nepostoupila do finále trojky. Bez absolvovaného rozběhu by mě ve finále patnáctistovky diskvalifikovali.

Máte na sobotní finále „trojky“ (od 18.50) připravený plán?
Nic vymýšlet nechci. Člověk prohraje, když to začne tahat nebo do běhu nějak výrazněji zasahovat. Budu se snažit držet v čele a doufat, že to vyjde.

V Karlsruhe jste se na konci ledna dostala pod devět minut. Teď bude čas druhořadý, že?
Klidně můžeme běžet za 9:20 minuty, to nehraje roli. Na mistrovství je to jiné než na mítincích; první dva kilometry se v uvozovkách jenom kluše a rozhodne, kdo zvládne nejlépe poslední kilák, který je naplno.

Četl jsem, že sníte o medaili. Líbí se vám ty z letošního šampionátu?
O medaili sní každý sportovec, bez toho by nemělo smysl závodit. Jde o to, jak to vyzní, když to někdo napíše. Je to jiné, než kdybych řekla, že si pro ni jdu. Ty pražské se mi líbí moc. Je dobré, že tam dali Hradčany - jsou jednoduché, ale výstižné.

Vychutnáte si atmosféru plné O2 Areny?
Na to se hrozně těším, když jsem byla loni (na Zlaté tretře) v Ostravě, bylo to tam úplně natřískané. Je skvělé, když čeští fanoušci na tribuně řvou vaše jméno.

Česko-finská Kristiina Mäki dobíhá do cíle závodu na 1 500 metrů na MČR v...
Žďárská běžkyně Kristiina Mäki získala na MČR zlatou medaili v závodě na 1500...

Budete mít opět v uších náušnice s českou a finskou vlajkou?
Samozřejmě.

Do kterého ucha přijde která?
To nechávám náhodě, nemám to dopředu určené.

Šéftrenér atletů Tomáš Dvořák na vás prozradil, že nikdy nevyběhnete bez make-upu. Patří to k vám odjakživa, nebo jste se nechala inspirovat biatlonistkou Gabrielou Soukalovou?
Bylo to tak vždycky. Když jdu jenom na trénink, nemaluju se, ale pokud předtím musím do školy, tak ano. Gábina mi je akorát sympatická tím, že to dělá taky.

Chystáte se na nějaké závody na mistrovství i jako divačka?
Na nedělní finále štafety mužů. Věřím, že by kluci mohli vyhrát, jsou na tom velmi dobře. Ale nerada bych to zakřikla.

Máte představu, co byste po absolvování vysoké školy chtěla projektovat?
Atletickou halu v Praze, chybí tam. A pak i stadion. Máme tu spoustu skvělých sportovců, zasloužili by si to. Hala Otakara Jandery není vhodná pro velké akce.

V čem nevyhovuje?
Chybí tam prostor pro diváky a má nízký strop, takže je tam hned vydýchaný vzduch. Jsou tam jen tři ženské záchody.

Budete tedy na téma nové haly chystat závěrečný projekt?
Tenhle semestr nás učí jeden pan architekt, který je odborník na sportovní stavby, ale dvě stě lidí má bohužel stejné téma, což nikdy nebylo, zklamalo mě to. Budeme dělat radnici...

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze