Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Česká hymna dozněla a slunce opět vysvitlo

Roman Šebrle se zlatou medailí - Český desetibojař Roman Šebrle pózuje se zlatou medailí z mistrovství Evropy v Göteborgu. | foto: AP - Martin MeissnerČTK

12 2006
Göteborg - Když se ve švédském Göteborgu na atletickém stadionu Ullevi připravoval medailový ceremoniál k vyhlášení desetiboje, obloha nad stadionem se začala zatahovat. "Tak to bylo symbolické," prohlásil vítěz nejtěžší atletické disciplíny Roman Šebrle, když dozněla česká hymna a na obloze opět vysvitlo sluníčko.

Od Severního moře se do největšího skandinávského přístavu často ženou mraky, počasí se mění. "Jestliže se vám toto počasí nelíbí, počkejte chvíli," stojí v místním tisku.

K medaili mu na stupních gratuloval i olympijský vítěz z roku 2000 Estonec Erki Nool, který Šebrleho připravil v Sydney o zlato po sporném třetím hodu diskem po dvou přešlapech. "Co říkal? Gratuloval mi," řekl novinářům Šebrle. "A co sem mu na to řekl? Nic. To sem mu řekl dobře, ne?" smál se při parodování pověstného divadelního představení na motivy korupce v českém fotbalu.

Šebrle si často stěžoval, že když vyhraje, medaile se mu nelíbí. Skleněná z Göteborgu je společně s tou olympijskou z Atén prý pěkná. "Jo, tahle je krásná," prohlásil. Obhajobu titulu po dvoudenním martyriu ani neoslavil. "Na to jsem neměl. Desetiboj, ať je jakýkoli, je vždycky unavující. Dva dny, deset disciplín, to není legrace. Od předloňského halového ME v Budapešti oslavy neprovozuji," dušoval se.

Letos na halovém mistrovství světa v Moskvě po stříbru v sedmiboji však zapíjel se soupeři čerstvě narozenou dceru Kateřinu. "A jo, vlastně. No, občas to poruším," rozesmál se. "A taky si pamatuju, že mi tam bylo šeredně špatně. Spát ráno na letišti na Šeremetěvu na tyčích, nic moc," řekl a otřepal se při vzpomínce na tehdejší ranní odlet.

Dnes ráno Šebrle nestihl jediný hod oštěpařky Barbory Špotáková, která jasně vyhrála kvalifikaci českým rekordem. "Naštěstí to v televizi zopakovali ze záznamu. To byla hrozná rána," pochválil medailovou naději. Kolegyni z pražské Dukly moc drží palce. "Bára je super holka, bývalá vícebojařka ke všemu. Jen ať to vyhraje," prohlásil.

Ve zbytku šampionátu si užije atletiku v hledišti a dá si oblíbený hotdog. "Mají tam cibuli a kečup? Ne? Tak to je špatný," žertoval. Na horskou dráhu do proslulého göteborského parku se nechystal. "V tomhle počasí to nemá cenu, určitě by mi zase pršelo," poznamenal sarkasticky.

Až přijede domů, bude se věnovat rodině. Deset dní stráví na dovolené a odpočine si. Jeho hlavním cílem do budoucna je zůstat zdravý. Za čtyři roky v Barceloně hodlá evropský titul znovu obhajovat, v 35 letech. "Ale jestli obhájím, to je ve hvězdách," usmíval se. Když mu bude sloužit zdraví, chce vydržet dokonce až do olympiády v Londýně, která bude za šest let. "Pokud budu v provozuschopném stavu. Končit v Londýně, to je můj sen," dodal.

Autoři: ,


Nejčtenější

denicky-depo-provera-uz-nikdy
denicky-depo-provera-uz-nikdy

Deníček maminky, která vypráví, jaká úskalí může mít hormonální injekce.

Najdete na iDNES.czmobilní verze