Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Česká Tour se už valí, největším tahákem je start stáje Bora

Hvězdná německá stáj Bora Hansgrohe parkuje svůj kamion poblíž Terezké brány, kde se chystá na start Czech Cycling Tour. | foto: Tomáš Frait, MF DNES

10 2017
Černý kamion slavné německé cyklistické stáje Bora Hansgrohe z nejvyšší kategorie WorldTeam už od úterý kempuje v centru Olomouce u Terezské brány. Jenže nakonec bez Leopolda Königa, u něhož přetrvávají zdravotní potíže.

Ředitel Czech Cycling Tour Jaroslav Vašíček marně lákal české eso na start i tímto slibem: „Když potřetí vyhraje etapu do Šternberku, bude se už navždy jmenovat Königova.“

Etapy Czech Cycling Tour

Čtvrtek: Uničov, časovka týmů (start 17.00, ulice Dukelská)
Pátek: Olomouc – Frýdek-Místek (start 12.30 před Krajským úřadem Olomouckého kraje) Sobota: Mohelnice – Šternberk (start 11.30, náměstí Svobody)
Neděle: Olomouc – Dolany (start 11.00, Horní náměstí)

Minimálně o rok se to však odkládá. Dva dny před dnešním startem největšího českého etapového závodu Vašíček informoval, že zdravotní potíže nepustí favorita Tour na trať. Celkové vítězství slavil už dvakrát – hned v prvním ročníku v roce 2010 v dresu PSK Whirlpool a o tři roky později jako člen NetAppu jedoucí za český národní výběr.

Tentokrát měl König otestovat svou formu před blížící se Vueltou. Při svém zatím posledním startu na klasice San Sebastian v závěru července nedokončil. „S Leem jsem mluvil. San Sebastian nedojel záměrně, ale cítil se tam velice dobře. Byl nachystaný na náš závod a mělo to pro něj být finále před Vueltou,“ posteskl si Vašíček.

Usiloval také o start hvězdného Petera Sagana, který však má po závodě Okolo Polska ve svém kalendáři bývalou Eneco Tour.

V Uničově tak česká Tour, během které závodníci projedou Olomouckým a Moravskoslezským krajem, odstartuje v 17 hodin týmovou časovkou bez nich, ale i tak je startovní listina zajímavá.

Největším tahákem bude bezesporu start stáje Bora Hansgrohe. V jejím dresu měli startovat i Jan Bárta. Jednání s elitní německou stájí probíhala od loňského podzimu, než padl definitivní verdikt.

„Letos situaci ztížilo, že Světová cyklistická federace obrovsky zvedla počet závodů WorldTour. Volných termínů je strašně málo a do toho našeho spadla bývalá Eneco Tour. Ale Bora, i díky kontaktům s Jano Valachem (sportovní ředitel Bora Hansgrohe – pozn. red.) a proto, že už tu dvakrát byla, z toho jednou jako NetApp, věděla, že je tu o ně velice dobře postaráno. Ve finále bylo jednání se šéfem stáje panem Ralphem Denkem velice seriózní a na všem jsme se domluvili,“ oddechl si Vašíček. „Jejich výprava bude mít devatenáct lidí, z toho osm bude závodníků. I to ukazuje, jaký závodu přikládají význam.“ Na start se postaví celkem osmnáct týmů a budou mezi nimi kromě Bory i další tři, jež se letos představily na Giro d’Italia.

Pro české fanoušky budou zajímavé oranžové dresy polského CCC Sprandi Polkowice, které by měli obléknout i Jan Hirt s Michalem Schlegelem. Dalšími účastníky Gira jsou italské týmy Bardiani-CSF a Wilier Triestina, se kterým má přijet i vítěz dvou etap na Tour de France Filippo Pozzato.

„Velice silný bude určitě i Author, protože letos to mají velmi dobře poskládané. Hodně čekám i od ukrajinského celku Kolss a nizozemského SEG Academy. Na startu bude i Dukla Banská Bystrica a CK Příbram,“ vyjmenoval Vašíček.

Rozhodnout může každá etapa

Czech Cycling Tour napíše svůj osmý ročník a i letos se bude držet osvědčeného konceptu – na úvod týmová časovka, po ní následuje rovinatější den, sobota patří královské etapě po Jeseníkách a na závěr vyvrcholení v podobě kopcovitých okruhů v Dolanech a Vésce u Olomouce.

Časovku družstev dnes uvidí Uničov. Na 18kilometrové trati do Medlova a zpátky čeká závodníky i vyhlášený kopec do Úsova s 12procentním stoupáním. Zítra se peloton vydá na nejdelší etapu, mezi Olomoucí a Frýdkem-Místkem najede 200 kilometrů.

„Jsem zvědavý, jak to dopadne. Zvolili jsme nejméně náročnou variantu trasy, ale i tak nám to dává 3 400 nastoupaných metrů. Bude tam velice náročný úsek z Města Libavá, kde je dlouhý úsek kostek i se dvěma 12procentními stoupáními. Ve Frýdku zase pojedeme okolo rodinného domu Josefa Černého, tak čekám, že starej Blek bude chystat místní ionťák, tedy slivovici a uzené,“ směje se ředitel závodu Jaroslav Vašíček a pak zvážní. „Bude to těžká etapa a může se rozhodnout už tady. Když nám trochu foukne, může se to nadělit na dvě tři skupiny.“

Třetí etapa z Mohelnice do Šternberku (187 km) s přízviskem královská objede stejně jako v minulých letech hlavní jesenická sedla a zakončí ji tři okruhy na Ecce Homo. Právě zde už dvakrát triumfoval Leopold König, a pokud se mu v budoucno podaří vyhrát i potřetí, ponese v budoucnu jeho jméno. Königova, tedy královská, což by bylo příznačné. Jenže kvůli zranění letos musel odřeknout.

Poslední den peloton odstartuje z Olomouce, znovu se vydá na Ecce Homo, pak ovšem bude pokračovat dál do Moravského Berouna a masivem Nízkého Jeseníku do Vésky. Zde čeká závodníky divácky vděčný okruh se stoupáním do Vésky, který pojedou celkem devětkrát.

„Amatérští cyklisté si mohou říct, že ten kopec nic není, ale když už mají závodníci tolik za sebou, je ten okruh strašně těžký. Po etapách tam přijedou popravení, bude teplo a pak stačí chytnout nahoře dvacet metrů díru, kterou už dole na kostkách v Bělkovicích nejste schopní dojet,“ ví Vašíček.Najdete na iDNES.czmobilní verze