Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Budoucnost české cyklistiky už začala. Jmenuje se Petr Vakoč

EUFORIE. Petr Vakoč poprvé v kariéře ovládl národní šampionát v silniční cyklistice mezi elitou. | foto: profipeloton

18 2015
Nechte mu volnou ruku a on vám ukáže, jak dobrý je. Petr Vakoč má být budoucností české silniční cyklistiky.

Rodiny Štybarových se o víkendu v průběhu Czech Cycling Tour zeptal: „Vzali byste mě po závodě domů, když jedete přes Prahu?“

Kdyby však odvoz nenašel...

„Tak klidně pojedu vlakem,“ ujistil.

Skromnost je jednou z vlastností, kterou na 23letém Petru Vakočovi mnozí oceňují. Ano, právě vyhrál největší český etapový závod. Ale hvězdné manýry rozhodně nemá.

„Skromný, chytrý, dobře vychovaný, s perfektním rodinným zázemím, jazykově vybavený. A vychází s lidmi,“ charakterizuje jej René Andrle, do konce roku 2013 jeho sportovní ředitel ve farmě Etixxu.

Už tam na sebe upozornil triumfy Kolem Slovenska a Kolem Madridu, navrch získal stříbrnou medaili z mistrovství Evropy do 23 let.

Andrle i proto Vakoče doporučil Patricku Lefeverovi, manažerovi prvodivizního Etixxu. Ten váhal. „Ale Petr měl i nabídku z Lampre a zajímal se o něj Movistar. Jeho talent byl zjevný. O místo by nouzi neměl,“ říká Andrle.

Petr Vakoč se stal v Žilině mistrem České republiky v závodě s hromadným...

V Žilině se stal mistrem České republiky v závodě s hromadným startem...

Český cyklista Petr Vakoč se chlubí bronzem z Evropských her v Baku.

... a takhle se Petr Vakoč se chlubí bronzem z Evropských her v Baku.

Dnes Lefevere určitě nelituje, že po českém mladíkovi nakonec sáhl. Však mu už letos na jaře prodloužil smlouvu na další dva roky.

Vakoč dosud v Etixxu hlavně pomáhal. Jeho služby ocenily hvězdy Cavendish, Kwiatkowski či Uran. S kolumbijským vrchařem absolvoval v květnu i svůj první třítýdenní závod, italské Giro.

Ovšem zároveň platí: pokud dostane v závodě šanci jet na sebe, dá o sobě vědět. „Petr se rve o svoji pozici. Nechce být jen domestikem,“ ujišťuje Andrle.

Tak loni vyhrál v sólovém úniku etapu Kolem Polska a stal se akademickým mistrem světa.

Tak si letos dojel pro bronz z Evropských her, kde porazil i Boonena a Terpstru, slavné kolegy z Etixxu, kteří startovali za své národní týmy.

„V Baku jsme Petrovi podřídili taktiku celého českého týmu,“ vzpomíná reprezentační kouč Tomáš Konečný. „Ostatní kluci se pro něj obětovali a on pak dokázal prodat, co umí.“

A ZASE SÁM. Český cyklista Petr Vakoč si o Vánocích zlomil na horském kole ruku...

Vzápětí ovládl před Leopoldem Königem domácí mistrovství. Hodinu poté mu telefonicky gratuloval i nadšený Lefevere a ujistil ho, že firma Vermarc, výrobce týmových dresů, hned následujícího dne začne pracovat na novém Vakočově trikotu mistra Česka. „Když mi dorazil, měl jsem z něj radost jako z narozeninového dárku,“ vyprávěl.

V neděli dosáhl také na své první etapové prvenství v prvodivizním Etixxu. „Fantastický pocit. Asi zatím největší úspěch v mé kariéře,“ líčil v cíli Czech Cycling Tour.

Andrle vyzdvihuje Vakočovu zjevnou závodnickou inteligenci: „Ví, co chce a co má dělat.“ Tomáš Konečný dodává: „Má to v hlavě srovnané a umí číst závod.“

To se projevilo i v kritické chvíli při sobotní královské etapě Czech Cycling Tour. V závěrečném okruhu ve Šternberku měl jeho týmový kolega a lídr závodu Štybar křeče, stejně tak Serry, další jezdec Etixxu - zatímco Jan Bárta z Bory se už virtuálně oblékal do růžového dresu lídra.

Vakoč, rovněž bojující s křečemi, v tu chvíli ztrácel na Bártovu skupinu půl minuty, přesto se do ní na posledním kilometru dotáhl a zachránil tím pro svůj tým vedení v závodě.

Ti nejlepší z Czech Cycling Tour: uprostřed celkový vítěz Petr Vakoč, vlevo je...
Ti nejlepší z Czech Cycling Tour: uprostřed celkový vítěz Petr Vakoč, vlevo je...
POLIBKY. Celkový vítěz Czech Cycling Tour Petr Vakoč se těší přízně.

NA STUPNÍCH VÍTĚZŮ. Ti nejlepší z Czech Cycling Tour: uprostřed celkový vítěz Petr Vakoč, vlevo je druhý Jan Bárta, vpravo pak třetí Zdeněk Štybar.

Platí za univerzála, jenž umí takřka vše. Mnozí jej vidí v příštích letech v roli elitního jezdce pro kopcovité klasiky či na týdenních etapových závodech. „Nebude asi vyloženým vrchařem pro třítýdenní závody Grand Tour jako Kreuziger nebo König,“ soudí Andrle.

Nicméně Konečný namítá: „Je pořád strašně mladý, vyvíjí se. Na české Tour ukázal, že dovede zajet také v kopcích. Může dozrát i do jezdce, který uspěje na Grand Tour.“

Věta, že Petr Vakoč je českým mužem pro budoucnost, zní poslední dobou velice často.

„A ta budoucnost už začala,“ říká Konečný po vítězném tažení pražského mladíka na Czech Cycling Tour.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze