Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Česká atletika bude mít svou Síň slávy. U zrodu stojí bývalý výškař Janků

Jako v Lausanne. Síň slávy české atletiky by měla mít vzor v olympijském muzeu ve Švýcarsku | foto: Profimedia.cz

16 2010
Česká republika bude mít možná už letos muzeum své atletiky. Za projektem stojí mimo jiné i bývalý výškař Tomáš Janků, který se svými partnery ideu ne nepodobnou olympijskému muzeu ve švýcarském Lausanne představil. "Ze začátku jsem byl k takovému nápadu skeptický, ale nyní si myslím, že je to úžasná věc," prohlásil Janků.

Je to tak. Možná už letos si atletičtí fanoušci budou moci na jednom místě vychutnat všechny úspěchy královny sportu na českém území.

V muzeu budou vystaveny repliky všech českých medailí z olympiád, mistrovství světa a Evropy, budou zde vyvěšeny atletické dresy a další předměty. Doprovázet je budou multimediální prezentace či databáze výsledků.

"Je to úžasné. Když si uvědomíme, jaké úspěchy za českou atletikou v historii jsou. Ale není tu nic, co by to připomínalo," řekl na tiskové konferenci Tomáš Janků.

Pětatřicetiletý bývalý výškař se po kariéře vrhnul na podnikání. Se svými partnery založil společnost Silver Europe Invest, která se s hlavním investorem, firmou Anglický resort, bude na založení Síně slávy podílet.

Dosud však není jasné, kde muzeum vznikne. V Praze to ale nebude. "Uvažujeme zatím o menších prostorách. V Kralupech, kde by se mohlo otevírat už letos, nebo v Lešanech. Tam by se ale jednalo o polovinu příštího roku," prohlásil Jakub Šmejtský z Anglického resortu.

Do Prahy by se muzeum přestěhovalo až později. "Musíme začít postupně. Cestovat po muzeích, mluvit s historiky, digitalizovat materiály. Máme přislíbenou podporu Českého atletického svazu," dodal Janků. "A až to bude mít úroveň, přesuneme to do Prahy."

Nápad se líbí i sportovcům. "Až jednou skončím, tak budu rád, když v něm skončí i moje medaile - i když olympijskou ještě nemám," řekl překážkář Petr Svoboda. "A že nová generace bude stejně jako my vědět, že tu před námi někdo byl a že něco dokázal," dodal.

"Česká atletika si takovou věc určitě zaslouží. Ať je vidět, že je královnou sportu," přidal se pátý půlkař halového MS Jakub Holuša.

Sportovci budou mít i svou vesnici

A ještě jedna novinka čeká české atlety. V rámci nového projektu se chystá za Prahou stavba sportovní vesnice.

"Chceme, aby tam sportovci měli kromě bydlení i zázemí. Rehabilitaci, knihovny, studovny," řekl Janků. Jeho společnost chce ale o sportovce pečovat i jinak.

"Chceme sportovcům zajistit kvalitní přípravu. Aby věděli, že to není jen o manažerech. Chceme jim dělat takové adoptivní rodiče. Komplexní péči, zdravotní péči, bydlení, daňové poradenství a další," dodal Janků.

Měla by mít česká atletika svou Síň slávy?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 12:00 21. března 2010. Anketa je uzavřena.

ANO 3251
NE 853
Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze