Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Češi znají své sportovce století

30 2000
P r a h a - Exkluzivní společnost největších hvězd historie českého sportu se ve čtvrtek večer sešla v pražském Obecním domě. Odborná porota vybrala desítku nejslavnějších postav, reprezentujících různá sportovní odvětví, a osm z nich převzalo křišťálové trofeje pro vítěze jednotlivých kategorií. Chyběli jen nedávno zesnulý běžec Emil Zátopek a hokejista Jaromír Jágr, vázaný povinnostmi v NHL. Vzdát hold českým sportovním legendám přišli i fenomenální ukrajinský tyčkař Sergej Bubka, předseda Poslanecké sněmovny Václav Klaus a premiér Miloš Zeman.

Čtyřnásobný olympijský vítěz Zátopek byl už předem vyhlášen sportovní legendou století, která nemá ve sportovní historii konkurenci, a o tom, že je neslavnějším českým sportovcem všech dob, nikdo z porotců ani na chvíli nezapochyboval. Na Zátopka, za nějž převzala cenu jeho manželka Dana, vzpomínali i ocenění sportovci a mnozí prozradili, že pro ně byl vzorem, i když sami vynikli v jiném odvětví.

V devíti sportovních kategoriích byl většinou výběr velmi těžký, neboť naděje kandidátů byly vyrovnané. "Někdy rozhodoval počet medailí, jindy srdce sportovního fanouška," řekl předseda poroty, náměstek ministra školství, mládeže a tělovýchovy Ladislav Malý. Zdůraznil, že anketa není oslavou několika jednotlivců, ale všech, kteří v končícím století proslavili svou vlast na sportovní scéně.

"Je to fantastické, že tak malá země má tolik vynikajících sportovců. Srovnávat, kdo z nich je lepší, není důležité," řekl majitel Zlatého míče Josef Masopust, který byl vyhlášen nejlepším fotbalistou. "Všichni si zaslouží obdiv. Úspěchů dosáhli v těžké době, kdy museli překonávat překážky, o jakých my dnes ani nevíme," prohlásil Jan Železný, trojnásobný olympijský vítěz v hodu oštěpem, který byl zvolen nejlepší atletem.

Největší vzdálenost musel urazit Ivan Lendl, který si pro trofej nejlepšího tenisty přiletěl ze Spojených států. "Neváhal jsem ani chvilku. Taková pocta se neodmítá," řekl vítěz osmi grandslamových turnajů a přiznal, že jako americký občan stále ještě prožívá volební boj. "Jako kluk jsem obdivoval hodně sportovců, Čáslavskou, nebo bratry Pospíšilovy, každého, kdo něco dokázal," řekl Lendl. Kdyby se podobná anketa pořádala ve světovém měřítku, dal byl svůj hlas Australanovi Rodu Laverovi.

Na slavnosti nescházela ani nejlepší gymnastky století Věra Čáslavská, která má ve své sbírce sedm zlatých z olympijských her. Přišla přesto, že se vzhledem ke zdravotním problémům na veřejnosti v poslední době prakticky neobjevuje.

Královnou vodních sportů se stala dvojnásobná olympijská vítězka ve vodním slalomu Štěpánka Hilgertová. "Já jsem si na vzory nikdy moc nepotrpěla a také by mě v životě nenapadlo, že se někdy ocitnu v takové společnosti. Ale Zátopka jsem při televizních šotech vždycky obdivovala, zvlášť proto, že já vůbec nejsem vytrvalecký typ," řekla Hilgertová.

Nejlepším cyklistou byl zvolen Jan Veselý, vítěz Závodu míru z roku 1949, jehož úspěchy ve čtyřicátých a padesátých letech se staly symbolem poválečného rozvoje tohoto sportu. V silových sportech získal nejvyšší ocenění zápasník Vítězslav Mácha, olympijský vítěz z roku 1972. "Já měl dva idoly - zápasníka Frištenského a Zátopka. Však jsem také závodně běhal, ale žíněnka nakonec zvítězila," řekl olympijský vítěz z Mnichova.

V pomyslném žebříčku lyžařů stanul na nejvyšším stupni Jiří Raška, který na zimních olympijskýcz hrách v Grenoblu v roce 1968 vyhrál závod skokanů na středním můstku. "Strašně mi tady chybí Emil Zátopek. Poprvé jsem se s ním setkal jako malý kluk, když se vrátil z olympiády v Helsinkách a byl u nás ve Frenštátě na besedě. V poslední době jsme se potkávali často v Klubu olympioniků," povzdechl si Raška.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze