Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Češi v zákulisí brněnské Grand Prix: gymnastka i komentátor

Miloš Čihák pomáhá Lukáši Peškovi, Jana Komrsková pracuje pro tým Karla Abrahama. | foto: Radek Miča, MAFRA

13 2010
Ona coby gymnastka zažila dvě olympiády, on dělával televizního komentátora pro Novu i Eurosport. Teď jsou oba shodně v Brně a oba ve službách dvou českých jezdců. Jana Komrsková, asistentka u týmu Karla Abrahama. A Miloš Čihák, osobní trenér Lukáše Peška.

"Byla to úplná náhoda. Na začátku roku jsem definitivně skončila s gymnastikou a začala hledat normální zaměstnání. Přitom si na mě zrovna vzpomněl známý, co pracuje na okruhu, že zdejší tým hledá dalšího člověka. Vůbec jsem nevěděla, do čeho jdu, ale vyšlo to," popisuje sedmadvacetiletá Komrsková.

Její oficiální pozice zní koordinátorka, ve skutečnosti má na starosti zařizování letenek, ubytování i víz. Během závodů píše tiskové zprávy, řeší nečekané trable.

"Tak aby se tým nemusel o nic starat," říká. "Možná mi pomohlo, že jsem během kariéry dost cestovala. Kdybv místo mě byla normální holčina, byla by z ciziny víc nadšená. Já to beru normálně a pomáhá mi to soustředit se jen na práci."

I Miloš Čihák se k Lukáši Peškovi přidal teprve letos, na rozdíl od Komrskové však svět motorek dokonale zná. Léta komentoval přímé přenosy na Eurosportu i na Nově, kam se loni přestěhovaly.
Sám na motorkách jezdil, vždyť je superbikovým mistrem republiky, a jednou dokonce dostal i divokou kartu pro závod mistrovství světa.

"Měl jsem životní sen vyjet si jeden světový bod, ale když jsem jel na patnáctém místě (poslední bodované) s pětimetrovým náskokem, tak mi v posledním kole došel benzin," směje se.

I tak ví o motorkách či jezdecké psychice dost, a tak si ho Pešek k sobě vzal jako osobního kouče. Tráví s ním čas na závodech, poslouchá rady a nechává si mluvit do nyní pochroumané duše. A obdivuje ho, když po večerech shání náhradní díly, které by zrychlily jeho motorku.

"Je to jeden z mála lidí za poslední roky, který mi chce skutečně pomoct, a ne se na mně přiživit," říká Pešek. Čiháka ta slova potěší a jen řekne: "Mým cílem je, aby letos udělal výsledek. Je mi jedno jak, ale aby ho udělal."

Od Peška se při závodech téměř nehne. To Komrsková je ženou v zákulisí. Běhá do tiskového centra pro výsledky, vyřizuje telefony i veškeré "stížnosti" od svého týmu. Jen párkrát se zatím rozpomněla na gymnastická léta a vyrazila s Abrahamem do posilovny.

"Ale žádné výmyky ho nečekaly. Spíš jsem tam byla, aby nemusel jít sám. Mně to taky pomohlo, abych se občas pohnula."

Pořád si drží sportovní figuru, a když projde tiskovým centrem, novináři vždy odlepí hlavu od počítače. Po gymnastice se jí nestýská, v posledních letech ji až příliš bolela. To Čihák si na komentování vzpomene a občas ho i nadzvedne.

V karavanu, se kterým jezdí na závody,má satelit, a tak i v cizině chytá Novu. "Jednou jsem to už nevydržel a zavolal šéfovi Nova Sport, že motorky běží na 180 kanálech po světě a všude to komentují minimálně dva. Jen na Nově to musí zvládnout jeden. To nezvládne ani superman."

Čtěte v MF DNES

Další rozhovory a informace před závody mistrovství světa silničních motocyklů v Brně čtete v dnešní mimořádné příloze v deníku MF DNES.

.
Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze