Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Vybrat nadhoz a mít silné ruce. Češi ukázali homerunový recept

Z utkání mistrovství Evropy baseballistů Česko (na pálce) vs Francie. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

19 2014
Česká šance na historický zápis pořád žije! Domácí baseballisté na mistrovství Evropy rozprášili Francii 14:3 a dotáhli se na své soky v boji o medaili. V pátek v Brně nastoupí proti favorizované Itálii.

Na stadionu v Komárově odkroutil už mnoho sezon, takovou homerunovou smršť však Jakub Hajtmar ještě nezažil. Čeští baseballisté ve čtvrtek zasypali Francii salvou pěti odpalů za plot. „A ještě letěly v místech, kde je hřiště nejdelší,“ žasl hráč brněnských Draků. „Co jsme předvedli na pálce, to se jen tak nevidí.“

Byla to vskutku okázalá demonstrace síly. Češi díky ní převálcovali Francouze 14:3 a ve finálové skupině mistrovství Evropy se dotáhli na celky bojující o třetí místo. „Snad nás tenhle zápas pálkařsky nakopl,“ věří Hajtmar.

Podle čtvrteční úrody se to možná nezdá, trefit homerun na tak rozlehlém hřišti, jako je to brněnské, vyžaduje velký kumšt. „Musí přijít dobrý nadhoz, pokud možno vyšší. A vy musíte mít sílu ho dostat za plot,“ přibližuje Jakub Sládek, který proti Francii předvedl hned dvě monstrózní rány. Stejný účet měl Matěj Hejma, zbylý homerun přidal Jakub Malík.

Trik je v tom, že přemýšlet dopředu o bombě za hranici hřiště se nevyplácí. „Když jdete po homerunu, tak většinou nic neodpálíte,“ sděluje Hajtmar. „Je to o tom, věřit si, být uvolněný, vybrat si správný nadhoz a být si jistý svým švihem. Pak je to mžik a naráz to zmizí. Ti kluci, co to odpálili, jsou obrovští a jejich pracky to tam dostanou.“

Zatímco většina hráčů se soustředí na jednoduché odpaly, ti silovější si dovolí víc. Tak jako Sládek. „Snažím se pokaždé tvrdě trefit balon a odpálit co nejdál, ale musíte si věřit. Když si nevěříte, je to hodně riskantní,“ líčí muž z první mety. Nezdařené pokusy totiž končí buď promáchnutím, nebo dárkem do rukavic obránců. Ale když se to povede... „Tak je to jenom dobře,“ usmívá se Sládek, kterému pomohli i nejistí nadhazovači soupeře. „Nebyli vyloženě slabí, ale čekali jsme, že budou silnější.“

Čtyřiadvacetiletý borec z pražské Kotlářky těží i z toho, co načerpal mezi profesionály v USA a Japonsku. „V Japonsku jsem asi vyrostl nejvíc. Člověk se tam naučí být psychicky odolný a jít tvrdě za svým. V Americe je velká volnost, tam záleží na každém, co chce. Mají tolik hráčů, že se jednotlivcům tolik nevěnují, zato v Japonsku jsou i šestihodinové tréninky a dbají na to, aby z člověka vymáčkli co nejvíc,“ popisuje Sládek.

Češi se teď budou snažit vymáčknout co nejvíc z domácího prostředí. Od 19 hodin hrají s dosud suverénní Itálií. „Půjdeme do toho stejně jako proti Francii,“ hlásí Hajtmar.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze