Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Češi studují klouzavé zatáčky. Cizinci zasněžený cyklokrosový Tábor neznají

Zasněžená táborská trať mistrovství světa v cyklokrosu v roce 2010. | foto:  Michal Sváček, MAFRA

27 2010
Věděli, která zatáčka vynáší, znali místa, kde to klouže, a přesně si naplánovali, kdy a kde útočit. Díky detailnímu průzkumu tratí byl světový šampionát v cyklokrosu před devíti lety v Táboře tak úspěšný - čeští závodníci cinkali šesti medailemi.

Střih - Tábor 2010, opět dějiště mistrovství světa. "Nic jsme nepodcenili ani tentokrát," ujišťoval reprezentační trenér Petr Klouček pár dnů před vrcholem sezony.

Jeho výběr se s okruhem, kde se bude o víkendu bojovat o duhová trika, průběžně seznamoval celý podzim. Na jihu Čech se národní tým potkal při čtyřech soustředěních. A krizová místa má dávno nastudovaná.

"Rozhodnout může zatáčka ve sjezdu před cílem, kde se závodníci budou připravovat na spurt. Stejně tak ale může rozhodnout rovina, když to bude klouzat, dá se spadnout prakticky všude," varoval kouč, který po šampionátu u kormidla reprezentace končí. "To nejdůležitější ale je, že tu všichni Češi jeli i mistrovství republiky."

Aktuální okruh se totiž oproti tomu z roku 2001 liší. "A nikdo z cizinců ho ještě neviděl," dodal Klouček.

Největší favorité, mezi nimi i největší domácí hvězda a světová jednička Zdeněk Štybar, by se do Tábora měli sjíždět během dneška, obhájce titulu Niels Albert z Belgie už je na místě.

Vizualizace tratě cyklokrosového mistrovství světa v Táboře
(zdroj: www.mstabor2010.cz)

"Takovým hvězdám ale stačí přijet v sobotu a v neděli můžou bojovat o první místo. Když to někdo umí..." říkal ředitel mistrovství Čestmír Kalaš.

Výhodu (i když malou) Češi oproti zahraniční konkurenci přece jen mít budou. V Táboře sněží. Stejně jako v roce 2001. "Tehdy bylo tolik sněhu, že v Rakousku museli zrušit Světový pohár ve sjezdovém lyžování," vzpomínal Kalaš.

Přes noc spadla na okruh deseticentimetrová sněhová peřina, organizátoři odklízejí z tratí led. V pátek už má ale teplota zase stoupat nad nulu.

"Mrazy, které teď u nás panují, v Belgii a Nizozemsku neznají. Budou se muset aklimatizovat a myslím, že hlavně junioři a ženy s tím budou mít problém," povídal Klouček. "Ti nejlepší dokážou jet na jakémkoliv povrchu. Sníh, zima a zmrzlá trať bude ale pro většinu našich závodníků výhoda."

Takže znovu uslyšíme zvonění šestice medailí jako tenkrát?

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze