Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Češi si na dlouhý triatlon věří

25 2006
Almere - Nebývale početná česká ekipa stane v sobotu ráno na startovní linii evropského šampionátu v dlouhém triatlonu. „Je tu nejsilnější český výběr v historii v mužích i v ženách. Všichni jsou v top formě a tak by mimo cenný týmový kov mohlo cinknout i v jednotlivcích,“ vzkazuje lídr Petr Vabroušek z nizozemského Almere.

V roce 1999 tady získal evropské stříbro a zajel stále platný nejlepší český čas 8 hodin 4 minuty na klasické ironmanské trati 3,8-180-42 km. O rok později dokonce vyhrál. Ještě před dvěma lety přidal evropský bronz v Německu.

Jenže v posledních letech světová i evropská federace vymyslely vlastní délky 4-120-30, aby se odlišily od konkurenčního Ironmana.

„Moji nejsilnější disciplínou je cyklistika po stotřicátém kilometru a posledních deset kilometrů maratonu," říká Vabroušek, člen týmu Author Tufo Titan Zlín. „Ale je to můj problém a musím se s tím vyrovnat," nefňuká.

Jeho hlavní cíl leží jako tradičně v říjnu na Havaji. „Na Ironmanech bych si vydělal víc, ale reprezentovat považuji za čest,“ tvrdí muž, který letos absolvoval už neuvěřitelných sedm Ironmanů.

Startovní pole je nabité, nechybí nejlepší čtyři z loňska: Belgičan Schellens, Dán Johnsen, Brit Bayliss a Švéd Colting.  „I my chceme zasáhnout do první desítky v co největším počtu,“ říká Vabroušek.

Mezi ženami obhajuje Britka Grossová.

Závod na rovinatých a větrných tratích je součástí světové série dlouhých triatlonů dotované částkou 20 tisíc eur. „Voda má jen 19 stupňů, zahřát se budeme muset pořádným výkonem,“ neztrácí Vabroušek náladu.

Další Češi? Poctivý lounský bojovník Jan Wainer, znamenitý cyklista, jemuž právě tyto délky vyhovují. Další zlínský borec Lukáš Vrobel stále čeká na velký výsledek. Jaroslav Brynda z Labe tri klubu oslaví mezinárodní premiéru, v zimě trénoval v Austrálii. Tým doplní jihlavský Aleš Bednář.

Mezi ženami byla už loni Eva Nováková (Slavia VŠ Plzeň) pátá a Gabriela Loskotová osmá. Mužské družstvo bralo bronz. Z elitních uchazečů chybí jen zkušení Tomáš Petr, který dal přednost Embrunmanovi, a Martin Matula, nedávno čtvrtý na britském Ironamnovi.Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze