MISTŘI. Čeští hokejbalisté vyhráli v Bratislavě mistrovství světa.

MISTŘI. Čeští hokejbalisté vyhráli v Bratislavě mistrovství světa. | foto: Jan Donauschachtl

Češi se dotkli hokejbalového nebe, obhájili titul mistrů světa

• 21
Bratislava (Od spolupracovníka iDNES.cz) - Před dvěma lety v Plzni, teď v Bratislavě. Čeští hokejbalisté obstáli v silné konkurenci a opět se radují z mistrovského primátu. Ve finále proti Kanadě totiž předvedli obdivuhodný výkon a díky třem brankám v úvodních dvou třetinách a účinné nátlakové hře přehráli svého soupeře výsledkem 3:1.

Start utkání se jasně nesl v režii Kadlecova výběru. Češi byli všude rychleji, soupeře naopak téměř k ničemu nepouštěli. Brzy se dostavily i brankové příležitosti. Tu první měl po čistě vyhraném buly Nováka obránce Tyburec, ostrým příklepem ale rozezvučel pouze pravou tyč branky Di Gironima.

Individuální ocenění turnaje

All Star tým:
David DiGironimo (Kan.) - Tomáš Rejthar (ČR), Creador Christopher (Port.) - Michal Chovan (SR), Frank Giustini (Kan.), Ondřej Kejř (ČR).

Nejlepší hráči:
Brankář: Stanislav Petrík (SR), obránce: Calin Wild (Kan.), útočník: Bobby Housser (USA), nejužitečnější hráč: Lukáš Heczko (ČR), nejlepší střelec: Denny Schlegal (USA) 10 gólů.

Kanadské bodování:
1. Schlegal (USA) 7 zápasů/12 bodů (10 branek + 2 asistence), 2. Azevedo (Port.) 6/12 (4+8), 3. Housser (USA) 7/12 (3+9), 4. Giustini (Kan.) 6/11 (9+2), 5. Chovan (SR) 6/11 (4+7), ...23. Kejř, Novák (oba ČR) oba 7/6 (3+3).

Na sklonku páté minuty už ale české ruce letěly nad hlavu. Kubeš za brankou vybojoval míč, posunul ho na Bacovského, který nezištnou přihrávkou oslovil Příhodu, a ten nechytatelnou bombou rozjásal české příznivce. Kanada se dlouho nemohla prosadit do zakončení, přesto měla v deváté minutě blízko k vyrovnání. Po šanci Ryana zachraňoval na brankové čáře Kudela, Sparkesovu šanci zastavila tyč.

Češi diktovali tempo hry i ve druhé třetině. Wróbel ale samostatný únik po hezkém pasu Topolánka neproměnil, Roušalův projektil zastavilo břevno. Druhá branka na sebe však nenechala dlouho čekat. Novák uspěl v útočném pásmu na vhazování a Pospíšil krásnou ranou upravil na 2:0.

Kanada ale vymyslela velmi rychlou odpověď. Zmatky před Heczkem vyřešil pohotovou dorážkou mladík Giustini a rázem bylo opět o co hrát. Pohříchu to ale bylo ze strany Kanady na dlouhou dobu vše. Národní tým naopak z aktivity neslevil a ze soustavného tlaku vytěžil třetí gól. Kejř za brankou posunul míček na Kručka a ten nadvakrát dotlačil míček za nešťastného Di Gironima.

Ve třetí třetině se už Češi soustředili výhradně na obranu, Kanadu nadále téměř k ničemu nepustili. Ojedinělé pokusy ze střední vzdálenosti končily u nejužitečnějšího hráče celého turnaje, brankáře Heczka. Po závěrečné siréně tak Bratislavou znělo křepčení českých hokejistů, kteří si po zlatu z Plzně opět mohli ve finále zazpívat státní hymnu.

Česko - Kanada 3:1

finále hokejbalového mistrovství světa

Branky a nahrávky: 5. Příhoda (Bacovský), 21. Pospíšil (Novák), 28. Kruček (Kejř) - 23. Giustini (Gilbert). Rozhodčí: Grewall (Ind.), Soraperra (It.). Vyloučení: 4:4. Bez využití. Diváci: 3 500.

Česko: Heczko - Pospíšil, Tyburec, Rejthar, Příhoda, Růžička, Kudela, Hrabica, Chmel M., Honický - Bacovský, Novák, Kubeš - Trčka, Wróbel, Hudeček - Kruček, Roušal, Kejř - Kypet, Chmel P., Topolánek - Bílý.

Kanada: Di Gironimo - Parravano, Piccioni, Gosse, O´Keefe, Musto, Wild, Roy - Cerquiera, Lafortune, Hannan, Ryan, Russo, Labonté, Morello, Stinziani, Sparkes, Gilbert, Daniele, Kelly, Giustini, Fréchette, Daoust.

O 3. místo:
Slovensko - USA 7:2 (2:0, 3:1, 2:1).

O 5. místo:
Řecko - Portugalsko 3:4 (1:1, 1:2, 1:1).

Kvalifikace o udržení:
Švýcarsko - Pákistán 6:0 (1:0, 3:0, 2:0), Rakousko - Francie 1:4 (0:2, 1:0, 0:2).