Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Češi připravili na Slovensku stránky nové kapitoly ženského golfu

Švédka Anna Nordqvistová je jednou z hráček evropského okruhu, která se prosazuje i v zámoří - zde na US Open 2009. | foto: AP

25 2010
Ženská evropská golfová série překonala krizi. V tomto týdnu míří na Slovensko. "Moc se těším na to, že se opět uvidím s kamarádkami, se kterými jsem hrála loni," říká profesionálka Zuzana Mašínová. "Mám velkou radost, že se hraje vlastně takový česko-slovenský turnaj."

Na obtížném hřišti Gray Bear účastnice napíšou novou kapitolu knihy, v jejímž záhlaví stojí tři písmena: LET.

Zatímco americká LPGA byla založena už v roce 1950, evropskému ženskému golfu trvalo přece jen podstatně déle, než si udělal své místo na mapě. Až v roce 1978 se jako součást PGA Velké Británie a Irska zformovala Ženská profesionální golfová asociace (WPGA) a následujícího roku byla založena golfová série, která v roce 2000 přijala svůj současný název Ladies European Tour.

Solheim Cup 2009 - Christina Kimová.

(Američanka Christina Kimová už letos hrála i LET.)

Začátky LET rozhodně nebyly lehké. Zatímco mužská evropská série se vyvíjela souběžně s americkou, ženská musela soutěžit se zaběhlým zámořským rivalem.

V roce 2005 byl popáté v rozpětí osmi let odvolán šéf (či šéfka) tohoto turnajového okruhu a ten v následujícím období prožil velký vzestup. Počet turnajů se téměř ztrojnásobil a v roce 2008 se jich odehrálo dokonce 28 v jednadvaceti zemích. Na prémiích bylo vyplaceno téměř 12 milionů eur.

Českou stopu zanechala Mašínová

Celosvětová finanční krize ale dolehla i na LET. Loni počet turnajů klesl na 23, nicméně letos už jich je opět o dva víc a poprvé v historii zamíří hráčky na Slovensko, kde se od čtvrtka do neděle uskuteční Allianz Ladies Slovak Open. Ovšem pod českým promotérem.

Zuzana Mašínová - interview

"Finanční krize a snížení počtu turnajů, to vše bylo pochopitelně znát, hodně se o tom mluvilo," říká Zuzana Mašínová (na snímku), která jako vůbec první česká hráčka získala pro rok 2009 plnou hrací kartu na prestižní golfovou sérii.

Pro letošek ji ovšem neudržela. "Pro mě osobně bylo hlavní to, že nejlepší hráčky odehrály vlastně všechny turnaje. Předtím si přece jen vybíraly ty nejatraktivnější, ale vloni se všechny objevovaly na každém turnaji a konkurence byla obrovská," pokračuje Mašínová. "Kdybych měla status 8, tak bych se na některé turnaje ani nemohla dostat, ale jako vítězka SAS Masters Tour jsem naštěstí měla status 6 a díky němu jsem měla možnost hrát na všech turnajích."

Poučí se Češi na Slovensku o světě?

Tvrdí se, že na mužském americkém okruhu nejsou vztahy mezi hráči zdaleka tak vřelé jako v Evropě. Jak je tomu u žen? "Myslím, že je to trochu podobné. Samozřejmě, že jsou takové ostrůvky hráček, které drží při sobě. Jsou tam jisté jazykové bariéry, hráčky některých národností drží více při sobě, ale myslím, že i u žen je evropská túra taková přátelštější."

Zuzana Mašínová dokonce tvrdí, že LPGA vlastně už ani není konkurence. Evropa se smířila s tím, že vytváří jakýsi předstupeň. Je spíš pro mladé hráčky, které se chtějí dostat do americké "první ligy".

"Ale také zde hraje spousta takových, kterým prostě Evropa vyhovuje a do Ameriky ani nechtějí," připomíná kvality kontinentálního ženského golfu česká profesionálka.

Maria Verčenovová.

(Ruska Maria Verčenovová je novou ikonou LET díky svému vzhledu.)

O turnaj ve slovenských Tálích nepřijde. Spolu s Mašínovou míří pod Tatry také tři české amatérky Klára Spilková, Marie Šebestová a Daniela Proroková. Dostanou šanci změřit síly s absolutní evropskou špičkou v čele s ikonou anglického a světového golfu Laurou Daviesovou.

Ostravská promotérská společnost Quirit Alfa vlastní práva také na ženský turnaj v Česku. "Můj sen je samozřejmě zahrát si turnaj LET přímo v Čechách, ale i tohle beru jako další velký krok kupředu, který pomůže golfu v celém tomto regionu. A snad to pomůže i větší podpoře hráček od PGA," dodává Mašínová.

A neváhá otevřeně prohlásit: "Jsem zvědavá, jestli tam potkám někoho z České golfové federace nebo z PGA. Přece jen máme trochu v naší české povaze málokdy zjišťovat, jak se mají věci dělat a jak se dělají jinde."

Autor: pro iDNES.cz


Najdete na iDNES.czmobilní verze