Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Češi nebudou poprvé hostit Tour de Ski, Liberec přivítá elitní sprintery

Lyžařky se brodí rozbředlým sněhem při Tour de Ski v Praze | foto:  Michal Sváček, MAFRA

2 2010
Poprvé od vzniku Tour de Ski bude chybět v programu český závod. Komise běhu na lyžích mezinárodní federace FIS na zasedání v Turecku schválila složení etapového závodu bez účasti Prahy, která v seriálu figurovala tři roky.

"Je to škoda, ale byl tam velký tlak nedělat sprinty v centrech měst. Zvedla se okolo toho velká diskuse, že to je pro závodníky nekomfortní," řekl k absenci pražského sprintu v Tour generální sekretář Svazu lyžařů ČR Petr Graclík ČTK v telefonickém hovoru z Antalye.

"Cítili jsem, že to je neudržitelné. Museli bychom přijít s lokalitou Staroměstské náměstí nebo Václavák, a to je o svátcích nemožné," dodal.

Podle Graclíka nebyl problém v tom, že se loni na Strahově při závodu nepovedlo ideálně připravit sníh. "To ne. Praha byla jinak hodnocena vysoko. Není problém s Prahou, ale s logistikou, že se pořád přejíždí. Ale stejně budou cestovat, i když jen ve dvou zemích. Nevzdáváme se pro další roky, chceme se vrátit," řekl Graclík.

Prahu, která pořádala Tour de Ski nejdříve na Hradčanském náměstí, pak na Výstavišti a letos na Strahově, v Tour de Ski nahradil Oberstdorf, kde se uskuteční sprint klasicky a skiatlon. S Prahou původně dvakrát hostilo Tour de Ski také Nové Město na Moravě, ale to se nevešlo do kalendáře především kvůli velkým přesunům.

Seriál, který letos už podruhé vyhrál Lukáš Bauer, začne v Oberhofu. Z Oberstdorfu se pak přesune do Toblachu a vyvrcholí ve Val di Fiemme.

Běžci se po proslulém výšlapu na sjezdovku Alpe Cermis vydají do Česka. O víkendu 15. a 16. ledna se ve Vesci poběží sprinty volně a sprint dvojic klasicky, což může být při kvalitě českých sprinterů zajímavé. Pouze pro nejlepšího domácího běžce Bauera tyto závody nejsou.

"Šli jsme do sprintového víkendu, který byl jediný možný otevřený, o který jsme se mohli ucházet. Italové na něj prosazovali Milán, ale ten ztroskotal podobně jako Praha," řekl Graclík.

Vedení svazu lyžařů bylo rádo, že se povedlo běžecký Světový pohár v Česku udržet. "Na pořadatelství je obrovský tlak. Zachová se kontinuita vrcholných závodů v Česku a zase ukážeme naše kluky doma českému publiku, což považujeme za úspěch," uvedl Graclík.

Česká republika bude v nadcházející zimě hostit rovněž Světový pohár v alpském lyžování - Šárka Záhrobská bude mít šanci zaútočit na výhru v březnu ve Špindlerově Mlýně ve slalomu. Pojede se i obří slalom. Skokani na lyžích se dvakrát objeví v Harrachově, nejdříve budou skákat na velkém můstku a poté na mamutu při letech na lyžích.

Do Mariánských Lázní se vrátí Světový pohár v akrobatické jízdě v boulích, takže Nikola Sudová bude moci ukázat v únoru formu po plastice kolenních vazů i doma. Ještě se jedná o SP v severské kombinaci, lednový závod bude buď v Seefeldu, nebo v Liberci.

Světové poháry v Česku v sezoně 2010/2011

Alpské lyžování
11.-12. března 2011: Špindlerův Mlýn - slalom a obří slalom žen


Běh na lyžích

15.-16. ledna 2011: Liberec-Vesec - sprint volně, sprint dvojic klasicky


Severská kombinace
15.-16. ledna 2011: Liberec nebo Seefeld (Rak.)


Skoky na lyžích
11.-12. prosince 2010: Harrachov - HS142
8.-9. ledna 2011: Harrachov - lety HS205


Akrobatické lyžování
26. února 2011: Mariánské Lázně - boule

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze