Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Češi jsou nejlepší ve cvrnkání kuliček, na MS brali všechny medaile

DOSTANU JI DO DŮLKU. Jeden z hráčů se během mistrovství světa v kuličkách snaží dostat kuličku do důlku. | foto: Lukáš Bíba, MF DNES

25 2010
Že je cvrnkání kuliček zapomenutou kratochvílí našich dědečků? Kdepak, v oblíbené hře dokonce nadšenci pořádají mezinárodní soutěže a Češi v nich patří mezi nejlepší. V sobotu dokonce Martin Mišovic vyhrál mistrovství světa.

Různé obdoby kuliček hráli už lidé ve starověku a velmi podobná pravidla vydržela dodnes. Archeologické nálezy potvrzují, že si touto hrou krátil volné chvíle i Caesar. Český kuličkářský svaz vznikl v roce 1999.

Česko, které uspořádalo i historicky první mistrovství světa, od té doby patří mezi kuličkářské velmoci. Šampionát se konal i letos - nejlepší kuličkáři se utkali na pražském Petříně.

DOSTANU JI DO DŮLKU. Jeden z hráčů se během mistrovství světa v kuličkách snaží dostat kuličku do důlku.DOSTANU JI DO DŮLKU. Jeden z hráčů se během mistrovství světa v kuličkách snaží dostat kuličku do důlku.DOSTANU JI DO DŮLKU. Jeden z hráčů se během mistrovství světa v kuličkách snaží dostat kuličku do důlku.

Turnaje se zúčastnili hlavně Češi, kteří využili domácího prostředí a získali všechny medailové pozice.

Vyhrál Martin Mišovič, vicemistrem je Martin Dostál a třetí skončila Lenka Nedvědová.

"Diváci viděli zápasy v podání nejlepších hráčů. Měli jsme pro ně připravené i tréninkové důlky, kde si mohli kuličky vyzkoušet," uvedl Petr Šejba, prezident kuličkového svazu.

V kuličkách proti sobě stojí dva soupeři, každý s jinou barvou kuliček. Ty mají maximální povolený průměr 16,5 milimetru. Téměř všichni hráči používají skleněné kuličky, dřív populární hliněnky jsou k vidění zřídka. Vyhrává ten, kdo dostane všechny své kuličky do důlku o průměru deset centimetrů.

DOSTANU JI DO DŮLKU. Jeden z hráčů se během mistrovství světa v kuličkách snaží dostat kuličku do důlku.

Výsledky

Praha: mistrovství světa v kuličkách

1. Martin Mišovič, 2. Martin Dostál, 3. Lenka Nedvědová, 4. Petr Duchek, 5. Martin Adamec, 6. Pavel Zoufalý, 7. Miroslav Tlustý, 8. Marta Völfelová, 9. Jaroslav Zach, 10. Michal Petr.

Autoři: ,


Najdete na iDNES.czmobilní verze