Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Češi budou v Davis Cupu hostit Španěly

25 2003
Londýn - S finalisty letošního Davisova poháru změří síly čeští tenisté v prvním kole příštího ročníku. Čtvrteční los v Londýně určil, že od 6. do 8. února 2004 v domácím prostředí přivítají Španěly. Ti se o celkové vítězství utkají na konci listopadu s Austrálií, Češi naopak až v baráži v Bangkoku rozhodli o tom, že stále zůstávají jediným týmem, který nikdy nevypadl ze Světové skupiny.

Jak kapitán Cyril Suk, tak i tenista Radek Štěpánek měli Španělsko jako svůj tip. "Ale to neznamená, že bych si ho přál. Byl to je tip," upozornil z americké Floridy Cyril Suk.
S Tomášem Berdychem, který si v rámci týmové sázky vsadil rovněž na Španěly, si rozdělil výhru. Každý si po duelu v Thajsku tipl za 50 dolarů.

V elitní osmičce není podle jeho slov slabý tým. "Takže je úplně jedno, koho jsme dostali. "Pozitivní je, že hrajeme doma a budeme mít možnost výběru povrchu," vyzdvihl.

Místo a povrch musí vedení českého týmu nahlásit v průběhu prvního prosincového
týdne. V dějišti několika minulých zápasů daviscupového týmu v Ostravě se však duel konat nemůže, neboť hala ve Vítkovicích prochází přestavbou kvůli hokejovému MS. A stánek v Porubě využívají ostravští extraligoví hokejisté.

"Vybrané místo musí mít kvalitní zázemí, špičkové hotely a vše musí být dobře dostupné z letiště," vypočítal aspekty pro výběr manažer týmu Vladimír Šafařík, který už má nějaké nabídky. "Zápas to určitě bude atraktivní, ale ze sportovního hlediska
hodně těžký," dodal.

Podle Suka již neplatí, že Španělé jsou výhradně antukoví specialisté. "Dokázal to Ferrero finálovou účastí na US Open. Hrají výborně všude, umějí podávat. Navíc mají pět až šest hráčů na výběr," vypočítal výhody soupeře Suk. "A je to bojovný tým,
jen debla mají slabšího," doplnil kouč.

V podobném duchu hovořil Jiří Novák, současná česká jednička. "Španělsko je jeden z nejtěžších soupeřů, ale zaplaťpánbůh hrajeme doma. Doufám, že nás přijde povzbudit co nejvíce diváků a dokážeme postoupit," přál si z turnaje v Šanghaji krátce poté, co s Petrem Pálou postoupil ve čtyřhře.

"Španělé jsou strašně těžkým soupeřem, mají k dispozici hrozně širokou základnu výborných hráčů a už neplatí, že umějí jenom na antuce," doplnil Sukova slova. Kde se bude daviscupový zápas hrát, je Novákovi úplně jedno. "Hlavně, že je to v Česku," dodal.

Štěpánek si je vědom, že v únoru bude favoritem soupeř. "Ale máme výhodu domácího prostředí a určitě nebudeme mít co ztratit. To jsou naše velké výhody," vypočítal české devizy. "Musíme najít rychlý povrch, aby míč moc neskákal, spíš klouzal," navrhoval už dnes kapitán Suk.

Štěpánek, který se potýkal v minulých týdnech se zraněním zad a se streptokokem, hrál během své kariéry s Ferrerem, Costou a Corretjou. "Sice jsem všechno prohrál, ale bylo to na antuce, na níž se Španělé narodili," podotkl hráč, který už po potížích opět trénuje a měl by se objevit na turnaji v Lyonu.

Druhý letošní finalista a nejvýše nasazený tým Austrálie nastoupí za rok na domácím kurtu proti Švédsku. Američané budou hostit Rakousko, doma bude proti Maroku hrát také Argentina a Švýcarsko pojede do Rumunska.

Španělský respekt
Ředitel španělského výboru profesionálních tenistů Jorge de Amilibia považuje Česko za silného soupeře. "První kolo bude hodně těžké. Ale po několika letech vynikajících losů jsme čekali, že tentokrát nás bude čekat těžký zápas na půdě soupeře. Česká
republika je alespoň blízko Španělska," komentoval soupeře De Amilibia.

Přepokládá, že domácí tým zvolí pro zápas tvrdý povrch. "Po celém světě je známé, že Španělé jsou velmi dobří na antuce, takže naši soupeři většinou chtějí hrát na tvrdých kurtech," vysvětlil.

Stejný názor sdílí i Juan Margets, španělský předseda výboru pro Davisův pohár Mezinárodní tenisové federace ITF. "Myslím, že je to dost riskantní los pro první kolo. Pro Španělsko je výhoda domácího prostředí důležitější než kvalita soupeře. Doma jsme neprohráli moc zápasů, ale venku jsme jich moc nevyhráli," komentoval los svých krajanů.

Změny po losu
Po určení dvojic následný los u některých celků změnil pořadatelství. Týkalo se to párů Bělorusko - Rusko, Maroko - Argentina, Francie - Chorvatsko a Nizozemsko - Švýcarsko. Los musel rozhodnout v případě, kdy se spolu oba celky v Davisově
poháru neutkaly od roku 1970.

Los Světové skupiny

Austrálie - Švédsko, USA - Rakousko, Bělorusko - Rusko, Maroko - Argentina, Rumunsko - Švýcarsko, Francie - Chorvatsko, Nizozemsko - Kanada, České republika - Španělsko. 

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze