Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Naši sportovci moc počítají peníze, říká manažer Černošek

Sportovní manažer Miroslav Černošek | foto:  Jan Zátorský, MAFRA

7 2015
New York (Od našeho zpravodaje) - Prodává tři tenistky z elitní desítky WTA Tour. Jeho společnost Česká sportovní připravuje listopadové finále Fed Cupu či příští ročník Zlaté tretry. Manažer Miroslav Černošek ale také uvažuje o temné budoucnosti daviscupového týmu v éře po Tomáši Berdychovi.

Chybějí talentovaní mladíci, kteří by jej podpořili a nahradili. „Nemůžeme po Berďovi chtít, aby nás pořád zachraňoval,“ řekl v New Yorku. „Teď v Indii snad udržíme světovou skupinu. Ale co dál? Chytneme Francouze nebo Němce a zase nám hrozí baráž.“

To ženy dělají obchodníkovi se sportem především radost.

Petra Kvitová tu nečekaně snadno proklouzla do osmifinále. Je pro ni klíčové, aby nereptala na neoblíbený New York a nastavila si mysl pozitivně?
Dle mého je u ní dominantní problém její zdravotní stav. Po Wimbledonu zkolabovala po deseti minutách prvního tréninku v Prostějově.

Opravdu? Tak vážné to s ní bylo?
Trénovala s Luckou Šafářovou, která mi říkala, že hrály jen z místa. Petra normálně spadla na zem. Pak jela na vyšetření, kde jí zjistili chronickou mononukleózu. V přípravě toho moc neudělala. Ale zdála se mi vyladěná. Nikam nespěchá. Je v pohodě. Mohla by tu překvapit.

Česká tenistka Petra Kvitová se raduje z postupu do osmifinále US Open.
Česká tenistka Petra Kvitová podává ve 3. kole US Open.
FORHEND. Petra Kvitová v prvním kole US Open.

Petra Kvitová na US Open.

Ukončila spolupráci s psychologem Šafářem. Najala kondičního kouče Vydru. Prospěly jí ty tahy?
Na téma psycholog jsem s Petrou několikrát mluvil. Nedomnívám se, že by ona nebo Jirka Veselý v tomto věku museli mít psychologa. Tihle lidé spíš dělají svoji kariéru s pomocí slavných jmen, než by zezadu pomáhali hráčům zdolávat psychické překážky. Myslím si, že to Petru trochu vysávalo. Naopak jí pomáhá, že se zamilovala (do hokejisty Meidla). Vždycky měla tenistu, byla s ním až příliš. Poprvé na ní vidím, že svého kluka fakt miluje.

Ulehčuje jí v New Yorku, že se od ní skoro nic nečeká?
Bývalo by se hodilo, kdyby zůstalo v pavouku hodně Češek. Na ty umí. Ale potom přijde nějaká bezejmenná hrdinka a tu už tolik nežene. Ono je to na grandslamech obtížné. Třeba na Káju Plíškovou byl na US Open podstatně větší tlak než dřív.

Jako osmá nasazená vypadla hned v prvním kole. Projevil se na ní přehuštěný program?
Šlo to s ní strašně rychle z kopce. Ani jsem si na jejím zápase neuvědomil, že už je konec. Neudělala skoro nic, aby vývoj změnila.

Karolína Plíšková v duelu s Ukrajinkou Lesjou Curenkovou.

Karolína Plíšková v newyorském duelu s Ukrajinkou Lesjou Curenkovou.

Hned v úvodu se poroučela i zraněná Šafářová. Přesto se vám kdysi ani nezdálo o tom, že budete mít tři tenistky v top 10, ne?
Když vzpomínám na své začátky, kdy jsem měl 130. žáka v republice, ani mě to nenapadlo. Pak přišel Jirka Novák, s ním jsem slavil první úspěchy. Ve svém věku mám právo být trochu sentimentální, tak můžu přiznat, že prostějovské finále Petry s Luckou v New Havenu mě před týdnem vzalo za srdce. Tenis je globální sport a konkurence je značná.

Vstup do nejlepší desítky bývá zlatou bránou k výnosným sponzorským smlouvám. Platí to pro Šafářovou a Plíškovou?
V Lucčině případě je to složitější, protože už má svoje roky. Ale po finále Roland Garros se zájem o ni zvětšil. A Kája ho přitahuje evidentně. Je mladší, jde nahoru, není okoukaná, má tetování. Firmy vnímají i tyhle věci, které ve svých 67 letech moc rád nemám.

Jaké pro ni máte nabídky?
Končí jí smlouva s Li-ningem (sportovní oblečení). Seděli jsme tady se šéfem agentury Octagon pro tenis a dohodli se, že jim do byznysu nebudeme zasahovat. Ale pomohl jsem sehnat reklamní nášivky firem, které jsou na české poměry prestižní, za dobré peníze. Kája dostává slušné startovné na turnajích. Podepsala účast v indické lize. Čeští sportovci často ztroskotávají na počítání peněz. Často škrtají náklady na cesty, na trenéry. Třeba Lucka Šafářová je po letošních úspěších jiná. Víc se usmívá. Nepočítá, jestli má dost vyděláno. A Kája to samé. Moje úloha je vytvářet jim podmínky, aby se mohly soustředit na tenis.

Může Karolína za pár let sbírat grandslamové tituly?
Do desítky patří. Ale bojím se říct, že bude patřit do pětky. Když Petra v roce 2011 vyhrála Wimbledon, viděl jsem v ní světovou jedničku. Ale je mnohem obtížnější se tam nahoře udržet. Dlouho se zdálo, že je Kája bez nervů, ale teď párkrát nedopodávala vyhraný zápas. Potřebovala by stabilizovat servis. Každopádně je její vzestup parádní. Když jsem ji se sestrou koupil z ČLTK na Spartu, pohybovaly se kolem stovky. Stagnovaly. A chtěly pryč.

Česká tenistka Markéta Vondroušová v semifinále wimbledonské juniorky

Markéta Vondroušová v semifinále wimbledonské juniorky.

Přetáhl jste je a na Štvanici kdekoho naštval. Jak to bylo?
Byl jsem v šoku, když mě Láďa Houdek oslovil, jestli nechci koupit jejich marketingová a osobnostní práva. Cena mi připadala adekvátní a věřil jsem, že jedna nich to může trefit. Neměli jsme na Spartě hvězdy. Řekl jsem si: „Ať mají děti příklad.“ Koupil jsem je a na Štvanici z toho byli rozladění. Podobné to bylo s Markétou Vondroušovou.

S juniorskou světovou jedničkou?
Ano. Je to úplně stejný příběh. Vlastnila ji stejná agentura, a když nám to šlo s Plíškovýma, přišli s Markétou. Seděl jsem s ní osobně a ona mi říkala, že k nám chce. Tréninkově si na Štvanici nestěžovala, ale oni nedělají nic navíc. Nevnímají, že je hráčům potřeba vytvářet i jiné podmínky.

Vidíte ve Vondroušové velký potenciál?
Je to výrazný talent. Díval jsem se na ni na jaře na našem turnaji WTA na Spartě. Porazila Hlaváčkovou a na to, že jí ještě bylo patnáct let, byl rozměr její tenisového myšlení úžasný. Stopbal, lob a tak dále.

Jak velká je řevnivost mezi vaší Spartou a ČLTK?
Já nevyhledávám konflikty. Nedávno vyšel titulek Černošek - Klaus 6:0. Přitom já se vůči profesoru Klausovi (prezident ČLTK) vůbec nevymezuju a vážím si ho. Ke sportu soupeření patří, podívejte na Real Madrid a Barcelonu. Moje úloha spočívá v tom, abych hráčům na Spartě vytvořil co nejlepší podmínky. Aby měli dost peněz a dobré trenéry. Tvrdím, že pracujeme lépe než Štvanice. Ale nepotřebuju nějak komentovat pana Šavrdu (štvanický manažer) ani pana Klause.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze