Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Celá Brazílie čeká výhru Barrichella

22 2000
S a o P a u l o - S obrovským očekáváním vzhlížejí masy brazilských příznivců formule 1 k víkendové Velké ceně v Sao Paulu a v centru jejich pozornosti je hlavně domácí pilot Rubens Barrichello. Sedmadvacetiletý jezdec Ferrari navnadil fanoušky druhým místem při premiéře v rudém voze před čtrnácti dny v Austrálii a v domácím prostředí chce poprvé vystoupit na stupínek nejvyšší. "Všechny vstupenky jsou dávno pryč. Pořadatelé postavili dodatečné tribuny, aby uspokojili poptávku. Od té doby, co jsem u Ferrari, jsou moji krajané jako posedlí," vylíčil očekávání Brazilců Barrichello.

Brazilský závodník v premiérové GP Austrálie skončil druhý za Michaelem Schumacherem. O prvenství jej připravila jen zastávka v boxech, jež byla podle řady spekulací důkazem týmové strategie, podle níž je jedničkou týmu Němec. Barrichello však od počátku proklamuje, že oba jezdci Ferrari jsou si rovni. "Pokud jedu v závodě před Michaelem, nemusím se obávat taktických příkazů z depa. Snad jen v případě, že bych se před něj dostal náhodou, díky jeho smůle nebo kvůli neočekávaným okolnostem. Kdybych si ale vedení vybojoval vlastním uměním a vyhrát bych si zasloužil, tak je v zájmu týmu, aby mě viděl projet cílem na prvním místě," tvrdí Barrichello.

Od chvíle, kdy usedá do vozu schopného vítězit, cítí sedmadvacetiletý pilot velký tlak okolí, které v něm vidí nástupce Ayrtona Senny. "Brazilci touží mít konečně zase mistra světa po Fittipaldim, Piquetovi a Sennovi," tuší Barrichello. Příznivci brazilského jezdce upozorňují na paralely v jeho kariéře s trojnásobným mistrem světa Sennou. Oba absolvovali své začátky v královské motoristické třídě v méně silných týmech - Toleman a Lotus, respektive Jordan a Stewart - a oba ve svých 27 letech dostali možnost řídit auto špičkového týmu - McLaren, respektive Ferrari.

Shodou okolností rovněž nebyli jedničkami - Senna dělal dvojku Francouzi Alainu Prostovi, Barrichello má jezdit ve stínu Michaela Schumachera. Brazilský národní hrdina Senna při prvním závodu v mclarenu přihlížel vítězství svého týmového kolegy, hned ve druhé GP se ale radoval z triumfu a na konci roku získal titul mistra světa.

Barrichello se srovnávání se svým krajanem, který před šesti lety tragicky zemřel, nebrání, ale je opatrnější: "Senna byl silný po psychické stránce. Když si něco usmyslel, byl také zároveň pevně přesvědčen, že svůj plán uskuteční. Doufám, že na tom budu brzy stejně. Vždyť je mi teprve sedmadvacet let."

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze